Buradasınız : Ana Sayfa //Kişisel Gelişim//Hangi Mesleği Seçmeliyim?

Hangi Mesleği Seçmeliyim?

Çocuğum Hangi Mesleği Seçmeli?

İnsan hayatinin dönüm noktalarından biride iş seçimidir. Çünkü yaşamını sürdürebilmesi, bir birey olarak kendi başına ayakta kalabilmesi adına bir geliri olmak zorundadır. Bazen bu zorunluluk her şeyin önüne geçerek para kazanma hemde çok para kazanma odaklı mesleklere yönelmeye dönüşüp, para peşinde koşulurken hayatın geri kalanı ıskalanabilmektedir.

İnsanın yaptığı işte mutlu olması ve severek yapmasının kazanacağı para kadar önemli olduğu göz ardı edilmeden, yetenekli olunan, istekli veya ilgi duyulan alanlara mevcut durumunuzu da değerlendirerek yönelebilirsiniz. Burada en önemli özellik gerçekçi ve doğru düşünmedir.[ Örneğin kendince iyi futbol oynayan biri, ben futbolcu olacağım çok istiyorum, çok çalışacağım diye bir noktaya kadar ilerleyebilir. Bu durumunun bu işin uzmanlarından (teknik direktör, antrenör gibi) olur ve görüş almalı yada öne çıkan bariz bir yeteneği varsa o zaman bu yönde devam etmelidir.]

Gelecek Vaat Eden Meslekler

Muhtemelen bir iş sahibi olunduğunda ülkemiz koşullarında tekrar değiştirme, farklı bir alan yönelme şansımızın düşük olduğu değerlendirildiğinde, öncelikle bizim için en iyisini isteyen ailelerimizin görüşlerine de dikkate alarak hareket etmeliyiz. Ancak  tüm yaşamımıza yansıyacak iş seçiminin doğru bir kararla yetenekli, istekli, gerekli donanımi vb.niteliklere sahip olunulan bir işte başarıyı da beraberinde getireceğini unutmamalıyız.

Öncelikle maddi kaygıların başta geldiği, gelecek kaygısı içinde zorlandığımız meslek seçimi için ailelerin ve çocuklarının eğer izlemediyseler,Hint yapımı 3 Aptal – 3 Idiots filmini beraberce izlemelerini tavsiye ederiz. Filmin sonunda kendileri için gelecek vaat eden mesleği yada okulu bulacaklarına da eminiz.
Meslek Seçimi

Etiketler: , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap