Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//İkinci Elde Kilometre Hilesine Dikkat !

İkinci Elde Kilometre Hilesine Dikkat !

 İkinci Elde Kilometre Hilesine dikkat2,5-3 milyon ikinci el araç, Türkiye’de  el değiştirirken değerini artırmak için bazı araçların satılmadan önce 20 lira ücret karşılığı kilometreleri düşürülerek alıcılar aldatılıyor.

    Araç satışında görülen bazı hilelerin alıcıları mağdur ettiği, son dönemde sıkça görülen hilelerden birisinin de değerini arttırmak amacıyla araçların kilometre göstergelerinde yapılan oynamalar olduğu ve 20 liraya 100 bin kilometre ya da kilometresine göre de 50 liraya kadar bu işi yapanların sektörde çoğalmaya başladığı ve alıcıların bu konuda da dikkatli davranması gerektiği değerlendirilmektedir.

Söz konusu işlemin bir bilgisayarla yapıldığını ve araç beynine bağlanan cihazla kilometrenin düşürüldüğünü , göstergesi dijital olmayan araçlarda ise tornavida ile çıkarılan göstergeden kilometrenin düşürülerek yapıldığı anlaşılmıştır.

Kilometre hilesinin yaygınlaşma nedeninin vatandaşın satın alacağı araçta 150 bin kilometreyi bile yüksek görmesinden kaynaklanmakta ve alıcının aracın kasasını sormadan kilometresini sormasının bu hilenin kullanılmasının ana sebebi olması değerlendiriliyor.

Vatandaş kilometresi 150 bin olmuş aracı ölü sayıyor. Benzinli bir aracın motoru, bakımları yapıldığında 1 milyon kilometre de olsa sorun çıkarmaz. Dizel araç ise 500 bin kilometre dayanır.

Çözüm: Gerçek Kilometreyi servisten öğrenin

Aracın kilometresinde olan hileyi ancak ustaların anlayabildiği, vatandaşların araç alırken kilometresinin yüksekliğine değil aracın darbeli ya da hasarlı olup olmadığına bakılmsının ve  “Vatandaşların sigorta acentelerinden araçla ilgili bilgi almalarının gerektiği önlemler arasında yer almakta.

 Ancak en sağlıklı bilgi, araç alınırken servisine götürüp kontrol ettirilerek edinilebilir. Bir aracın kilometresinin düşürülüp düşürülmediği ancak servisten öğrenilebilir. Aracın kilometresi çok olabilir. Taksiden çıkma olabilir. Kaza sonrası perte çıkmış bir araç olabilir. Bunlara mutlaka dikkat edilmeli.”

Etiketler: , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap