Buradasınız : Ana Sayfa //Genel//Genel Sağlık Sigortası kapsamında 1 milyon gence genel sağlık sigorta primi borcu çıkarıldı

Genel Sağlık Sigortası kapsamında 1 milyon gence genel sağlık sigorta primi borcu çıkarıldı

SGK, 1 milyon gence genel sağlık sigorta primi borcu çıkardı

Genel Sağlık Sigortası kapsamında 1 Ocak 1988 ve sonrası doğumlu liseyi bitirip üniversiteye hazırlanan 1 milyon 154 bin 595 gence genel sağlık sigorta prim borcu çıkarıldı. Uygulamaya göre okumayanlar 18 yaş, orta öğrenimdekiler 20, üniversitedekiler de 25 yaşından sonra ailelerin sigorta kapsamından çıkıyor.

1 Ocak 1988 ve sonrası doğumlu liseyi bitirip üniversiteye hazırlananların dikkatine

1 Ocak 1988 ve sonrası doğumlu liseyi bitirip üniversiteye hazırlanan 1 milyon 154 bin 595 gence genel sağlık sigorta primi borcu çıkarıldı. Gençlerin primlerinin en düşük miktardan ödenmesi halinde devletin kasasına ayda 40.4 milyon lira girecek.

Yılbaşında başlayan zorunlu Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulamasında çarpıcı sonuçlar çıktı. Ailelerin en çok merak ettiği liseyi bitiren ve üniversiteye hazırlanan gençlerle ilgili sorun rakamlara da yansıdı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’ın gelir testine ilişkin yazılı soru önergesini verdiği cevapta, genel sağlık sigorta (GSS) prim borcunun 1 Ocak 1988 ve sonrası doğumluları kapsadığını belirtti. Çelik’in verdiği bilgiye göre, herhangi bir okulda okumayanlar 18 yaşını, orta öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış evli olmayan çocuklar ile yaşına bakılmaksızın malul olduğu tespit edilen evli olmayan çocuklar genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak sayılıyor.

En düşük 35 lira

Bu çerçevede kendilerine prim borcu çıkarılan genç sayısı 1 milyon 154 bin 595 kişi olarak tespit edildi. Birçok ülkenin nüfusundan fazla olan bu kişiler içerisinde 35, 102 ve 212 lira borç çıkarılanlar bulunuyor. Bu kişiler, hastanelerde tedavi olabilmek için en düşük GSS prim miktar olan 35 lira ödemeleri halinde devletin kasasına aylık 40 milyon 410 bin 285 lira para girecek.

2 milyon kişi test yaptırmadı

Bu arada Çelik’in verdiği bilgiye göre, 9 milyon 300 bin yeşil kartlı, 1 milyon 700 bin hiçbir sigorta kaydı olmayan, toplamda ise 10 milyon kişiyi ilgilendiren GSS kapsamında 1 milyon 989 bin kişinin de gelir testi yaptırmadığı ortaya çıktı. Bu kişilerden verilen süre içinde başvurmayanlara asgari ücretin iki katı gelirleri olduğu muamelesi yapılıyor. Her ay için 212 lira ceza kesiliyor. Ancak gelir testi için yılsonuna kadar hala zaman bulunuyor.

1 Ocak 1988 ve sonrası doğumlu liseyi bitirip üniversiteye hazırlananlara Sgk borcu

1 Ocak 1988 ve sonrası doğumlu liseyi bitirip üniversiteye hazırlananlara Sgk borcu

1 Yorum yapılmış " Genel Sağlık Sigortası kapsamında 1 milyon gence genel sağlık sigorta primi borcu çıkarıldı "

  1. Gss borcu ödeneği öğrenci affı dedi ki:

    Merhabalar.Açıköğretim öğrencisiyim ve bana çıkan borcu 12.ayda ödedim.Ancak borçlar affedildi.Yatırdığım ücreti geri alabilir miYİM? Bilgisi olan beni bilgilendirebilir mi? Teşekkür ederim.

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap