Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//KGS Kartını en son ne zamana kadar kullanabilirim?

KGS Kartını en son ne zamana kadar kullanabilirim?

Kartlı Geçiş Sistemi(KGS), 31 Ocak 2013 tarihine kadar kullanılabilecek

1 Ocak 2013 itibariyle kaldırılacağı duyurulan Kartlı Geçiş Sistemi’nde süre 1 ay uzatıldı.
Otoyol ve köprü geçişlerinde kullanılan ve 1 Ocak 2013 itibariyle kaldırılacağı duyurulan Kartlı Geçiş Sistemi(KGS), 31 Ocak 2013 tarihine kadar kullanılabilecek. KGS kullanan araç sahipleri, 1 Şubat 2013 tarihinden itibaren Hızlı Geçiş Sistemi’ni (HGS) kullanacak.

HGS uygulaması için son 3 haftaya girildi. 8 milyon araç sahibinin KGS’lerini değiştirmesi gerekiyor.

Otoyol ve köprü geçişlerinde kullanılan Kartlı Geçiş Sistemi (KGS), 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren kullanılamayacak. KGS kullanan araç sahipleri, yeni yılda Hızlı Geçiş Sistemi’ni (HGS) kullanacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından tanıtımı yapılan ve Karayolları Genel Müdürlüğü ile PTT Genel Müdürlüğünce hazırlanarak 17 Eylül itibariyle kullanılmaya başlanan HGS, KGS’den farklı olarak gişelerden durmaksızın geçmeye imkan sağlıyor.

KGS’ye göre yüzde 20 daha ucuza geçiş yapma imkanı sağlayan HGS, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren KGS’nin yerini alacak. KGS kartı sahipleri, kartlardaki paraları harcadıktan sonra HGS’ye geçebileceği gibi kartlarındaki paralarını, HGS etiketlerine aktarabilecek. HGS ile KGS’den dolayı başta Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü olmak üzere otoyol gişelerindeki oluşan kuyrukların azalması amaçlanıyor. KGS kullanımının sona ermesiyle gişelerdeki bariyerler kalkacak. Otoyol ve köprü giriş-çıkışlarında bulunan beton yapıların da kaldırılması için fizibilite çalışmaları yapılıyor.

Kartlı Geçiş Sistemi [KGS] kaldırılıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım KGS’nin yerini 5 liraya satılacak olan HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) alacağını bildirdi.

Otoyol ve köprü trafiğini yavaşlatan KGS kaldırılıyor. PTT şubelerinden 5 TL karşılığında alınacak olan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) kartı büfelerde, marketlerde ve benzin istasyonlarında doldurulabilecek. Yoğun trafiği düzene sokmayı amaçlayan HGS, fiyatının yüksek olması nedeniyle Otomatik Geçiş Sistemi (OGS)’ye rakip olacak gibi gözüküyor.

 

İlk olarak İzmir’i Aydın ve Çeşme’ye bağlayan otoyollarda test edilen sistemde, 5 liraya alınacak etiketleri arabaların ön camına yapıştırmak yeterli olacak. Kartlar, gişe geçişleri sırasında aracı algılayarak, ücret tahsil edilecek. Karayollarındaki 600 civarındaki KGS gişeleri HGS’ye dönüşecek. Mevcut OGS gişelerine de HGS etiketlerinin okunabileceği ekipmanlar yerleştirilecek. Türkiye’de yaklaşık 2 milyon 800 bin OGS, 8 milyon da KGS kullanıcısı bulunuyor.

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

1 Yorum yapılmış " KGS Kartını en son ne zamana kadar kullanabilirim? "

  1. Mahmut dedi ki:

    KGS Kartlarımızın içerisinde bulunan paralar ne olacak ?HGS kartlarına bu paralar aktarılabilecekmi?

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap