Buradasınız : Ana Sayfa //Basketbol Köşesi//İlkan Karaman Fenerbahçe Ülker Transferi Onaylandı 23.08.2012

İlkan Karaman Fenerbahçe Ülker Transferi Onaylandı 23.08.2012

İlkan Karaman Fenerbahçe Ülker’de

Yeşil sahalarda ki ezeli transfer rekabetinin bir benzeri Basketbol sahalarına yansıması Fenerbahçe Ülker ‘in, Galatasaray’dan olaylı bir şekilde transfer ettiği İlkan Karaman ismi üzerinden oldu. TBF, Fenerbahçe’nin İlkan transferini onayladığını duyurdu.

İlkan Karaman Kimdir? İlkan Karaman Biyografisi

Adını Fenerbahçe Ülker’e imza atması ile duyuran İlkan Karaman, İstanbul’un iki devini karşı karşıya getirmesiyle gündeme oturmuştu. Galatasaray, İlkan ile özel bir sözleşme imzaladığını ve sadece 1 sezonluğuna Pınar Karşıyaka’ya verildiğini savunmuş, ancak son kararı TBF Fenerbahçe olarak resmileştirmişti.

İlkan Karaman (d. 13 Mayıs 1990), Türk basketbolcu. Uzun forvet pozisyonunda görev almaktadır. NBA 2012 Draft’ında Brooklyn Nets tarafından seçilmiştir.

Basketbol kariyeri

Kulüp kariyeri 

Tofaş’ta oynayan oyuncu Ağustos 2010’da Galatasaray ile beş senelik sözleşme imzaladı. Fakat yapılan anlaşma gereği 2010-11 sezonunda da Tofaş forması giydi.[1] 2011-12 sezonunda ise Galatasaray tarafından Pınar Karşıyaka’ya kiralandı.
17 Ağustos 2012 tarihinde, Fenerbahçe Ülker, resmi sitesinden oyuncu ile 3 senelik kontrat imzalandığını duyurdu.  Aynı gün Galatasaray resmi sitesinden Türkiye Basketbol Federasyonu nezdinde yapılan sözleşme uyarınca oyunucunun bonservisinin 12 Temmuz 2012 tarihinde tekrar Galatasaray Spor Kulübü’ ne intikal ettirildiği, konu ile ilgili bildirimin Türkiye Basketbol Federasyonuna bildirildiği ve Haziran 2011′ de Galatasaray Spor Kulübü ile İlkan Karaman arasında 2011-2016 dönemini kapsayan sözleşme imzalandığı duyuruldu.[6]

Millî takım kariyeri 
2009 FIBA Avrupa 20 Yaş Altı Basketbol Şampiyonası ve 2010 FIBA Avrupa 20 Yaş Altı Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye 20 Yaş Altı Erkek Millî Basketbol Takımı’nın formasını giydi.

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun sporcu İlkan Karaman hakkındaki basın açıklamasıdır.

Sporcu İlkan Karaman hakkında Federasyonumuza ibraz edilen evraklar ve sporcunun durumu mevzuat çerçevesinde değerlendirilmiş olup, ilgili birimlerce incelenmesi sonrası; sporcunun Fenerbahçe Spor Kulübü ile imzalamış olduğu TBF Tek Tip Sözleşmesi’nin tesciline karar verilmiştir.

Fenerbahçe, Galatasaray ve Karşıyaka Kulüplerinin dâhil olduğu ve kamuoyuna yansıyan transfer işlemleri konusunda TBF konunun daha iyi anlaşılabilmesi amacı ile aşağıdaki açıklamaların yapılmasını gerekli ve yararlı görmüştür.

-Sözleşmeli Sporcular Lisans, Tescil ve Transfer Yönetmeliği çerçevesinde Karşıyaka Kulübü 24.08.2011 tarihinde sporcu İlkan Karaman ile TBF kurallarına uygun iki yıllık “Tip Sözleşme” yapmış ve tescil ettirmiştir.
-Karşıyaka Kulübü 12.07.2012 tarihinde bahse konu sözleşme şartlarında yazan hususları değerlendirerek ve yönetmeliklerde öngörüldüğü şekilde sporcunun bonservisini imzalamak sureti ile sözleşmeyi sonlandırmıştır. Durum, KSK tarafından TBF’ye de bildirilmiştir.
-Bu şekilde serbest kalan sporcuların, oyunculuk yapabilmeleri için, Sözleşmeli Sporcular Lisans, Tescil ve Transfer Yönetmeliği’ne uygun olarak herhangi bir kulüp ile TBF resmi ‘Tip Sözleşmesi’ni imzalaması ve Federasyona tescil ettirilmesi gerekmektedir.
-Serbest kalan sporcu İlkan Karaman, bu şekilde mevzuata uygun Tip Sözleşmeyi, Fenerbahçe Kulübü ile 16.08.2012 tarihinde imzalayarak, Federasyona 17.08.2012 tarihinde ibraz etmiş ve anılan sözleşme yapılan incelemeler sonucunda bugün tescil edilmiştir.

Bilindiği üzere; Mevzuat ve Tahkim Kararları gereğince, Federasyon tarafından tescil edilmeyen ve tarafların kendi aralarında ‘özel’ olarak imzaladıkları, ‘Özel sözleşme, özel fesihname ya da özel nitelikteki her türlü evrak’, Federasyon tarafından hukuken dikkate alınmamaktadır. Bugüne kadar bu yönde pek çok uygulama TBF tarafından yapılmıştır. İlgili taraflardan GS Kulübü de buna örnek bir durumu yaşamıştır.

Diğer taraftan T.C. Anayasası’nın, Sporun Geliştirilmesi ve Tahkim başlıklı 59. maddesinin 29.03.2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Ek Fıkrası’ çerçevesinde, taraflar arasında ortaya çıkacak ‘Özel Sözleşmelere’ dayalı maddi ihtilaflarda, Federasyonlar ancak tarafların tamamının yetki vermesi halinde konuyu inceleyerek karara bağlayabilmekte, bunun dışındaki parasal ihtilaflar, özel sözleşmeye aykırılık, özel sözleşmelerdeki taahhütleri ihlal vb. konularda ‘Adli Yargı Mercileri’ yetkili bulunmaktadırlar.

Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur

Türkiye Basketbol Federasyonu

İlkan Karaman

İlkan Karaman

 

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap