Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Hangi 13 il Büyükşehir Olacak?

Hangi 13 il Büyükşehir Olacak?

Büyükşehir Olacak İller

Daha önceden haber yaptığımız  Büyükşehir olması planlanan  13 il için adım atıldı ve Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van‘ın büyükşehir belediyesi olmasına ilişkin kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın gerekçesinde, yönetim, planlama ve koordinasyon açısından belediye sınırı mülki sınır olacak biçimde optimal ölçekte hizmet üretebilecek güçlü yerel yönetim yapılarının varlığına ihtiyaç duyulduğu vurgulandı.

Yakın zamanda nüfusu 750 bin’i geçen illerin büyükşehir statüsüne sokulması planlanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun “adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçları”na göre 13 il büyükşehir olacak. Bunun için Büyükşehir Kanunu’nda meclis tarafından değişiklik yapılması şartı var. Şu an 81 il içinde mevcut 16 büyükşehir bulunuyor.

hangi iller büyükşehir olacak

hangi iller büyükşehir olacak

Büyükşehir statüsüne girecek olan iller Aydın, Denizli, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Balıkesir, Van, Manisa, Hatay, Malatya ve Mardin’den oluşuyor.

Şu anda mevcut olan 16 büyükşehir listesi;

Adana – Adana Büyükşehir Belediyesi
Ankara – Ankara Büyükşehir Belediyesi
Antalya – Antalya Büyükşehir Belediyesi
Bursa – Bursa Büyükşehir Belediyesi
Diyarbakır – Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi
Erzurum – Erzurum Büyükşehir Belediyesi
Eskişehir – Eskişehir Büyükşehir Belediyesi
Gaziantep – Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
Mersin – Mersin Büyükşehir Belediyesi
İstanbul – İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İzmir – İzmir Büyükşehir Belediyesi
Kayseri – Kayseri Büyükşehir Belediyesi
Kocaeli – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi
Konya – Konya Büyükşehir Belediyesi
Sakarya – Sakarya Büyükşehir Belediyesi
Samsun – Samsun Büyükşehir Belediyesi

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Yorum yapılmış " Hangi 13 il Büyükşehir Olacak? "

  1. Serhat dedi ki:

    Ben dogu anadolu bolgesındekı butun kentlerı gezmısım Arkadaslar ınanın van buyuksehır olmayı coktan hakketmıs durumda. Bakın depremden once nufusu 1.500.000 ıken depremden sonra nufusu 1.250.000 oldu yaza kadar eskı nufusuna gerı donecek suanda vana gelıs yollarıı dolmus durumda (havayolu,karayolu) bıde vanda kaydı olupta kent dısında yasayan 350.000 kısı var. Truzım desen dogunun parısı konumunda ınanın arkadaslar goluyle selalerıyle yesılıyle tarıhı guzellıklerıyle yemeklerıyle mukemmel bı kent ben hakkarılıyım ama van bı baska ınanın. Buyuksehır olmayı coktan hakketmıs bı kent arkadaslar. Saygılar

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap