Buradasınız : Ana Sayfa //Merak Edilen Sorular//İnsan Beyni mi Daha Hızlı Çalışır, Yoksa Bilgisayar mı?

İnsan Beyni mi Daha Hızlı Çalışır, Yoksa Bilgisayar mı?

Günlük hayatımızın her alanında bilgisayarı kullandığımız teknoloji çağında, bilgisayarların işlem hızları büyük önem kazanmıştır. Çoğu Amerikan filminde bilgisayarların bir süre sonra insan gibi kendi kendilerine düşünüp planlar yapabildiklerini biraz da korkuyla izlemişsinizdir. Yapay zekanın insana üstün geldiği bu filmler bizlere gelecekle ilgili ipuçları verirler. Peki, karşılaştırmak gerekirse, bilgisyar mı daha üstündür yoksa insan zekası mı?

insan beyni mi daha hızlı, yoksa bilgisayar mı

insan beyni ve bilgisayar

Beynin ve yapay zekanın çalışma prensipleri göz önüne alındığında birebir kıyaslama yapmak aslında mümkün değildir. Bu sorunun cevabını ancak bölümlere ayırdığımızda verebiliriz.

Görsel tanımlama gibi bir işlemde insan beyni bir süper bilgisayara göre çok daha hızlıdır. Matematikte ise bir el hesap makinesinden daha yavaştır; çünkü yapısı çok farklıdır. Beyin ile bilgisayar arasındaki en büyük farklardan biri, doğrusal işlemcilerle donatılmış tipik bir bilgisayarda bu işlemcilerin belli bir anda tek bir şey yapmasıdır. Bu da bir saniyede ne kadar iş çıkardığının hesaplanabilmesine olan tanır. Tipik bir bilgisayarda bir işlemci ve geniş bir bellek bulunur. Beyinde ise milyarlarca işlemci (nöronlar) ve sınır bir bellek bulunur. Dolayısıyla bilgisayarlarla kıyaslandığında beyin mükemmel bir işlemcidir.

Etiketler: , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap