Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Güneş Kremi Kullanımı ve Tercihi Nasıl Yapılmalı?

Güneş Kremi Kullanımı ve Tercihi Nasıl Yapılmalı?

Güneş Koruyucu/ Güneş Kremi Nasıl Kullanılmalı?

Güneşin kendini iyice hissettirdiği sıcak yaz günlerinde, güneşin yakıcı etkisinin zirvede olduğu  saat 11:00 – 16:00 arası güneşe çıkmamak en önemli husustur. Yazın sıcak günlerinde güneşin etkilerini azaltıp, güneş altında aktivitelere devam etmek, bronzlaşmak,yüzmek vb. gibi güneşe maruz kalınacak durumlar da ise güneşten koruyucu krem -losyon vb. kullanmak esas olmalıdır.
* Öncelikle güneş koruyucular cilt tipine göre seçilmeli. Kuru ciltler kremi, yağlı ciltler losyonu, karma ciltler sıvı kremi, hassas ve alerjik ciltler ise %100 mineral içerikli yüksek koruma faktörlü olanları seçmeli.
* Aklımızı karıştıran koruma faktörü konusunda ise 15 SPF’den az olan ürünleri kesinlikle kullanmamalı ve 20 faktörle 50 faktör arasında sadece yüzde 3’lük bir koruma farkı bilinerek, 50 faktör kullanıldığında, çok daha fazla kimyasala maruz kalınabilir. Dolayısıyla 30 SPF ( SPF özelliği taşımasına dikkat edin. SPF özellikli güneş kremleri, yüz için uygundur, aynı zamanda anti – aging etkisi yaratır) koruma faktörü olan güneş koruyucular tercih edilmelidir.
*Ciltleri daha hassas olan çocuklar için ise paraben içermeyen mineralli ekolojik/organik sertifikalı ürünleri tercih edilmeli.
* Güneş kremini kullanılırken kalın bir tabaka halinde sürülmeli zira gerekli olan miktardan daha az uygulanan kremin koruma değeri düşüyor. Örnek vermek gerekirse: Bir tatlı kaşığından fazla miktarda yüz ve boyun bölgesine, sağ ve sol kola, 2 tatlı kaşığından fazla miktarda ise göğüs, sırt ve bacak bölgelerine uygulanmalıdır.
* Güneş kremlerini cilt yaklaşık  30 dakikada emer, bu nedenle güneş koruyucuları güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürün, güneşe çıktıktan sonra bir kat daha sürülmeli. Yüzme ve kurulanma sonrasında güneş kremini tekrar sürmelidir.
*Güneş kremlerinin koruyucu etkisi yaklaşık 2 saat kadardır. Dolayısıyla yüzmeseniz bile her iki saatte bir güneş kreminizi tekrar sürün.
*En çok yanıltan durumlardan biri de gölgede güneş koruyucuya gerek yok düşüncesidir. (Güneşin sudan ve kumdan yansıyarak sizi yakabileceği konusunu gözardı etmeyin.)
* En önemli konulardan biri de bir önceki yıldan kalan güneş kremlerinizi kullanmayın. Direkt güneş ışınlarına maruz kalan kremlerin içeriğindeki filtre, yarı yarıya koruyuculuğunu yitirebilir.

Piyasada Bilinen ve Çok Tercih edilen Güneş Koruyucu/Kremler

Lancester Sport Multi Protection Cream & Stick SPF 30   77.50 TL ( Fiyat piyasa koşullarına göre değişebilir. Bilgi amaçlı paylaşılmıştır)

Clinique Face Cream SPF 30    80 TL  (Fiyat piyasa koşullarına göre değişebilir. Bilgi amaçlı paylaşılmıştır)

Kiehl’s Activated Sun Protector Lotion for Face SPF 50

Christian Dior Protective Sun Cream SPF 30   152 TL  (Fiyat piyasa koşullarına göre değişebilir. Bilgi amaçlı paylaşılmıştır)

Ambre Solaire Face Protect SPF 30    49.90 TL  (Fiyat piyasa koşullarına göre değişebilir. Bilgi amaçlı paylaşılmıştır)

Ambre Solaire Face Protect SPF 30     49.90 TL  (Fiyat piyasa koşullarına göre değişebilir. Bilgi amaçlı paylaşılmıştır)

La Roche-Posay Anthelios 60 Ultra Light Sunscreen   59.90 TL  (Fiyat piyasa koşullarına göre değişebilir. Bilgi amaçlı paylaşılmıştır)

Shiseido Anessa Perfect UV Sunscreen EX

Neutrogena Ultra Sheer Dry-Touch Lotion

Clarins Sun Care Oil Free Lotion SPF 15

Estee Lauder Bronze Goddess SPF 30    95 TL  (Fiyat piyasa koşullarına göre değişebilir. Bilgi amaçlı paylaşılmıştır)

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Etiketler: , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap