Buradasınız : Ana Sayfa //Ekonomi Haberleri//Faturalar ve İrsaliyeler Yeniden Bastırılacak

Faturalar ve İrsaliyeler Yeniden Bastırılacak

Türk Ticaret Kanunu‘nda yapılan değişiklikler kapsamında işletmeleri birçok yenilik bekliyor. Bu yenilikler arasında yazımızın başlığında da belirttiğimiz üzere, işletmeyle ilgili matbu evrakların yeniden düzenlenmesi de yer alıyor. Yeniden düzenlenmesini gerektiren sebep ise bu evraklara eklenecek olan ilave bilgilerin olması. Ayrıca Yeni Türk Ticaret Kanunu ile her işletmeye websitesi olması zorunluluğu da getiriliyor.Yeniden düzenlenip bastırılması gereken matbu evraklar listemizi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yeni Türk Ticaret Kanunu pdf

Yeni Türk Ticaret Kanunu

1. Belgeler ve İşletmede Kullanılan Her Türlü Kağıt Değişecek:
Belge ve kağıtlarda; sicil numarası, ticaret ünvanı, işletmenin merkezi, sermaye şirketlerinde ayrıca; taahhüt edilen ve ödenen sermaye, internet sitesinin adresi ve numarası gösterilecek.
Anonim ve limited şirketlerin, sırasıyla yönetim kurulu başkan ve üyeleri; müdürler ve yöneticilerin adları ve soyadları da yazılacak (Md. 39/2). Hatta minicik yazar kasa fişlerine bile!
2. Mevcut Belgeler Geçersiz Olacak:
– Ticari kazanç elde eden gelir vergisi mükelleflerinin,
– Limited ve anonim şirketlerin, işletmede kullandıkları “belgeler” ve “her türlü kağıtlar”, yeniden basılacak.
Buna göre;
Faturalar,
İrsaliyeler,
– Perakende satış vesikaları,
– Gider pusulaları,
– Müstahsil makbuzları,
– Yolcu ve müşteri listeleri,
– Ücret bordroları,
– Her türlü kağıtlar,
yeniden bastırılacak.
Nedenine gelince, Yeni Türk Ticaret Kanunu ile belgelere yazılacak “ilave bilgiler” geldi. Mevcut belgelerin 1 Temmuz 2012 tarihine kadar (Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yürürlük tarihi uzatılmadığı ya da ilgili madde değiştirilmediği takdirde) yeniden bastırılması gerekiyor.
3. Ticari Defter Sayısı Arttı:
Bazı defterler de “ticari defterler” kapsamına alındığı ve “her yıl iki kez tasdik” ettirileceği için basılacak defterlerin sayısı da arttı.
1 Temmuz 2012’ye yaklaşık beş ay kaldı. Matbaaların, milyonlarca mükellefin belgelerini, her türlü kağıtlarını ve ilave ticari defterleri basabilmeleri için aralıksız çalışmaları bile yetmeyeceğe benziyor.

Kaynak : Hürriyet

Etiketler: , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap