Buradasınız : Ana Sayfa //Ekonomi Haberleri, Güncel Haberler//Faruk Çelik Taşeron İşçi Yasa Tasarısı

Faruk Çelik Taşeron İşçi Yasa Tasarısı

Yaklaşık 700 bin kişiyi ilgilendiren Taşeron işçilerin, maaşları, maaşlarının düzenli ödenmesi, kadroya alınmaları, özlük hakları gibi bir çok temel ve önemli konuda açıklama ve çalışmalar yürütülmekte. Fakat sayının çok büyük olması,bazı ön yargı ve ekonomik rakamların gelişmeler engel olduğunu söyleyebiliriz. Ancak küçük adımlarda olsa gelişmeler olacak. O çıkacakmış, böyle olacakmış gibi haberlere itimat etmeden hayatımıza yansımadan bu tür haberlere itibar etmeden haklar için yasal yol ve prosedürler ile mücadeleye devam edilmeli.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Taşeron İşçilerin sorunlarını sosyal taraflarla ele aldıklarını ve hazırladıkları yasa tasarılarını Bakanlar Kurulu’na gönderdiklerini açıklamıştı önümüzdeki hafta içinde bir çok taşeron işçiyi kadroya alacaklarını ve kıdem tazminatlarını teminat altına alacaklarını açıkladı. Taşeron işçilerin merakla beklediği bu yeni yasanın taşeron işçilerin çalışma şartlarının iyileştirildiği ve kadroya geçileceğini belirten Faruk Çelik‘in açıklamasını yazının devamında bulabilirsiniz.

faruk çelik

faruk çelik

Taşeron Yasası’nda sona yaklaştık tüm sözleşmeliler kadroya alınıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik AKŞAM Yazarı Cem Kılıç’a konuştu. Taşeron Yasası’ndan kıdem fonuna prim teşviklerinden bakım sigortasına kadar merak edilenleri yanıtlayan Bakan Çelik, kamuda sözleşmeli çalışan 150 bin kişiye müjdeyi verdi: Sadece belediyelerdeki değil, kamudaki tüm sözleşmelileri kadroya alıyoruz. Top Bakanlar Kurulu’nda

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, çalışma hayatına yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, taşeron işçiliğiyle ilgili düzenlemede sona yaklaşıldığını söylerken, Kıdem Tazminatı Fonu için de yakın gelecekte sosyal taraflarla çalışmaların başlayacağını ifade etti. Bakan Çelik, AKŞAM’ın gündeme getirdiği bakım sigortasıyla ilgili olarak da ‘Sizin dile getirdiğiniz, bizim de geçen yıl çalıştığımız Bakım Sigortası önemli bir konu. Eğer sizler bu konuda çalışmalarınız ve hazırlıklarınızla bizlere yardımcı olursanız konuyu tekrar gündeme getiririz’ diye konuştu.

HAFTAYA TAMAMLANIR

* Sendikalar Yasası, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, İntibak, Kamu Görevlilerine Toplu Sözleşme Yasası gibi çalışma hayatına ilişkin pek çok reform yaptınız ama çalışma hayatının en önemli sorunu olan taşeron uygulaması devam ediyor. Bunu nasıl çözeceksiniz?

* UZUN süredir bu konu üzerinde yoğun şekilde çalışıyoruz. Bugün herkes mevcut uygulamanın 21. yüzyıl Türkiye’sine yakışmadığı konusunda hem fikir. Özellikle geçtiğimiz hafta içinde bu konuda yoğun mesailer harcadık. En çok taşeron işçisi olan Enerji ve Sağlık Bakanlıklarıyla biraya geldik. Teknik açıdan çalışmalara devam edeceğiz. Bu çalışmaları önümüzdeki hafta tamamlamayı ve bir sonraki Bakanlar Kurulu’nun gündemine getirmeyi planlıyoruz.

ÖNCE TAŞERON TANIMI
* Yeni düzenleme nasıl olacak?

* YENİ düzenlemeyle kamuda, KİT’lerdeki ve özel sektördeki uygulamalar bir arada değerlendirilecek. Özellikle taşeron çalışan tanımı netleşecek. Sonuçta asıl işveren çalışanıyla alt işveren çalışanının hakları eşitlenecek. Biz kıdem, yıllık ücretli izin ve çalışma süreleri bakımından sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Öncelikle taşeron işlerin neler olacağı tanımlanmalı. Yani asıl işverenin yapması gereken işle taşeron olarak çalışanların hangi işleri yapabileceği ayrılmalı. Bu hafta içinde çalışmaları tamamlamayı planlıyoruz. Daha sonra hemen konuyla ilgili Bakanlar Kurulumuza bilgi vereceğiz.

KIDEM’DE ÇALIŞMA BAŞLIYOR
Benim de yazdığım ve sizin de belirttiğiniz bir konu var. Eğer taşeron çözülecekse tazminat da devreye girer diye. Kıdem tazminatı üzerinde de çalışıyor musunuz?

* TAŞERON sorununu çözecekseniz kıdem tazminatıyla birlikte ele almalısınız. Hatırlayacağınız gibi biz hükümet programında kıdem tazminatı fonunun kurulacağını söyledik. Bırakın taşeron uygulamasını, asıl işverenin yanında tam zamanlı çalışanlar bile kıdem tazminatı alamıyorlar. Ülkemizde kıdem tazminatı alabilenlerin oranı yüzde 10’larda. Çeşitli nedenlerle iflas, 11 ay çalıştıktan sonra işten çıkarıp tekrar işe alma, işverenlerin ekonomik durumu gibi nedenlerle mağduriyetler yaşanıyor. Sayın Başbakanımız da zira bu yönde bir açıklama yapmıştı. Tarafların anlaşmasını istemişti. Taşeron sorununun temelinde tazminat hakları da olduğuna göre bu konu gündemimizdedir. Kıdem Tazminatı Fonu için yakın bir gelecekte sosyal taraflarla çalışmalar başlayacaktır.

Sözleşmelilere müjde

KENDİLERİNİ 5393’lüler olarak tanımlayan yaklaşık 18 bin belediye sözleşmelisi kadro beklemekte. Sadece onlar değil, kamudaki diğer sözleşmeliler de kadro istiyor. Özellikle 5393’lüler beni de bu konuyu gündeme getirmem nedeniyle sürekli izliyorlar. Sizden alacakları haberleri bekliyorlar.

* BU arkadaşlarımız için en son partimizin Kızılcahamam kampında Sayın Başbakanımız talimat verdi, kadroya geçirilmeleri ile ilgili olarak. Biz de sadece belediye çalışanları ile ilgili değil, diğer tüm sözleşmeli çalışanları da kapsayacak şekilde Bakanlık olarak hazırlığımızı tamamladık. Bu konuda ilk Bakanlar Kurulu’nda bir sunum yaparak, bilgi vereceğim. Bakanlar Kurulu kararı alınarak bir sonuca ulaşılacağını ümit ediyorum.
DEDİĞİM gibi biz hazırlığımızı tamamladık, konu artık Bakanlar Kurulu gündeminde ve oranın kararına bağlı.

Kayıt dışı 1 puan azaldığında kasaya 650 milyon TL geliyor
* Sosyal güvenlik alanında önümüzdeki dönem neler yapmayı planlıyorsunuz?

* NE yapacağımızdan önce neler yaptık ilk olarak onlara bakmak lazım.
* SOSYAL güvenlik sistemimizin en büyük sorunu olan açıklarımızı azaltmaya başladık. 2007’de 25 milyar TL açık veren sistemimiz, 2011’de 16,2 milyar TL’ye geriledi. Diğer yandan bütçede 2012 için 25 milyar TL açık öngörülmüşken, gerçekleşen rakam 17 milyar 295 milyon TL oldu.
* SOSYAL güvenlik açıklarının Gayri Safi Yurt İçi Hasılaya Oranı, 2007’de % 3 iken, 2011’de  %1,3’e, 2012’de % 1,2’ye geriledi.
* BU yıl özellikle kayıt dışıyla mücadelede önemli başarılar elde edeceğimiz bir yıl olacak. Kayıt dışı istihdam 2002’de yüzde 52 iken, Ekim 2012’de bu oranı yüzde 39,7’ye indirdik. Kayıt dışılıkda 1 puanlık azalışın bütçemize katkısı 650 milyon TL.
* SADECE 2008-2012 arası; 86 bin 764 işyeri ve 1 milyon 465 bin kişinin kayıt dışı olduğu tespit edildi ve kayıt altına alındı. Hedefimiz: 2023’te kayıt dışı istihdamı yüzde 15’e indirmek.

‘Bakım’ı gündeme alırız
l GEÇEN hafta içerisinde benim ve gazetem AKŞAM’ın gündeme getirdiği ‘Bakım Sigortası’ devreye girecek mi?
*BİZ emeklilerimiz için her şeyi yapmaya hazırız. Onları ekonomik olarak belirli bir seviyeye getirdik. 2002 yılına göre Gayri Safi Milli Hasıla’dan aldıkları pay 5,5 puan artış gösterdi.  Sizin dile getirdiğiniz, bizim de geçen yıl çalıştığımız Bakım Sigortası önemli bir konu. Gelişmiş ülkelerde var. Biz de ileride yaşlanacak nüfusumuzu bu haklarla donatmak istiyoruz. Eğer sizler bu konuda çalışmalarınız ve hazırlıklarınızla bizlere yardımcı olursanız konuyu tekrar gündeme getiririz.

Mühendisi asgari ücretten gösteremezsin
* Kayıt dışı ile mücadelede ‘meslek kodlaması’ faydalı olacak mı?
* MESLEK kodlaması ile yüksek ücret alırken asgari ücretten gösterilenleri tek tek tespit edeceğiz. Artık bir mühendisi bir doktoru asgari ücretten gösterme dönemi sona erdi. Bu alanda yaptığımız teknolojik yatırımlarla böyle haksız kazançları anında görebileceğiz ve idari para cezaları uygulayıp, çalışanın haklarını iade edecek yaptırımlara girişeceğiz.

İşveren teşviklerini tek tip yapacağız
* Prim teşvikleri devam edecek mi?
* KESİNLİKLE edecek. Ancak 2013 yılında birbirinden farklı ona yakın teşviki nasıl tek tip hale getirebiliriz bunun çalışmasını yapacağız. İşverenlerimiz için çok karışık olan bu teşvikleri daha anlaşılır bir hale getirme gayretindeyiz. İşverenlerin bu teşviklerden daha kolay yararlanmaları için gerekli yasal düzenlemeler bu yıl yapılacak. İşverenlerimize 2004’ten bu yana toplam; 24 milyar TL destek verdik. Bu teşviklerden,1 milyon 160 bin işyeri, 8 milyon 185 bin sigortalı yararlandı. Yeni teşvik paketiyle, 5 bölgede işveren sigorta primi, 6 bölgede ise hem işveren hem sigortalı primi devletten karşılanmakta.

Kaynak: Akşam Gazetesi

Etiketler: , , ,

14 Yorum yapılmış " Faruk Çelik Taşeron İşçi Yasa Tasarısı "

 1. TAŞARON TAŞARON dedi ki:

  TAŞARON ALO TAŞARON İŞCİNİN KANINI İÇEN TAŞORON BAKANIM SİZ BU TAŞARONU AZINIZA BURNUZA BULAŞDIRDINIZ LÜFEN EMEKLİE AYRILIN

 2. izzet dedi ki:

  6.yıldır hastanede çalışıyorum taşoren işcisiyim hem temizlik hem hastalara bakıyoruz kadrolu çalışanları iki katı hizmet veriyorun onlar en düşük 1600tlpara alıyorlar biz ise 900tl üçret buhaksızlıgı durdurun artık elinizi vijdanınıza koyun taşoren istemiyoruz artık katro bizimde hakkımız

 3. paşa dedi ki:

  sayın bakanım hatayın Dörtyol ilçesine bağlı küçük bir beldede taşeron şirkete bağlı belediyede çalışıyorum yüzde 60 raporlu mağdur 2 çocuk babasıyım 12inci ayda ihalemiz bitiyor sonumuz ne olacak bize yol gösterin ne yapacaz

 4. tuncay dedi ki:

  sayın bakanım 6 yıl dır calısmaktayım 3 cocugum var 800tl alıyorum 300 tl kıra cocuk masrafı mutfak derken kredi kartı magduru boyle olunuyo sizin aicin onemlı mı bunlar neden sadece belediyeler size soruyorum bakanım el insaf ya

 5. başri tektek dedi ki:

  sayın başbakanım ve bakanım ben 2009 dan buyanna tmo afyon alkaloidleri fabrikasında çalışıyorun ve 2009 dan beri ne askeri ücret ne çocuk parası ne yıllık izin kullanamıyoruz ve buradaki müdür ve amirler hiç birşey demiyor müthite mütahit fabrikanın içinde istedigi gibi atını oynatıyor

 6. ramazan dedi ki:

  sayın başbakanım ve sayın bakanım siz neyasa çıkarırsanız çıkarın tmo afyon alkaloidleri fabrikasında hiçbir hakkımız çıkmıyor ve şuanda bile 510 bin liradan çalıştırıyorlar işçileri ve bunada hiçbir yetkili birşey demiyor ben 7 senedir çalışıyorum burda hiçbir hakkımız yok yasayı çıkardınızmı tmo afyon alkaloidlri fabrikasınıda düzeldin yıllık izinlerimiz 7 senedir kullanamıyoruz çocuk parası alamıyoruz haftalık izinlrimizi zor kullanıyoruz ve karşı çıktıkmı işimizle tehtit ediliyoruz lütfen allah rızası için yardım edin tmo afyon akaloidleri fabrikası tahmil tahliye çalışanlarına

 7. izzetcan dedi ki:

  taşaron demek fıransa diliyli köle demek arkadaşlar akp köle gözüyle bize bakıyor akp her şıkışınca taşaron yalanını orrtayaya atıyor yani bişey yapacagından degil işciler birleşmesi gerek akp ve
  öbür partilere cevabı vermemiz gerekir akadaşlar birleşelim biz az buk degiliz 6 milyon oyuz arkadaşlar gene soyluyorum akp ve chp mhp uyununa gemeyelim
  her işci 4 oy demek arkadaşlar akp ve faruk çelik
  bizimle oynuyorlar her sıkıştıgında taşarona sarılıyorlar 11 yıldı aynı şeyi yapıyorlar 3 sever oy verdim akpy kendimden utanıyom arkadaşlar akp chp mhp ve bdpy hayır arkadaşlar saygılarıla

 8. muratca-n dedi ki:

  işleri güçleri aylan akpfaruk çelik degilmiydi kıdem tasminatı yok yıllık izinleri yok çalışma saatleri yok sendikalaşmaları yok diyen kendi deyilmiydi noldu şimdi senkikayı söylemiyorlar yani kölelige devam hedef 2023 oy alırlar beklesinler

 9. Malatyalı Taşeron dedi ki:

  hangi haklardan bahs ediyorsun sayın bakan 2700 tl kadrolu işçi maaş alıtor taşeron ise üçte biri kadar buhaklardan bahis et diline eşşek arısı sokmazya

 10. Adalet dedi ki:

  Sayın Bakanım.
  Ben %99 u belediyeye ait bir şirkette çalışan taşoron işçisiyim.Şirketimiz belediyenin hizmet sektöründe yapması gerekli asli işlerini yürütüyor.15 yıldır çalışmaktayım.Son zamanlarda belediyenin çeşitli birimlerine alınan personelle sözleşme imzalandı.Bizler 15 yıl emek verdik. Sözleşmemiz olmadığı için kadro alamıyoruz.Bu konuda mağdur olduğumu düşünüyorum.Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 11. maşallah dedi ki:

  sayın bakanım ben emniyette çalışan biriyim 27 yıldır çalışıyorum 14 yıl sgortasız çalıştırdılar ve 13 yıldırda sigortalı çalışıyorum kısaca her şeyden mahrumuz ve marum bırakıyolar hiçbir hak talep edemiyoruz ve ettirmiyolar iş kazası geçirmeme ve parmaklarımı kaybetmeme ramen hiç bişey yapılmadı her türlü madur edildim bu kadarmı adeletsizlik olurbunda benmi kurummu suçlu sizden ricam bana yardımcı olmanız ve haklarımın iadesini rica ediyorum az buz değil ortada tamı tamamına verilen 27 yıllık bir hizmet var emeğimin karşılıgı bu olmasa gerek gerisini taktiriinize bırakıyorum

 12. reyhan dedi ki:

  bizler 6 yıl tıbbi sekreterlik okuduk boşu boşuna niçin taşoren olmak için az maaş modern kölelik ..belediyedekiler kadro alırken bizler az maaş alıyoruz adaletsizlik

 13. pervin dedi ki:

  sayın bakanım ben hastanede çalışan taşoron işçisiyim 15 yıldır çalışmaktayım askeri ücretle çalışıyorum ben vakıfbanktan ev kredisi çektim tek suçum taşoronda çalışmaktır nedenmi ev kredisini yapılandırmak istiyorum ama yapılanamıyor çünkü işten benim haberim yokken girdi çıktı yapıyor şirket ocak ayında yaptı tekrar şubatta yapmış bana diyorki bankadaki yetkililer ssk hizmet dökümünde çıkışın var diyor yapmıyorlar ne olursunuz yardımcı olun taşoronda çalışmak suçmudur soruyorum sayım bakanım tanzimat haklarımızıböylece yok sayıyorlarbizm hakkımızı elimizden alıyorlar bir an önce bizi alın artık kadroya sayın bakanım.eger yapılandırma yapılırsa 15 milyar karım olacak

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap