Buradasınız : Ana Sayfa //Sergi ve Fuarlar//İstanbul Uluslararası Film Festivali 14–20 Aralık 2012

İstanbul Uluslararası Film Festivali 14–20 Aralık 2012

15. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali 14–20 Aralık 2012 

“Yılın Son Film Festivali” olacak olan ve dünya sinemasının son dönemdeki en iyi örneklerini içeren renkli programıyla izleyicilerini buluşacak İstanbul Uluslararası Film Festivali,  Fransız Kültür Merkezi’ndeki belgesel ve kısa filmlerin ücretsiz gösterimlerinin yanı sıra, bu sene ana gösterim mekânlarına Beyoğlu Cinemaximum Fitaş ve Levent Cinemaximum Kanyon’u da katarak birçok yerde olamayı hedefleyerek  ulaşılabilirlik sorununa çözüm getirecek.

İstanbul Uluslararası Film Festivali bir diğer güzelliği ise bilet fiyatlarına yansımıyla hissedilecek.

Öğrenci bileti gündüz seansları için 5TL, tam biletler için de 7 TL ve tüm akşam seanslarını da 8 TL’den satışa sunulacak.

Makul bilet fiyatlarının yanında Randevu İstanbul’un geleneksel “Askıda Bilet” uygulaması bu yıl da devam ediyor. Festival boyunca kafelere ve festivalin gösterimlerinin yapılacağı sinema salonlarının gişelerine her gün için bırakılacak olan 10 adet bilet, saat 10.00’a kadar, pasolarını gösteren bütün sinemasever öğrencilere ücretsiz olarak veriliyor olacak.

14 Aralık’da Cemal Reşit Rey’de gerçekleşecek açılış töreniyle festival, Tolstoy şaheseri Anna Karenina’nın yeniden çevrimiyle perdelerini açıyor. Oscar’ın bu seneki güçlü adaylarından, VarietyHollywood Reporter ve Sight and Sound gibi sektörün önde gelen sinema yayınlarınca övgülere boğulan estetiği ve ruhuyla, Anna Karenina, Randevu İstanbul kapsamında, vizyon tarihinden önce, özel davetlilerin beğenisine sunulacak. Keira Knightley’i Karenina,Jude Law’u Karenin olarak izlemek isteyenler, gelecek vaad eden performansıyla ödül alan Aaron Taylor Johnson’ı da, Anna’yı baştan çıkaran Kont Vronsky rolünde izleme şansına erişecekler ve Randevu İstanbul’un açılış gecesinde 19. yy Rusya’sıyla buluşuyor olacaklar.

Dünyaca ünlü festivallerden ödüllü, pek çok ülkede izleyiciye ulaşmış fakat Türkiye’de gösterim şansı bulamamış filmler ve ünlü yönetmenlerin beklenen son filmlerinin yanı sıra, tematik festivallerde, spesifik izleyici kitlelerinin ilgisini çeken, sıra dışı, alışılmadık filmlerden oluşan, hem renkli, bir o kadar da siyah-beyaz film programıyla, 14–20 Aralık tarihlerinde salonları doldurmaya hazırlanıyor. Sinema gençleşirken, yönetmenleri de gençleşiyor, filmler çoğalırken bütçeleriyse küçülüyor, büyük stüdyo ürünü olmanın aksine, minimum bütçelerle bağımsız yönetmenler tarafından çekilen yeni nesil, Film Bağımlıları için Bağımsız Filmler izleyicisini beklerken, ilk filmlerini çekerek dünyaya biz de varız diyen yeni yönetmenler de izleyiciyle İlk Randevularında buluşuyorlar. Pek çoğumuzun gece 12’den sonra görmek istemeyeceği türden, paranormal aktiviteler, yaratıklar, seri katiller, doğaüstü güçlerse, bu sefer saat 12’den önce, seyircinin Pelikül Kâbusları olmak için hazır bekliyorlar. Saygın yönetmenler ve son filmleri, Randevu İstanbul’un Premier İstanbul’unu oluştururken, bırakın kurguyu, ne varsa gerçek hayatta var diyen belgeselciler de gerçek hayatı bir Belgesel Kuşağına çeviriyor. Filmleri beğenen ya da beğenmeyen, gösterimlerden sonra gerçekleşecek soru-cevap seanslarında yönetmen ve oyuncuları sorularıyla terletmek isteyen herkes salonlara bekleniyor.

Festival, geçen sene de programında yer alan Avrupa Film Akademisi Kısa Film Seçkisi: Kısa Şart!’ı bu sene de yeni filmlerle programına katıyor. 2012 senesi boyunca dünyaca ünlü festivalleri dolaşan ve Rotterdam, Berlin, Saraybosna, Locarno ve Venedik Film Festivallerinin seçtiği en iyi kısa filmleri Fransız Kültür Merkezi’nde genç kısa filmcilerin beğenisine sunuyor, hem de ücretsiz gösterim imkânıyla.

15. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali

stanbul Uluslararası Film Festivali

Etiketler: , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap