Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//İstanbulda Toz Fırtınası 18 Nisan 2012

İstanbulda Toz Fırtınası 18 Nisan 2012

İstanbul’da şu an itibari ile şimdiye kadar görülmemiş bir durum yaşanıyor. Güneyden Marmara üzerinden gelen şiddetli rüzgar ve toz, benim bulunduğum Sancaktepe İlçesi’ni bütünüyle kaplamış bulunuyor. Dışardaki durumu şöyle aktarayım; ağaçlar yerinden sökülecek gibi yatıyor, yayalar yürümekte güçlük çekiyor ve arabalar ilerleyemiyor… Ayrıntılar birazdan…

Fırtına etkili oluyor

Kuvvetli fırtına İstanbul’da da hissediliyor. Bir anda şiddetlenen rüzgar çatıları uçururken, sokaktaki insanları da hazırlıksız yakaladı. Yolda yürümekte güçlük çekenler çevredeki işyerlerine sığındı. Sallanan direklere tutunmaya çalışanlar ise tehlikenin farkında değildi… Kentin pek çok semtinde şiddetli rüzgar etkisini hissettirmeye devam ediyor. Toz fırtınası sebebiyle göz gözü görmedi.

İstanbulda Toz Fırtınası 18 Nisan 2012

İstanbulda Toz Fırtınası 18 Nisan 2012

Meteoroloji servisimizden aldığımız bilgiye göre; saat 13:10 itibari ile başlayan fırtınanın ilerleyen saatlerde saatte 72-100 km arası hıza ulaşacağı tahmin ediliyor.

Takip edebildiğimiz kadarıyla fırtınanın etkisiyle çatıları uçan evler ve dalları kırılan ağaçlar var. Yaklaşık 30 dakikadır devam eden fırtınanın deniz üzerinde daha etkili olduğunu tahmin ediyoruz.

İstanbul’un büyük bölümünde toz bulutu gözleniyor. Lodos yönlü rüzgar etkili oluyor

İç ve batı bölgelerde fırtınanın etkili olduğu, rüzgarın Akdeniz, Ege, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Marmara’nın güneyi ile akşam saatlerinden itibaren Marmara Bölgesi genelinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli fırtına şeklinde esmesinin beklendiği bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, tahminler doğrultusunda bugün güneyli yönlerden kuvvetli fırtına şeklinde esmesi beklenen rüzgar, halen iç ve batı bölgelerde etkili olmaya devam ediyor. Bugün şu ana kadar ölçülen gün içi maksimum rüzgar hızı değerleri; Datça 137, Amasra 125, Şarkikaraağaç 120, Elmadağ 110, Foça 108, Şuhut 101, Fethiye 88, Bodrum 87, Güney 82, Cihanbeyli ve Emirdağ 81, Yatağan 75, Zonguldak 73, Afyon 65, Ankara’da 60 km/saat oldu.

Yapılan son değerlendirmelere göre; rüzgarın Akdeniz, Ege, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Marmara’nın güneyi ile akşam saatlerinden itibaren Marmara bölge genelinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli fırtına şeklinde (60-80 zaman zaman hamleli olarak 100 km/s) esmesi bekleniyor.

Kuvvetli fırtına nedeni ile meydana gelebilecek çatı uçması, ağaç devrilmesi, toz taşınımı, görüş mesafesinde azalma, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenme gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

Öte yandan, Türkiye’nin batı kesimlerinde görülen kuvvetli lodosun etkisiyle güney ve iç kesimlerde toz taşınımı beklendiğinden, hava kalitesinde azalma, görüş mesafesinde düşüş, çamur şeklinde yağış, ulaşımda aksamalar gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği kaydedildi.

Etiketler: , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap