Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Hastane Randevu Merkezi ve Telefon Hattı

Hastane Randevu Merkezi ve Telefon Hattı

Hastane Randevu Merkezine Nasıl Ulaşabilirim?

Yeni sayılabilecek bir tarihte başlatılan bir sistemle, hastanelerden randevu almak için 182 alo randevu hattını aramanız yeterli oluyor. 2011 yılında başlatılan alo randevu uygulaması Türkiye’de hizmet veren her hastaneden tek bir telefonla randevu alabilmenize olanak sağlıyor.

182 alo randevu hattı

182 alo randevu hattı

182 hastane randevu hattı ile hastalar ve hasta yakınları istedikleri hastaneden ve de doktordan randevu alma hakkına sahip oluyorlar. Söz konusu randevu hattını arayarak, en erken bir gün sonrası için randevu almak mümkün olabiliyor. Aranılan gün için randevu verilememektedir. Ayrıca daha önceden alınmış olan herhangi bir randevu, herhangi bir nedenle iptal edilebilir. Bunun için de yine alo randevu hattını aramanız yeterli olacaktır.

Ancak bunun için randevu saatinden en az 80 dakika öncesine kadar iptal başvurusu için telefon edilmesi gerekemektedir. Ayrıca alo randevu hattı ile, daha önceden alınmış olan herhangi bir bir randevu, ileriki bir tarihe de taşınabilir. Alo randevu hattını arayarak farklı şubeleri bulunan bir sağlık kurumunun belli bir polikliniğinden, aradığınız gün içinde sadece bir randevu alabilirsiniz. Ayrıca 182 Alo randevu hattı, yapılan her aramada en fazla dört randevu vermektedir.

Hastane randevu merkezi, Sağlık Bakanlığına bağlı olarak çalışır. Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu ve “Sağlıkta Dönüşüm Programı” adını verdiği özel bir program kapsamında, Türkiye vatandaşlarının çeşitli sağlık hizmetlerine çok daha kolay erişmesini sağlanmak amacıyla oluşturulmuştur.

Bu programın temelleri 2009 yılında atılmış ve sistem yürürlüğe tam olarak tamamlanarak 2011 yılında girmiştir. Ardından da alo randevu hattı tüm ülke geneline yaygınlaştırılmıştır. Sağlık Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren Hastane Randevu Merkezi, alo 182 hattını arayan ya da internet üzerinden MHRS sitesine başvuran herkese hizmet veriyor. Bu hizmetle Sağlık Bakanlığına bağlı tüm hastanelerden ve ağız ve diş sağlığı merkezlerinden randevu alabilirsiniz.

Ayrıca randevu merkezi başlattığı yeni bir uygulama ile artık tıpta uzmanlık isteyen branşlar için de randevu vermektedir. Bu uygulama 1 Haziran tarihinde başlatılmıştır. Böylece tıpta ileri uzmanlık gerektiren yan dallarda ve branşlarda da randevu alınabilmektedir. Ayrıca kafa karışıklıklarına yol açabilecek bu alanda verilen tüm randevular uzman hekimler ve de aile hekimleri tarafından kontrol edilmektedir.

Öte yandan 19 Ağustostan beri özellikle ana dal ya da aile hekimi için muayene talep eden hastalar, eğer uzun süre takip ve tedavi gerektiriyorlarsa, hekimleri tarafından sisteme “takip gerektiren hasta” olarak kaydedilmektirler.

Etiketler:

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap
Yandex.Metrica