Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Kalp Hastalarına Müjde ( Kalp yetmezliğine ayakta tedavi )

Kalp Hastalarına Müjde ( Kalp yetmezliğine ayakta tedavi )

Kalp hastalığında ayakta tedavi esasına dayanan EECP yöntemi

İnsanın hayati organlarından olan ve bir an bile teklemesiyle yaşamının sonlamanmasına yol açan, bununla birlikte ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan kalp hastalığında ayakta tedavi esasına dayanan FDA onaylı ”EECP” yönteminin kullanılmaya başlandığı yöntemin 50 yıllık geçmişe dayanarak günümüze uzandığı biliniyor. EECP yöntemi ile  kalbe gelen kan miktarını artırarak kalbin beslenmesini sağlanabildiği böylece kalbin  gücünün artırılması hedefleniyor..

Genel de kalp yetersizliğinin, kalbin fonksiyonlarındaki anormalliğe bağlı olarak dokulara yeterli kan pompalamaması veya bunu artmış doluş basınçları altında yapması ile ortaya çıktığını belirten uzmanlar, ”EECP (External enhanced counterpulsation)”nin ayakta tedavi esasına dayanan alternatif bir yöntem olarak kullanabileceğini vurguluyorlar.

EECP (External enhanced counterpulsation)”  yöntemi

50 yıllık bir araştırma ve geliştirmenin sonucu uygulanan yöntem, 1995 yılında koroner arter hastalığı ve 2000 yılında da kalp yetmezliği için FDA onayı almış ve yurt dışında birçok merkezde uygulanıyor. Yapılan çalışmalarda EECP tedavisi alan hastaların ”yüzde 88’inde tedavi etkinliğinin 5 yılın sonunda da devam ettiğinin gösterildiğini”  ”Son derece ağır hastalık profiline sahip olan hasta gruplarında bile EECP’nin uzun dönem takibinde tekrar edilme oranı yüzde 4-9 arasında olduğu istatistikler de görülmekte.

Peki  EECP (External enhanced counterpulsation)”  Yöntemi Hangi Hastalarda Kullanılamaz?

Yöntemin, daha önce by-pass olmuş veya balon tel-kafes tedavisi yapılmış ancak tekrar damar tıkanıklığı gelişmiş olanlarda, mevcut tedavi yöntemleri uygulandığı halde şikayetleri devam eden hastalarda, damar yapısı uygun olmadığı için ameliyat olamayan kişilerde, eşlik eden hastalıklardan dolayı ameliyat olması riskli kabul edilen, ameliyat veya balon, stent tedavisini kabul etmeyen hastalarda ve kalp yetmezliği bulunanlarda uygulanabildiği biliniyor.

‘Yöntem, göğüs ağrısı sıklığını ve şiddetini azaltır, hatta tamamen geçirebilir. Tedavi sırasında kalbe dönen kan miktarı artırılarak kalbin beslenmesi ve gücü artırılır. Ayrıca tedavi sırasında oluşturulan basınç farkı, damar duvarından damar yapıcı faktörlerin salgılanmasına neden olur. Yöntemin son üç ay içerisinde by-pass ameliyatı geçirmiş hastalara, vücutta pıhtı bulunma olasılığı olan kişilere, bacaklarda iyileşemeyen açık yarası olanlara, ciddi aort yetmezliği olanlara, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon hastalarına, hamile veya olma olasılığı olanlara uygulanamayacağı uzmanları tarafından özellikle belirtiliyor.

EECP yöntemi Nasıl uygulanıyor?

EECP yöntemi, hastanın yatırıldığı yatak, kontrol paneli ve bacaklar etrafında şişip inerek tedaviyi uygulayan manşonlardan oluşuyor. Hastanın bacakları etrafında sarılan manşonların, bilgisayar ve EKG kontrolü ile kalp her gevşediğinde uç kısımdan gövdeye doğru kademeli şişerek, kanı geriye kalbe doğru yönlendiriliyor ”Böylece kalbi besleyen damarlar olan koroner damarlarda kan basıncı arttığı için hem kalbin beslenmesi artar, hem de kalbi besleyen yeni damarların oluşumu hızlanır. Kalp kasılarak vücuda kan pompaladığı sırada manşonlar hızlıca inerek, kanın vücuda dağılmasına yardım eder ve kalbin iş yükünü azaltır.

HAFTANIN 5 GÜNÜ, 1 SAATTEN 35 SEANS EECP tedavisinin, haftanın 5 ya da 6 günü günlük 1 saatten 35 seans sürdüğünü anlatan ”Hastanın hastaneye yatmasını gerektirmez, ağrısız, ciddi yan etkileri olmayan kansız bir tedavi şeklidir.

kalp yetmezliği tedavi

Etiketler: , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap