Buradasınız : Ana Sayfa //Bilim//İlk yangın söndürme tüpü kaç yılında icat edilmiştir?

İlk yangın söndürme tüpü kaç yılında icat edilmiştir?

Yangın söndürme tüpü ya da yangın söndürme cihazı (ysc) profesyonel itfaiye ekibi yangına müdahale edene kadar ya da profesyonel bir müdahaleye gerek bırakmamak için kullanılan ilk müdahale aracıdır. Peki ilk yangın söndürme tüpü kaç yılında icat edilmiştir?

---Reklamlar---

ilk yangın söndürme tüpü

---Reklamlar---

ilk yangın söndürme tüpü

Cevap: İlk yangın söndürme tüpü, o zaman ünlü bir kimyager olan Ambrose Godfrey tarafından 1723 yılında İngiltere’de patent altına alınmıştır. İlk yangın söndürme tüpü, yangın söndürme sıvısı ve baruttan oluşuyordu. Ateşlenip yangının içine atıldığında barutun patlamasıyla sıvının etrafa saçılması temeline dayalı olarak çalışıyordu.

Yangın söndürme tüpü, genellikle acil durumlarda küçük yangınları söndürmek veya kontrol etmek için kullanılan aktif bir yangından koruma cihazıdır. Tavana kadar ulaşan ya da kullanan kişiyi tehlikeyi atma ihtimali olan kontrol dışı yangınlarda kullanılacak şekilde tasarlanmamıştır.

Yangın söndürme tüpü, içinde bulunan malzemeye göre farklılık göstermektedir. Köpük ve kuru kimyevi toz tüpün içinde kullanılan malzemelerdendir. Köpük ahşap, lastik vp. yangınları için kullanılırken, kuru kimyevi toz elektrik ya da elektronik yangınlarında kullanılır.

Kaynak: SosyoLife

Google Aramaları:

    dünyanın ilk yangın tüpü,ilk yangin sondurme tupu kac yilda icat edilmistir,ilk yangin sondurme tupu kac yilinda icat edilmistir,Yangin söndürme tüpü kac yilimda icat

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap
Yandex.Metrica