Buradasınız : Ana Sayfa //Merak Edilen Sorular//İstanbulkart Akıllı Mobil Atık Aktarma Otomatı ile Dolacak?

İstanbulkart Akıllı Mobil Atık Aktarma Otomatı ile Dolacak?

Mobil Atık Otomatı ile İstanbulkart Nasıl Doldurulur?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi değişen yeni Başkanıyla birlikte yurt dışında da bir çok örneği bulunan, İstanbulluları ve de çevreye duyarlı vatandaşları sevindirecek yepyeni bir uygulamayı hayata geçirecek. Geri dönüşüme kazandırılma imkanı olan atıkların değerlendirilmesi için  şehrin farklı noktalarına 100  adet “Akıllı Mobil Atık Aktarma Otomatı”  yerleştirilecek. Ancak bunula da kalınmayacak: kağıt, metal, plastik gibi yeniden ekonomiye kazandırılabilir atıkları işleyecek olan  “Akıllı Mobil Atık Aktarma Otomatları”  atıkların geri dönüşüm değeri kadar bedeli şehir içi ulaşım sistemlerinde ödeme aracı olarak kullanılan “İstanbulkart”a kredi olarak yükleyecek.

Akıllı Mobil Atık Aktarma Otomatı

Akıllı Mobil Atık Aktarma Otomatı

Peki Akıllı Mobil Atık Aktarma Otomatları Nasıl Çalışacak?

Elektronik arayüze sahip olacak atık otomatları,  atığı tanıyabilme özelliğine sahip.  Geri dönüşüm haznesine konulan atık, sensörler tarafından algılandıktan sonra sesli ve görüntülü olarak kullanıcıları yönlendirebilecek otomatlar, konulan atığı içindeki sistem sayesinde kıydıktan sonra depolayacak. İşlemin sonunda geri dönüşüme kazandırılan atığın ekonomik değeri kadar kredi, vatandaşın İstanbulkart’ına kredi olarak yüklenecek. Kıyılarak depolanan atıklar, geri dönüşüm firmalarına teslim edilecek.

İstanbulkart Akıllı Mobil Atık Aktarma Otomatı

İstanbulkart Akıllı Mobil Atık Aktarma Otomatı

En yakın Akıllı Mobil Atık Aktarma Otomatı Nerede?

ilk etapta 25 otomat hazırlanarak pilot uygulamaya sokulacak. Ardından 100 otomat özellikle toplu taşıma merkezleri ve meydanlar gibi İstanbul’un farklı noktalarına yerleştirilecek. Projenin 2018’de hayata geçmesi planlanıyor.

Etiketler: ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap