Buradasınız : Ana Sayfa //Yarışma Programları//Hangi hayvan yavru köpekleri kaçırıp evcil hayvan olarak besleyip bekçi köpeği olarak kullanır?

Hangi hayvan yavru köpekleri kaçırıp evcil hayvan olarak besleyip bekçi köpeği olarak kullanır?

Hangi hayvan yavru köpekleri kaçırıp evcil hayvan olarak besleyip bekçi köpeği olarak kullanır? Kenan Işık sunumuyla bizlerle birlikte olan Kim Milyoner Olmak İster 26 Ekim 2013 pazartesi tarihli yeni bölümü ile ATV ekranlarında takipçisiyle buluştu. Usta isim Kenan Işık’ın sunumuyla dünyanın en çok kazandıran bilgi-kültür yarışması Kim Milyoner Olmak İster’in bu akşamki bölümünde yarışmacıya sorulan 250.000 TL’lik sorunun yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Cevap!

Babun

Babun

Soru: Hangi hayvan yavru köpekleri kaçırıp evcil hayvan olarak besleyip bekçi köpeği olarak kullanır? 

A) Babun

B) Dağ aslanı

C) Antilop

D)  Çita

Cevap: Babun

Güç yozlaşmaya meyillidir. Mutlak güç mutlak biçimde yozlaşır. İngiliz Tarihçi Lord Acten’ın 19 yy. İkinci yarısında verdiği destansı bir uyarıdır. Bu hususu özellikle Charlie Chaplin’in oynadığı filmlerde işlenmiştir. Politik zorbalıklar savaşlara ve köleliğe yol açmıştır. Kölelik ve faşizm eski ve modern politikanın çirkin yüzüdür. Hayvanlar âleminde kölelik en etkili politik silahtır. Hamadri krallığı Arap yarımadasının çöllerinde başlar. Erkek çöl babunları katıksız bir namus anlayışına sahiptir. Yetişkin erkekler haremlere sahiptir. Bu toplulukta güç azınlığın özellikle erkeğin elinde bulunmaktadır. Bu çöl babunlarına göre kadının yeri evidir. Aristo ya göre ‘kadınlar devlet işlerinin dışında tutulmalıdır.’Dişi babunlar sürekli gözetim altındadır. Uzaklaştığında kendisine gözdağı ve kaba kuvvet uygulanmaktadır. Boyna ısırık, kuyruk çekme aşkta ve savaşta her şey mubah. Dişi kızışmışsa İlmek daha da sıkı tutuluyor. En yüksek statüdeki dişi efendisine daha yakındır. Konfüçyüs ‘Öfke yükseldiğinde sonuçlarını düşünün.’Sahipsiz bir dişiye sahip olmak için bu babunlar dövüşür. Babunların tek şeye akılları var. Haremlerini kas gücüyle kurar ve korur. Çölbabunları barışı sağlamak için erkek ittifak ağı kurmuşlardır. İki veya daha fazla harem oluşan klanlar bir araya geliyor. Bu  klanlar  Bölükleri oluşturuyor. Babunların baş kuralı ‘asla başkasının malını yağmalama, asla karısını alma ‘ dışarıda barış haremin içinde de barış anlamına gelir. Annelik güdüleri makak  maymunlarında çok güçlüdür. Makak bebekleri güçsüz olarak doğarlar. Anne ve babalarının bakımına ihtiyaç duyarlar. Bu babunlarda bebek kaçırma olayları görülmektedir. Bu istek ölümcül sonuç doğurabilir. Kaçırılan bebeğin nasıl taşınması gerektiği genç dişler tarafından bilinmez, ayrıca sütü olmadığı için bebeği besleyemez.

Babun toplumunda evlat edinmeye rastlanmaz. Bu zoraki şekilde olur. Bu evlat edinme kaçırma ile başlar. Suudi Arabistan’da Taif şehrine yakın 600 Hamaridas maymunu yaşar.

Çöplükte beslenirler. Dişi Babunlar arasında hiyerarşi vardır. Dişiler çocuk yapar. Erkekler grubu yönetir. Dişiler için çok vahşi kavgalar olur. Tam yetişkin erkek 25 kilodur. Genç erkekler yaklaşık 12 kilo civarındadır. Kendi ailesini kurmak için dişi bebekler

Kaçırırlar. Taif’te daha ilginç bir şey olur erkek babunlar köpek yavrusu kaçırırlar. Kaçırılan köpekler babun ailesi ile yaşarlar. Babunları korurlar.

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap
Yandex.Metrica