Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Kenger Sakızı Orucu Bozmuyormuş

Kenger Sakızı Orucu Bozmuyormuş

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun, Kenger sakızı oruç bozmuyor açıklaması ile gündeme gelen Kenger’i sizlere tanıtalım istedik.

Diyanet’in web sitesinde Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından hazırlanan ”Dini Soruları Cevaplandırma Platformu”nda oruçla ilgili en çok merak edilen sorular ve cevaplara yer verildi.

”Sakız çiğnemek orucu bozar mı?” sorusuna, ”Bozar ancak ‘kenger sakızı’ gibi katkısı bulunmayan sakızlarla daha önce çiğnenmiş olup içinde hiç katkı maddesi kalmamış olan ve çiğnendiğinde hiçbir eksikliğe uğramayan sakızların çiğnenmesi orucu bozmaz” yanıtı verildi.

Kenger (Gundelia tournefortii), papatyagiller (Asteraceae) familyasından 40-50 cm yüksekliğinde, tüylü çok yıllık, sütlü, dikenli bir otsu bitki türü.
Gövdeleri basit veya az dallı, kısa ve kalındır. Yapraklar derimsi, damarlı beyazımsı tüylü, gövdedekiler sapsızdır. Çiçek durumu küreye bir baş şeklindedir. Çiçekler morumsu-kırmızı renklidir. Baş kısmı olgunlukta sarımsı-yeşil renk alır ve dikenler hariç 1 cm kadar uzunlukta olup serttir.
Türkiye’de yetiştiği yerler: Orta, Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesinde sıklıkla görülür. Halk tarafından kenger genelikle taze dallarının kabukları soyularak tüketilir.
Gövdenin kesilmesi ile çıkan sütten kenger sakızı hazırlanır. Akdeniz bölgesinde olgunlaşan başlar kavrulup öğütülerek kenger kahvesi yapılır.

Kenger Otu ve Kenger Sakızı (Gundelia tournefortii): 70-80 cm’ye kadar boylanabilen, dikenli ve sütlü, otsu bir bitkidir. Sakız otu ismiyle de bilinen Kenger otunun köklerinden Kenger Sakızı elde edilir. Kenger Otu, Nisan-Mayis aylarında çiçek açan, 40-50 cm yüksekliğinde, tüylü çok yıllık, sütlü, dikenli ve otsu bir bitki. Yapraklar derimsi, damarlı beyazımsı tüylü, gövdedekiler sapsızdır. Çiçekler morumsu kırmızı renkte açar. Baş kısmı olgunlukta sarımsı yeşil bir renk alır. Ülkemizde yetiştiği yerler; Orta, Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi.

Kenger Otunun Faydaları

Kramp çözücüdür.
Hazımsızlığı giderir.
Sinirleri güçlendirir.
Migrene karşı faydalıdır.
İyi bir kan temizleyicidir.
Terletir ve vücuda rahatlık verir.
Kenger sakızı çiğnenirse iştahı açar.
Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur.
Dişleri temizler ve diş etlerini kuvvetlendirir.
Antioksidan etkileri ile cilt ve prostat kanserine karşı koruyucudur.
Karaciğer iltihabı dahil, aşırı alkol ve bazı ilaçların neden olduğu safra yolu iltihabı, siroz ve kronik karaciğer hastalılarında olumlu katkılar sağlar.
Soğuk kış günlerinde ya da fazla rüzgarlı ve cereyanlı ortamlarda bulunan insanlarda sıkça rastlanılan bir durum olan yüz felcini önlemede oldukça yararlı.
Bunun yanında kenger sakızı çiğnemek çene gevşemesini giderebilir, patlamış kula zarını düzeltebilir, safra kesesinde taş düşürmeye yardımcı olabilir, hazmı kolaylaştırabilir, şeker ve tansiyonu düşürmrebilir, kalp damarlarının gevşemesinde yardımcı olabilir.turkeyarena.com Oldukça sert ve tadı acı olan bu sakız şifa kaynağı olması bakımından oldukça rağbet görüyor.

Kenger Otu Nasıl Kullanılır?

Kenger otunun köklerinden elde edilen Kenger Sakızı kullanılır. Bunun dışında Kenger otu, sebze olarak kullanılabileceği gibi meyveleri kavrulup toz haline getirilerek kahve olarak da kullanılabilir.

Kenger Otu

Kenger Otu

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap