Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//İstanbul’da Yangın 17.07.2012

İstanbul’da Yangın 17.07.2012

İstanbul Fulya’da Büyük Yangın

İstanbul Beşiktaş civarında kara bulutları görenlerin merak ettiği yangın, İstanbul Beşiktaş’taki Polat Tower Residence ‘ta.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beşiktaş Fulya’daki 42 katlı Polat Tower’da çıkan yangına, 52 metrelik dünyanın en uzun yangın merdiveni ‘Kocayusuf Ahtapot’ ile müdahale edildiğini açıkladı. Belediye, yangına geç müdahale edildiği iddiasını da yalanladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Polat Tower Residence çıkan yangına geç müdahale edildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Yapılan yazılı açıklamada, gökdelende çıkan yangın ile ilgili saat 10.40’da ihbar geldiği ve Mecidiyeköy itfaiye grubunun 3 dakikada olay yerine intikal ettiğini, yangının yaklaşık 45 dakikada yangının söndürüldüğü ifade etti.

Ayrıca, yangın yerine ilk grubun takviye istemesiyle birlikte Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Fatih, Seyrantepe, Başakşehir, Gazi, Kayışdağı, Bakırköy grupları bölgeye sevk edilerek yangına müdahale edildiği bildirildi. Yangına 34 araç ve 111 personel müdahale edildiği ve yangında ölen ya da yaralanan olmadığı kaydedildi.

Polat Tower Residence  Hakkında :MİMARİ BİLGİLER
Polat Tower, Mecidiyeköy’den başlayıp Beşiktaş’a kadar uzanan İstanbul’un en sağlam ana kayası üzerinde 4m. kalınlığında radye temel üzerine oturtulmuştur. 150.000 tonluk dev bir kütledir ve bu binaya oldukça büyük bir direnç sağlamaktadır. 152 metre 10 cm yüksekliğindeki Polat Tower, konut olarak Avrupa’nın en yüksek, inşaat olarak da Tükiye’nin 2. yüksek binasıdır. (2000 yılı verilerine göre)

Polat Tower, konumu ve mimari yapısı ile çok şiddetli depremlerden bile etkilenmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca binanın temelinde ve bina içerisinde deprem algılayıcıları bulunmaktadır. Bu sayede bina, depremi önceden algılayıp otomasyon sistemini devreye sokar. Elektrik, gaz ve su sistemini güvenli düzeye çeker, anons ile insanların deprem sırasında uyanık olmalarını sağlar. Aynı zamanda bu algılayıcılar bina için önemli bilgiler kaydeder. İnsanlar tarafından hissedilmeyen küçük sarsıntıları ve binanın bunlara karşı gösterdiği tepkileri ölçerek olası büyük sarsıntılar için binanın düzenlenmesini sağlar.

ELEKTRİK SİSTEMİ
1600 KWA’lık 2 adet kendi trafosu bulunmaktadır. Yüksek gerilim iletiminde Busbar türü modüler kablolar kullanılmıştır. Elektriği klasik kablo bağlantıları yerine Busbar sistemi ile iletmenin binaya sağladığı önemli avantajlar vardır. Birbirine geçmeli küçük modüllerden oluşan bu sistem sayesinde herhangi bir problem anında, örneğin olası bir deprem anında modül kopar ve elektrik kesilir.

Elektrik kesintisi durumunda binayı tam kapasitede besleyecek güce sahip 3 adet jeneratörü vardır. Bunlardan ikisi konutlar için, diğeri mağazalar için ayrılmıştır. Mağazalar için ayrılan jeneratör 1600 KWA, konutlar için ayrılan 2 adet jeneratör ise toplam 4400 KWA gücündedir. Kesinti anında bu dev jeneratörler 7 saniye içerisinde tam güce ulaşıp otomatik olarak binayı beslemeye başlarlar. Bu kısa kesinti sırasında bilgisayarlarda veri kaybı olmaması için bina 150 KWA’lık UPS sistemi ile desteklenmektedir.

Her konutun elektrik sarfiyatını kontrol eden akıllı sayaçlar bulunmaktadır. Bu sayaçlar aynı zamanda binanın elektronik sistemleriyle bütünleşik olarak çalışırlar. Elektrik kullanımında elektriği ayrı, jeneratör kullanımında ise jeneratörü ayrı olarak ölçerler. Bu sayede konutta olunmadığı zamanlardaki jeneratör kullanımlarından doğacak ödemelerle karşılaşılmaz.

ISITMA
Binalarda kazan daireleri genellikle binanın altında bulunur. Bu nedenle de burada meydana gelebilecek bir problem esnasında tahliye işlemi olanaksız hale gelir. Polat Tower’da kazan dairesi üst katta tutularak yine büyük bir önlem alınmıştır. 4 adet 1.100.000 kilo kalorilik kazan vardır. Akıllı kazanlardır. Senkronize çalışırlar. Kullanım ihtiyacına göre çalışma düzeylerini otomatik belirleyip enerji tasarrufu sağlarlar.

Sıcak su, daire kullanımda olduğu zamanlar ya da özellikle sıcak tutulmaya programlandığında içeriye girer, aksi takdirde kapının etrafından dolaşarak kullanımda olan daireye gider. Daire içinde dolaşırken içerdeki suyu ısıtarak geçer. Böylece sıcak su içeriyi terkettikten sonra bile daire termos gibi ısıyı korur. Dairelerin girişinde ve çıkışında ısıölçerler bulunmaktadır. Bu sayede sıcak suyun daireye giriş ve çıkışı arasındaki fark kadarı sisteme işlenir ve sadece ısınıldığı kadarı ödenir.

SU
Polat Tower, 2500 m3 hacmi ile 1.5 ay yetebilecek bir su tank sistemine sahiptir. Su seviyesi elektronik ortamda izlenmekte ve herhangi bir müdahaleye gerek olmaksızın otomasyon bilgisayarları tarafından gerekli dolum ve kontroller yapılmaktadır. Bina içerisindeki tüm su dolaşımı da aynı şekilde elektronik olarak izlenmektedir. Bilgisayar sistemi, su dolaşımındaki herhangi bir problemi otomatik olarak algılayıp servisi anında harekete geçirir.

Bina içerisine giren su çok iyi bir arıtma sisteminden geçer. Klordan ve mikroorganizmalardan arındırılır. Boruların tamamı kılıflı bakır borudur. Yüksek hijyen sağlar.

ASANSÖRLER
Tamamı UPS beslemeli, saniyede 2.5 metre hızla seyahat eden, 7 adet asansör bulunmaktadır. Otomasyon sistemi sayesinde kullanım alışkanlıklarını takip eder. Örneğin; her sabah 07:00’da 20. kattaki konutundan çıkan bir konut sahibi birkaç gün sonra sistem tarafından otomatik algılanır ve asansör tam vaktinde onu hazır bekler. Veri bankasında biriken bu istatistik sayesinde de tehlike anında asansörler en çok ziyaret edilen katlara otomatik yönelerek tahliye işlemini hızlandırır. Asansörler ağırlık kontrollüdür. Dolduğu anda diğer katlara uğramadan ilk istasyona doğru yönelir ve zaman kaybını önler. Yanlış kat düğmesine basıldığı zaman iptal edilebilir böylece yine zamandan tasarruf sağlanmış olunur.

YANGIN ÇIKIŞI
Büyük yapılarda insanların daha çok dumandan zarar gördükleri bilinmektedir. Bu yüzden Polat Tower Residence, dünyada çok az binada bulunan özel 2 yangın merdivenine ve bir asansöre sahiptir. Basınçlı temiz hava verilerek dışardaki dumanın içeriye girmesi önlenir.

MAĞAZALAR
Konut sahiplerinin günlük ihtiyaçlarını hızlıca karşılamak amacıyla her meslek grubundan mağaza bulunmaktadır.

OTOPARK
Polat Tower içerisinde 650 araçlık bir otopark bulunmaktadır. Konut sahiplerinin araçlarına özel bir kart takılmaktadır. Otomatik geçiş sistemi olarak da bilinen bu sistemle konut sahipleri otopark giriş çıkışlarında bekleme sorunu yaşamazlar. Bu sistemle aynı zamanda gerekli ödemeler de otomatik olarak yapılır.

HELİKOPTER PİSTİ
Türkiye’nin tescil edilmiş en yüksek helikopter pistine sahiptir. Özel durumlarda kullanılması amacıyla tasarlanmıştır. Konut sahiplerinin kullanımına açıktır.

Polat Towers

Polat Towers

Etiketler: , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap