Buradasınız : Ana Sayfa //Teknoloji//Hassas Güdüm Kiti

Hassas Güdüm Kiti

Milli hassas Güdüm Kiti (Milli Akıllı Bomba)

40000 ft irtifada 25 km menzile ulaşan HGK, 2000 lb Mk-84 genel maksat bombalarını akıllı bombalara dönüştürmekte, böylece mevcut bombalar, her tür hava koşulunda, uzak bir mesafeden atıldığında bile, 6.3 m sapma değerinde yüksek hassasiyetli vuruş yeteneği kazanmaktadır. Bu da uçakların tehlikeli bölgeye yaklaşmadan, güvenli bir şekilde görevlerini tamamlamalarını sağlamaktadır.

MKE ürettiği ve TÜBİTAK’ın geliştirdiği Türkiye’nin ilk akıllı güdümlü uçak bombası 10. Savunma Sanayi Fuarı’nda Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F16 savaş uçağının üzerinde tanıtıldı.
makina Kimya Enstitüsü’nün (MKE) ürettiği ve TÜBİTAK’ın geliştirdiği Türkiye’nin ilk akıllı güdümlü uçak bombası 10. Savunma Sanayi Fuarı’nda (İDEF’11) Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F16 savaş uçağının üzerinde tanıtıldı. 1 ton ağırlığında olan ve verilen koordinat sonrası sıfır hata ile hedefi 12’den vuran ‘Akıllı hassas güdüm bombası’ terör kamplarını ve belirlenen noktaları yok etme gücüne sahip.

Makina Kimya Enstitüsü’nün (MKE) ürettiği ve TÜBİTAK’ın geliştirdiği Türkiye’nin ilk akıllı güdümlü uçak bombası 10. Savunma Sanayi Fuarı’nda (İDEF’11) Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F16 savaş uçağının üzerinde tanıtıldı. 1 ton ağırlığında olan ve verilen koordinat sonrası sıfır hata ile hedefi 12’den vuran ‘Akıllı hassas güdüm bombası’ terör kamplarını ve belirlenen noktaları yok etme gücüne sahip. Özelliği ise, Türkiye’nin kendi geliştirdiği ilk güdümlü uçak bombası olması. F 4 ve F 16 savaş uçaklarına uyarlı olan bu bomba, yüklü olduğu savaş uçağının üzerinde, yerde ve havada kordinat verilerek hazırlanıyor ve GPS sistemi ile destekleniyor. Ancak olası savaş durumunda GPS’nin başka ülkeler tarafından girmemesi için gerektiğinde GPS sistemini devre dışı bırakıyor ve belirlenen koordinata ulaşabiliyor. Bağlı olduğu savaş uçağından bırakılan ‘Akıllı hassas güdüm bombası’ 25 kilometre boyunca havada verilen koordinatlarını takip ediyor ve belirlenen noktayı sıfır hata ile 12’den vuruyor.

“BOMBA SIFIR HATA İLE KOORDİNAT NOKTASINA ULAŞIYOR VE HEDEFİ TAM 12’DEN VURUYOR”

Hassas Güdüm Kiti’ni üreten 4. ülke Türkiye

Savaş uçaklarında kullanılan bombaları “akıllı” hale getiren Hassas Güdüm Kiti’ni üreten 4. ülke Türkiye oldu.

TÜBİTAK Savunma Sanayi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü mühendisleri, 5 yıllık çalışma sonunda savaş uçaklarının hedefi 25 km uzaklıktan noktasal olarak vurabildiği hassas güdüm kitini geliştirdi.

Güdümsüz bombaların üstene giydirilecek şekilde tasarlanan kit, koordinatları belirlenen hedefi uydu ve özel algılayıcıları yardımıyla 6 metre gibi düşük bir sapma değeri ile yok ediyor.

Böylece, hedef dışındaki yerlere zarar vermeden harekat yapılabiliyor.

Savaş uçakları normal bombaları 5-6 kilometre uzaktan atarken, hassas güdüm kiti ile bu uzaklık 25 kilometreye çıkıyor.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, hassas güdüm kitinin seri üretimi için altyapının tamamlandığını, seri üretiminin 2013′de başlayacağını söyledi.

Savaş uçaklarında kullanılan bombaları “akıllı” hale getiren Hassas Güdüm Kiti’ni dünyada şu ana kadar sadece Amerika Birleşik Devletleri, İsrail ve Rusya üretiyordu.

‘Ulusal Savunma için Ulusal Ar-Ge’ sloganıyla çalışmalarını yürüttüklerini belirten TÜBİTAK basın sözcüsü Fatih Yeşer, “TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma Geliştirme Enstitüsü, savunma sanayii alanında geliştirdiği önemli projeleri ile Türk Silahlı Kuvvetlerine hizmet etmeye devam ediyor. Uçaktan atılan bombalara güdüm yeteneği kazandıran Hassas Güdüm Kiti (HGK), Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde TÜBİTAK SAGE desteği ile üretilecek. HGK, 2000 IB MK-84 genel maksat bombalarını akıllı bombalara dönüştürüyor. Böylece mevcut bombalar, her tür hava koşulunda, uzak bir mesafeden atıldığında bile, yüksek hassasiyetli vuruş yeteneği kazanıyor. Bu da uçakların tehlikeli bölgeye yaklaşmadan, güvenli bir şekilde görevini tamamlamalarını sağlıyor. Yani savaş uçağına yüklenen bomba, pilot tarafından 25 kilometre uzakta bile bırakılsa, bomba sıfır hata ile koordinat noktasına ulaşıyor ve hedefi tam 12’den vuruyor” dedi.

TERÖR KAMPLARI YERLE BİR EDEBİLECEK NİTELİKTE

1 ton ağırlığında olan 4 metre uzunluğundaki bomba, çok yüksek tahribat gücü içerdiği için koca bir mahalleyi bile yok edebilecek güçte. Düştüğü yere 10 metre genişliğinde ve 3 metre derinliğinde çukur açabilen bomba, Türk Hava Kuvvetlerinin Kuzey Irak’taki ve Güney Doğu bölgesindeki terör kamplarını yok etmede kullanılabilecek nitelikte. Akıllı bomba, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde TÜBİTAK SAGE desteği ile üretilecek.

Hassas Güdüm Kiti,Akıllı Bomba

Hassas Güdüm Kiti

Etiketler: , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap