Buradasınız : Ana Sayfa //Merak Edilen Sorular//Gök Taşından Tespih

Gök Taşından Tespih

Gök Taşından Tespihin Fiyatı

Bingöl merkeze bağlı Sarıçiçek köyüne 2 Eylül 2015 tarihinde düşen göktaşı haberi bir süre gündemi meşgul etmiş, bir çok ülkeden bilim adamı konuyu araştırmak ve gök taşı parçalarını incelemek üzere Bingöl’e geldi. İlk şoku atlatan çevre halkı gök taşı parçalarını yurt dışındaki meraklılarına gramına 15 ile 60 dolar fiyat arasında sattı. İlk hafta köye 200 bin dolar döviz girişi oldu.
Koleksiyonluk tespih üreten bunun için doğal ve değerli taşlar kullanan girişimciler de gök taşından tespih için adım attılar. Bu girişimcilerden biri de Bingöl’e düşen gök taşından zorda olsa temin ederek 4 tespih yaptığını açıkladı.

Bingöl merkeze bağlı Sarıçiçek köyüne düşen göktaşın

Gök taşından tespih

Gök taşının işlenmesinin diğer taşlara göre daha zor olduğunu belirten girişimci, “Yapısı nedeniyle çok farklı gök taşları var. Metal ağırlıklı olduğu için işlenmesi de çok zor. Bazı gök taşları var, işlenmiyor, dağılıyor. Bunlar, bildiğiniz demir gibi işlerken bile ateş ile yakılıyor. Bir tespih ile ortalama bir gün uğraşırken bir gök taşından tespih için 15-20 gün emek veriyoruz. Gerçekten zahmetli ve çok zor bir iş” diye konuştu. Dolayısıyla gök taşının temini, işlenmesi ve zor bulunur olması sebebiyle GÖK TAŞINDAN TESPİHİN FİYATI 30 bin dolar açıklandı.

Etiketler: , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap