Buradasınız : Ana Sayfa //Teknoloji//İlk Yerli Uçak Projesi HÜRKUŞ

İlk Yerli Uçak Projesi HÜRKUŞ

Daha önceden haberini yaptığımız Hürkuş uçağı 29 ağustos 2013’de havalandı. Büyük bir heyecen ve çoşku ile uçuşunu tamamlayan Hürkuş 28 dakika havada kaldıktan sonra kendini kanıtladığı ilk uçuşu gerçekleştirmiş oldu.

HÜRKUŞ Haziran’da uçacak

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, Türkiye’nin ilk temel eğitim uçağı olan HÜRKUŞ’un haziran ayında uçmaya başlayacağını bildirdi.

Dörtkaşlı, Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı’nda (HÜRKUŞ) gelinen son aşamayı AA muhabirine değerlendirdi.

HÜRKUŞ Geliştirme Programı’nın, Mart 2006’da Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TUSAŞ arasında imzalanan anlaşma ile başlatıldığını anımsatan Dörtkaşlı, proje kapsamında 2’si uçar, 2’si ise yapısal testlerde kullanmak üzere 4 uçağın üretileceğini söyledi.

Benzer uçaklar arasında üst performans grubunda yer alan HÜRKUŞ’un, kokpit tasarımında pilot ergonomisine özel önem verildiğini anlatan Dörtkaşlı, uçakta öğretmen ve öğrenci pilotun arka arkaya oturduğu kademeli kokpit düzeninde her iki pilota da maksimum görüş açısı ve erişilebilirlik sağlandığını belirtti. Dörtkaşlı, gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyetine sahip HÜRKUŞ eğitim uçağı ile intibak, görerek ve aletli uçuş, seyrüsefer, gece ve kol uçuşu eğitimlerinin yapılabileceğini ifade etti.

Birinci prototip uçağın tasarım, üretim ve montaj faaliyetlerinin tamamlandığını söyleyen Dörtkaşlı, başta motor çalıştırma olmak üzere, iniş takımı, hidrolik sistem, fırlatma koltuğu, yakıt sistemi gibi çok sayıdaki testin başarı ile icra edildiğini kaydetti.

HÜRKUŞ’un hangardan çıkarılış töreninin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla 27 Haziran 2012’de yapıldığını anımsatan Dörtkaşlı, bu uçağın ilk uçuşunu yapmadan önce uçuş koşullarını denemek amacıyla yer titreşim testlerinin gerçekleştirileceğini bildirdi. Dörtkaşlı, ikinci uçağın da tasarım, üretim ve montajının tamamlandığını, uçağın statik testlerde kullanılacağını söyledi.

HÜRKUŞ

HÜRKUŞ

İlk Yerli Uçak  HÜRKUŞ

ilk yerli uçak projesi HÜRKUŞ’un tanıtımı, TAI TUSAŞ Havacılık ve Uzay Günü dolayısıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Tesisleri’nde yapıldı.

Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı” HÜRKUŞ‘un hangardan çıkarılış töreninde konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan:

Kokpitte verdiği poz ve uçağın hangardan çıkarılması için seçilen zamanın dikkat çekici olduğu yorumlarına ise “Daha önceden planlanmıştı” yanıtını verdi.

Başbakan, yerli uçak, insansız hava aracı ile helikopterlerin kendisini heyecanlandırdığını ve duygulandırdığını belirterek şöyle konuştu:

“Türkiye artık kendi özgün tasarımıyla ürettiği uçağın mutluluğu içinde. Yerli uçak için ilk adımı atmış bulunuyoruz. İnsansız hava aracını bugün izlemiş olduk. Atak helikopteri de seri üretime başlamış durumda. Bunun yanı sıra deniz fırkateyn ve denizaltı gibi üretimler olmuştu. Bugün bizim için çok önemli bir gün. Göktürk uydusu da çok önemli bir proje. Bunlar Türkiye’nin nerelerden nerelere geldiğinin göstergesi.”

İLHAMI VECİHİ HÜRKUŞ’TAN ALDI
Bugün ilk Türk tasarımı olan yerli eğitim uçağı olan Hürkuş adını Vecihi Hürkuş’tan alıyor.

1969 yılında hayatını kaybeden Vecihi Hürkuş 1925 yılında ilk Türk uçağını yapan hem mühendis hem pilot.

HÜRKUŞ’un Özellikleri

Menzili 574 kilometre olan uçaklar, F-16 pilotlarının eğitiminde kullanılacak.

3200 kilo ağırlığında 1600 beygirlik bir motoru var. Aynı zamanda Güney Kore’den alınan uçakların daha üst bir versiyonu.

Hürkuş’un bir süre daha tasarımı ve testleri devam edecek. 2013 yılı Mart ayından itibaren de uçuşa başlaması hedefleniyor.

Uçağın üzerinde Kanada yapımı bir motor bulunuyor. Tüm testleri ve raporları, uluslararası havacılık sanayi tarafından izinleri alındıktan sonra her şeyi tamamlanacak ve uçuşa başlayacak.
2006 yılından beri yürütülen projenin maliyeti 150 milyon dolar.

Uçak eğitim uçağı olarak tanımlansa da 4 farklı modeli üretilebiliyor. Eğitim dışında savaş uçağı olarak da dizayn edilebiliyor.

15 bin feet’te havada 4 saat kalabilen uçağın projesinde 10 ülke ile çalışıldı. Avrupa’dan 6 ülkenin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada ile de çalışıldı. Ancak projenin tamamı Türk mühendisler tarafından yapıldı.

4-5 ay sürecek yer testlerinin ardından metal yorulma testine geçilecek. onu titreşim testleri izleyecek ve Mart 2013 itibari ile sertifika alınacak. Uçağın en geç Nisan 2013’te uçması planlanıyor.

Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi EASA CS 23 kurallarına göre tasarlanan eğitim uçağında, öğretmen ve öğrenci pilot arka arkaya oturabiliyor. Tek turboprop motorlu bir konfigürasyona sahip olan Hürkuş’un, gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyeti bulunuyor.

Genel kullanım, aletli uçuş, seyrüsefer ve formasyon eğitim aşamalarını gerçekleştirebilme amacıyla üretilen Hürkuş’da, standart uçak sistemlerinin yanı sıra, kabin basınçlandırma, koltuk fırlatma sistemi, uçak üzeri oksijen üretimi sistemi (OBOGS) de yer alıyor.

Türkiye’nin, gelişmiş bir hava aracının tüm unsurlarıyla birlikte hazırlanan ilk projesi Hürkuş’un tasarımında 50 mühendis, seri üretim safhasında ise 50 mühendis ve 350 teknisyen çalıştı.

Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı'' HÜRKUŞ

Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ

HÜRKUŞ Uçağının Teknik Özellikleri

Maksimum seyir hızı 574 km/saat

Maksimum tırmanma hızı 4.370 ft/dakika (22 m/s)

Azami servis irtifası 34.700 ft (10577 m)

Havada kalma süresi 4 saat 15 dakika

Maksimum menzil 1478 kilometre

Kalkış mesafesi 489 metre

İniş mesafesi 593 metre

g limitleri 7/-3,5 gram

Etiketler: , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap