Buradasınız : Ana Sayfa //Merak Edilen Sorular//Hannas Ne? Hannas Ne Demek?

Hannas Ne? Hannas Ne Demek?

Hannas Kelime Anlamı ? Hannas Sözlük Anlamı?

Hannas: Karanlıkta Saklanan adıyla 12 Haziran 2015 Cuma günü vizyona giren korku filmi son son dönem Türk korku filmlerinin devamı niteliğinde diyebiliriz. Zira Türk korku filmlerinin en bariz örnekleri genelde insanların dini duygularına yönelik hurafeler üzerinden veya cinler üzerinden gerçekleştiriliyor. İşte Hannas ne demek? Hannas ne? Hannas nedir gibi sorular sorduran film aslında adıyla tüyosunu veriyor.

Hannas

Hannas

Kul, euzü birabbin nâs, melikin nâs, ilâhin nâs, min şerril vasvasil hannas, elleziy yuvesvisu fiy sudûrin nâs, minel cinneti ven nâs.

Anlamı – Meali:
De ki: “Cinlerden ve insanlardan; insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecinin kötülüğünden, insanların Rabbine, insanların Melik’ine, insanların İlah’ına sığınırım.”  (Nâs Suresi, 1-6)

Nas Suresi’nde geçen, “Hannas” ne demektir? İnsanların kalbine vesvese vermesi ne demektir? İnsanlardan olması ne demektir?

İnsanların göğüslerine vesvese veren, sinsi cin ve insan şeytânlarından Allah’a sığınması, Hz. Muhammed’e (a.s.m.) ve onun şahsında bütün insanlara emredilmektedir.

Âyetlerin sonunda yinelenen en-nâs insanlar, halk demektir.

Vesvâs, vesvese veren anlamında isimdir, masdarı visvâs’tır. İşi gücü vesvese vermek olduğundan şeytâna vesvâs denmiştir.

Hannâs, geri kalmak, sıkılmak, daralmak anlamındaki hunûs kökünden mübalağa sıfatıdır. Geri kalan, kötülüğe sürüklemek için insanı arkasından izleyip döne döne vesvese veren, Allah anıldığı zaman sıkılan şeytân ve şeytân ruhlu insandır. Vesvese verecek şeytân veya insan, hep insanın ardında gezer, fırsat bulup onu kandırmağa çalışır. Bu hannâs vesveseci, hem cinlerden hem de insanlardandır. Cin şeytânı nasıl kâh sokulup vesvese verir, kâh geri çekilirse, insan şeytânı da öyledir. Kendisini şefkatli bir öğütçü göstererek insana sokulur, muhatabı yüz vermezse çekilir, yüz bulursa düşüncelerini aşılamağa çalışır.

Etiketler: , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap