Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//İsrail’ de Yayınlanan Reklama İran’dan Büyük Tepki Geldi

İsrail’ de Yayınlanan Reklama İran’dan Büyük Tepki Geldi

İsrail’in HOT kablolu televizyonunda yayımlanan reklam nedeniyle İran, Samsung ürünlerine yasak getirdi. Samsung, İran’ın tepkisi üzerine yaptığı yazılı açıklamada, reklamın şirketin İsrail bürosu tarafından çekildiğini ve Tahran’daki Samsung temsilciliğiyle bir ilişkisi olmadığını belirtti.

İsrail’de yayınlanan Samsung tablet bilgisayarı reklamında İsfahan kentindeki uranyum zenginleştirme tesisi havaya uçuyor. Reklamın başında, nükleer tesisin yakınlarındaki İsrail casusu vakit geçirmek için Samsung tablet bilgisayarında video izlerken görülüyor. Bu esnada, İsrail’de yayınlanan Asfur dizisinde rol alan üç karakter, kadın kılığına girerek İsrailli casusun yanına gidiyor.

Canı sıkılan casus, kendisiyle sohbete başlayan kadın kılığındaki erkeklere Samsung tablet bilgisayarının özelliklerini anlatmaya başlıyor. Tableti incelemeye başlayan kadınlardan biri yanlışlıkla bir tuşa basınca, arka plandaki tesis havaya uçuyor.

“ESRARENGİZ BİR PATLAMA DAHA”

Patlamanın ardından aynı karakter, “Ne? İran’da esrarengiz bir patlama daha mı?” ifadesini kullanıyor. Bu sözüyle, İran’da bombalı suikastlar sonucu ölen nükleer fizikçiler ile başkent Tahran’daki bir füze tesisinde Kasım ayında yaşanan patlamaya gönderme yapıyor.

SUİKAST VE PATLAMALAR

İran’da son iki yıl içinde beş nükleer fizikçi suikasta uğradı. En son kurban, 11 Ocak günü Tahran’da aracına manyetik bomba yerleştirilen 32 yaşındaki Mustafa Ahmedi Roşan oldu. Roşan, Natanz nükleer tesisinde çalışıyordu.

Tahran’daki önemli füze tesislerinden birinde Kasım ayında büyük bir patlama yaşanmış, patlamada İran füze programının en önde gelen isimlerinden Tuğgeneral Hasan Tehrani Mukaddam ölmüştü.

İran, nükleer fizikçilerini hedef alan suikastların ardında her defasında İsrail ve ABD’nin olduğunu öne sürerken, Kasım ayındaki patlamanın “bir kaza” sonucu yaşandığını belirtmişti.

israil samsung tablet iran reklam

Etiketler: , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap