Buradasınız : Ana Sayfa //Matematikçi//Kadın Matematikçilerden Hypatia

Kadın Matematikçilerden Hypatia

Hypatia ( 370–415)
Dünya Kadınlar Günü olması itibariyle sizlere ünlü kadın matematikçilerden Hypatia’ dan bahsetmek istiyorum.  Tarihte genelde erkek matematikçilerin ismini duyarsınız. Kadın matematikçiler tarihte çok fazla bahsedilmez Onlardan biridir Hypatia. Hypatia zamanların üniversitesi kabul edilen İskenderiye‘ deki Museion‘da felsefe, matematik ve astronomi dersleri vermiştir. Platon ve Aristoteles‘in tanıtılmasında dersleri etkili olmuştur. Tam olarak onun felsefesi bilinmemekle birlikte, daha az metafizik içerikli bir Yeni Platonculuk olduğu varsayılmaktadır.Zamanının iktidar ilişkilerinde ve politikada yeri olduğu sanılmaktadır ve etkili bir kişi olması nedeniyle bazı entrikaların kurbanı olduğu düşünülmektedir. Bu süreç bir yandan da, Antik bilimlerin ve Pagan felsefesinin sona erdiği ve Hıristiyanlaşmanın güçlendiği bir süreçtir. Doğa bilimleri ve matematik gibi alanlarda yoğun bir gerileme dönemi bu tarihlerden itibaren başlamıştır. Hypatia çağının yegane bilim kadını olarak bilinir. Zeki ve güzel bir kadın olarak zamanındaki erkek dünyasında etkili olmuştur. Aritmetik alanında 13 ciltlik bir yapıtı söz konusudur.


Aslında Alman matematikçi ve astronomu Johannes Kepler’in gezegensel hareket yasalarını ondan önce anlayan ve açıklamaya çalışan kişidir. 2009 yapımı Agora adlı filmi izlemenizi tavsiye ediyorum. Oscar ödüllü yıldız Rachel Weisz tarafından başarıyla canlandırdığı bir film.

Etiketler: , , , , , , , , ,

2 Yorum yapılmış " Kadın Matematikçilerden Hypatia "

  1. büşra dedi ki:

    allah aşkına lütfen sadece yatay ile ilgili bir şiir istiyoruz ya bir tane anlamıyormusunuz :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:((:

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap