Buradasınız : Ana Sayfa //Kültür Sanat//Fiktion Okzident Sergisi Ankara’da Açıldı

Fiktion Okzident Sergisi Ankara’da Açıldı

Türkiye ile Almanya arasında yapılan İşçi Alımı Anlaşması’nın 50’inci yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde, 18 Türk kökenli ressamın resimlerinden oluşan “Fiktion Okzident” sergisi Ankara’da açıldı. Ankara CerModern’de açılan sergi 29 Şubat’a kadar gezilebilecek. Haberin ayrıntılarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Fiktion Okzident Sergisi

Fiktion Okzident Sergisi

Almanya ve Türkiye arasında imzalanan ‘İşçi Alımı Anlaşması’nın 50. yılını çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında Türk kökenli 18 Alman sanatçının eserlerinin sergilendiği “Fiktion Okzident” sergisi Ankara’da açıldı. Sergi, 29 Şubat’a kadar ziyarete açık olacak. T.C. Kültür Bakanlığı ve Goethe Enstitüsü işbirliğiyle İstanbul’da Tophane-i Amire’de gösterime sunulan Fiktion Okzident sergisi, Ankara’da CerModern’de de açıldı. Açılışı yapılan sergiye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı. Sergi, Türkiye-Almanya ilişkilerini kalıcı bir biçimde tamamen yeni bir toplumsal ve politik temele dayandıran, Türkiye’den Almanya’ya işçi göçünün 50. yıldönümü nedeniyle tasarlandı.

Serginin içeriği iki kültür politikası alanına dayanıyor. Birinci alan, Almanya’ya göç ve toplumsal değişimleri konu edinen ve bu değişimleri dillendiren verimli bir Türkiye-Almanya sanat gelişimi ile tanımlanıyor. İkinci alan ise, Türkiye’de Batı’nın algılanışı ile globalleşme ve göç sonucunda kültürel ve toplumsal değişimlere odaklanıyor. Sergiyi gezen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, eserlerler hakkında bilgi aldı. Eserleri dikkatlice inceledikten sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Günay, Almanya’ya göçün 50. yılında Türkiye olarak gecikmişliklerden bahsederek şöyle konuştu: “Türkiye olarak yurtdışına gidenlere çok yakın ilgi göstermedik. Kendi hayatlarını idame ettirecekler ve Türkiye’ye de döviz gönderecekler gözüyle bakılmıştı. Almanya’da iş gücü gözüyle baktı. Sonra bunlar insan toplulukları oldu. Bulundukları çevreye uyum, gelenekleriyle gelecekleri arasında bağı koparmamaya ve kendi öz kültürlerini koparmadıklarını geç fark ettik. Ama oradaki insanlar çeşitli alanlarda kendilerini kanıtladılar.” dedi. Almanya’ya gittiğinde çeşitli alanlarda başarılı olmuş yazar, oyuncu, ressam, müzisyenlerin kendisini Alman kamuoyuna tanıttığını, hatta Almanya’yı aşıp bütün Avrupaya taşan genç kuşakları görmekten mutluluk duyduğunu aktaran Günay, bazılarının dünya çapında olmaya başladığını dile getirdi. Almanya’ya göçün 50. yılı dolayısıyla Türkiye ve Almanya’da birçok etkinlik yapıldığına dikkat çeken Günay, “Önünde durduğumuz valizler herşeyi anlatıyor. Biz Türkiye olarak geçmişi telafi etmeye çalışıyoruz. Çevirilerle, kitaplarla, açtığımız kültür galerileriyle, hem oradaki insanlara köklerini bir kez daha hatırlatmak, tanıtmak noktasındayız. Güzel etkileyici bir çalışma olmuş. Hepsi Almanya’da bulunan arkadaşlar tarafından yapılmış. Arkadaşlara teşekkür ediyorum. Ankara’da yoğun bir ilgi göreceğini ümit ediyorum.”diye konuştu.

Küratörlüğünü, Johannes Odenthal, Çetin Güzelhan ve Emre Zeytinoğlu’nun üstlendiği “Fiktion Okzident” sergisinde; Nurseren Tor, Ferhat Özgür, Vahit Tuna, İrfan Önürmen, Altan Çelem, Esat Tekand, Şener Özmen, Cengiz Tekin, Hanefi Yeter, Azade Köker, Esra Ersen, Nezaket Ekici, Timur Çelik, Neco Çelik, Ali Kepenek, Banu Birecikligil, Kınay Olcaytu, Denizan Özer ve Sedat Mehder heykel, fotoğraf, video, resim ve çeşitli enstalasyonları ile yer alıyorlar.

Etiketler: , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap