Buradasınız : Ana Sayfa //Eğitim, Matematikçi//Gauss’un Aşk Mektubu

Gauss’un Aşk Mektubu

Gauss’ un (1777-1855) ilk eşi olacak olan Johanna Osthoff’a (1780-1809) yazdığı 12 Temmuz 1804 tarihli mektuptan alınıştır. Mektup bir çok matematikçiyi şaşırtacak ölçüde Gauss’un tutkulu ve şairane yanını ortaya koyuyor.

Benim gerçek dostum,
Bugüne kadar uygun bir ortam bulup size dökemediğim kalbimi yazarak dökmemi mazur görün lütfen. Sizin o kendini herkese belli etmeyen meleksi erdemleriniz ve erdemlerin bir yansıması olan yüzünüz için bir kalbim olduğunu söylememe izin verin. Siz, ey sevgili alçak gönüllü ruh, kibirden o denli uzaksınız ki değerinizin ayrımında bile değilsiniz, ilahların sizi nasıl çömertce ve titizlikle donattığını bilmiyorsunuz. Ama kalbim sizin değerinizi biliyor ve buna zor dayanıyor. O, çok uzun zamandır size ait. Onu reddetmezsiniz değil mi? Sizde kalbinizi bana sunar mısınız? Sevgili insan, size sunduğum bu eli tutacak mısınız ve bunu seve seve yapar mısınız? Benim mutluluğum bu sorunun yanıtına bağlı. Çünkü şimdilik size zenginlik ve şaşaa vaad edemem. Fakat sevgili insan, sizin güzel ruhunuz hakkında yanılmış olamam-sizde zenginlik ve ihtişama benim kadar kayıtsızsınız. Yine de gelecekten beklentilerimi hesaba katmazsak bile, tek başıma gereksindiğimden, fazlasına ve iki genç insanın kaygısız ve hoş bir hayat sürmesine yetecek kadar sahibim. Sıcacık bir sevgiyle dolu ve içten bir kalp size sunabileceğimin en iyisidir.

Bu kalbin tamamıyla sizi tatmin edip etmeyeceğini, aynı içten duygularla karşılık verip veremeyeceğinizi, benimle el ele kanaatkâr bir hayat yolculuğuna çıkıp çıkmayacağınızı sorun kendinize sevgili dostum, ve kararınızı çabuk verin.
Kalbimdeki tutkuyu bu sanatsız ama dobra sözlerle size sundum değerli insan. Bunu bambaşka türlü de yapabilirdim. Cazibenizin resmini çizebilirdim-ki bu tamamen gerçekleri yansıtsa da siz, bunu iltifat olarak kabul ederdiniz; tutuşan renklerle size aşkımın resmini çizebilirdim- ve elbette bunun için sadece kalbimi dinlemek yeterli olacaktı – siz arzularımı kabul veya reddettikten sonra beni bekleyen mutluluğu veya üzüntüyü tarif edebilirim. Ama bunu yapmak istemedim. Bu yüzden benim bu bencil olmayan aşkımın saflığından kuşku duymayın. Kararınızı etkilemek istemiyorum. Hayatınızın bu en önemli meselesinde, dışarıdan düşüncelerin sizi etkilemesine izin vermeyin. Benim mutluluğum için kendinizi feda etmemelisiniz. Kararınıza yön verecek olan sizin kendi mutluluğunuz olmalı. Evet dünyanın en değerli varlığı, sizi okadar çok seviyorum ki, ancak benim olmanız beni mutlu edebilir, eğer sizde isterseniz elbet.
En sevgili kalbimin içini size açtım; kararınızı heyecan ve korkuyla bekliyorum. Tüm kalbimle, C.F.Gauss

Johanna evet demeden önce Gauss’u üç ay bekletmiştir. Evlendikten sonra ise üç çocukları olmuş ama evlendikten dört sene sonra Johanna vefat etmiştir.

Etiketler: , , ,

1 Yorum yapılmış " Gauss’un Aşk Mektubu "

  1. ertuğrul demirkol dedi ki:

    Çok güzellllllllllll

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap