Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//İpek İğne Oyaları Takıları

İpek İğne Oyaları Takıları

8 Mart Dünya Kadınlar Günü gelirken kadınların neler yapabileceğini bir kez daha görüyoruz.
Ankara’nın Nallıhan ilçesinde yer alan ipek iğne oyaları takılarını görmediyseniz muhakkak görmeniz lazım. Kadınların iğne ile kuyu kazdıkları bu takılar, el emeği göz nuru niteliği taşımakta. Başta ülkemizin birçok yeri olmak üzere 10’un üzerinde ülkeye gönderiliyor.

Bu takılarla ilgili daha detaylı bilgi için http://www.legacim.com/ sitesinden detaylı bilgi alabilir, hatta sevdiklerinize hediye de gönderebilirsiniz.

 

Oya yapılan ipekler, ilçe halkı tarafından üretiliyor. İpek böcekçiliği önceki yıllara göre azalmış olsa da, halen sürdürülmekte. Üretilen kozalar, hanımlar tarafından ateş üzerinde içi su dolu tavalara konularak ısıtılıyor. Kozalar üzerinde çıra veya ot süpürge dolaştırılarak uçları bulunup İpekler, kozadan ayrılarak tepsiye sağalanır, üzerine dolaşmasın diye fasulye veya buğday taneleri serpiştirilir. Daha sonra ipekler kelefeye sarılır ve boyama işlemi yapılır. Boyama’da, soğan kabuğu, ceviz kabuğu ve yaprağı, karadut, çay, kuşburnu, çalı kökü, mor lahana gibi bitkiler kullanılır. Bazı renklerde ise hazır boyalardan yararlanılır. Boyanan ipekler, kartonlar üzerine sarılır. Kıvrak bir şekilde bükülerek, oya yapımına hazır hale getirilir.
Hazırlanan ipekler, marifetli Nallıhanlı hanımların parmak uçlarında, bir çiçek, bir yaprak oluverir.
Bu ipekler ile daha sonra kadınları süsleyen o eşsiz ürünler ortaya çıkartılır.
İpek iğne oyası takıları, oyalardan faklı bir yapıda yapıldıkları için bu takılarda hiçbir şekilde deformasyon olmaz. Yapılış şeklinden dolayı kola gerektirmez ve kirlendiğinde dahi kolaylıkla yıkanıp ütülenebilir.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap