Buradasınız : Ana Sayfa //Yemek Köşesi//İstanbul’da En İyi Kokoreç Nerede Yenir?

İstanbul’da En İyi Kokoreç Nerede Yenir?

İstanbul’da En İyi Kokoreç Nerede Yapılıyor?

Kokoreç deyince ağzı sulanan iyi bir kokoreç olursa mesafenin bir önemi yok diyen ve kokorece benim gibi ön yargıyla yaklaşanların dahi tercih edebileceği iyi bir kokereç arayanlar için kokorece dair ip uçlarıyla birlikte bir mekanı da tavsiye edeceğiz.

Öncelikle ülkemizde sakatat ete göre ikinci sınıf değerlendirilir ve hak ettiği değeri bulamamış iken yurt dışında özel önem verilmesinin yanında temizlenmesinin çok zahmetli olmasından ötürü pahalıdır da. Şimdi bu bizde biraz kafa karışıklığına yol acaba bilir. Zira bizde sakatat ürünleri normal et ürünlerine göre daha ucuzdur. Burada devreye lezzet ve hijen (temizleme) sorusu akla geliyor.

Konumuz kokoreç olduğundan kokereci ele aldığımızda iyi bir KOKEREÇin Altı aylık kuzudan yapılması gerekir. Bir kuzudan 30-70 gram çıktığı ve kilosu 300 TL ye varan fiyatları olduğu bilindiğine göre, işin gerçeği dışarıda, seyyar satıcılarda ve zincirlerde yediğiniz kokoreçlerin kuzu kokoreci olma şansı neredeyse imkansız. Bunların kuvvetle ihtimal kimyasal kostikle temizlenmiş kart dana bağırsağı olma ihtimali yüksek olabilir. Bu ürünler Kokoreç sunumunda olması gereken halka halka kesiliş de de çiklet gibi olur çünkü serttirler. Bunun önüne geçilmek adına ince kıyılır ve bol bol baharatlanıp ekmek içine konulur.

Hal böyle olunca iyi bir kokereç bulmak biraz pahalı ve zordur. İşte lezzet gurmelerinden de tescilli bir adres: Ozzie’s Kokoreç, Dolapdere Serdar Ömer Paşa Caddesi’nde. (0212) 361 91 23 . Ozzie’s Kokoreç de hijyenik ve lezzetli kuzu kokoreçi babadan kokoreç ustası olan sahibi tarafından, tarihi kokoreç ızgarası üzerinde pişirilip gül kokoreç şeklinde dört parça halinde deneyebilirsiniz.

Etiketler: , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap