Buradasınız : Ana Sayfa //Ekonomi Haberleri//İnşaat Mühendisleri Maaşları

İnşaat Mühendisleri Maaşları

İnşaat mühendisliği maaşları insanların en çok sorguladığı ve merak ettiği konulardan biri haline gelmiştir. Kaynak : https://teknikbilimler.net/insaat-muhendisligi-maaslari/ Günümüzün en çok tercih edilen meslekleri arasında şüphesiz ki inşaat mühendisliği vardır. İnşaat mühendislerinin maaşları hizmet vermekte olduğu sektöre göre değişiklik gösterir. Kamuda veya özel sektörde çalışmakta olan inşaat mühendislerinin aldığı maaşlar farklıdır. Bunun yanında bu sektörün içinde maaşın durumunda değişiklikler olmasını sağlayan şeyler de bulunur.

inşaat mühendisi maaşları

Kamuda İnşaat Mühendisliği Maaşları:

İnşaat mühendisi maaşları devlet  özel sektöre göre daha iyi bir yerdedir. Özellikle bu mesleğe yeni giriş yapmış kişiler için kamu alanı oldukça avantajlıdır. Gerek  deneyim açısından, gerekse alacakları maaş açısından bu sektörün yeri oldukça farklıdır. 657 sayılı kanuna bağlı olarak çalışmakta olan bir inşaat mühendisi 3.000 ile 3.400 TL arasında maaş almaktadır. Bunun yanında 399 sayılı kanuna bağlı olarak çalışan bir mühendisin maaşı ise 3300 ile 3700 TL arasında değişmektedir. İnşaat mühendislerinin sahip olduğu uzmanlık derecelerine göre de, maaşın durumunda değişiklikler olur. Bu alandaki uzmanlar 4500 TL kazanırken, bu uzmanların yardımcılığını yapan mühendisler ise 3300 TL maaş almaktadır. Bakanlıklarda ise bu maaş 3.500 TL’dir. Tabi zamanla deneyim sahibi olan inşaat mühendisleri bu kazandıkları tutarları daha çok katlayabilmektedir. Burada maaş konusu tamamen mühendisin eline kalmış durumdadır.

Sahada çalışmakta olan bir mühendisin maaşı, normal mühendislerin alacağı maaşa oranla en az 500 TL daha fazladır. Ayrıca bu mühendisler 1600 TL’ye kadar daha fazla kazanabilirler. Kamuda çalışan inşaat mühendislerinin maaşını etkileyen bir de İngilizce seviyesi olur. Buna bağlı olarak en az 110 TL olmak üzere, 280 TL’ye kadar tazminat alabilirler.

Özel Sektörde Çalışan İnşaat Mühendislerinin Maaşı:

İnşaat mühendisleri maaşları özel sektör konusu ise oldukça değişken olarak kendini göstermektedir. İnşaat mühendisinin çalıştığı yer ve uzmanlık seviyesi gibi pek çok şey maaşın oranında önemli değişiklikler ortaya çıkarabilir. Genel olarak bir inşaat mühendisi özel sektörün içinde 2 bin TL’den az kazanmamaktadır. Özel sektörün içindeki en yüksek maaşlar ise 5-6 bin TL’lere kadar ulaşır.

İletişim için https://teknikbilimler.net/ adresine yazınız.

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap