Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Kilo Alamamanın Sebepleri ve Sonuçları Nelerdir?

Kilo Alamamanın Sebepleri ve Sonuçları Nelerdir?

Kilo almak ne kadar sıkıntılıysa zayıf olmanın da aynı derecede problem yarattığını söyleyebiliriz. Özellikle zayıf olan insanlarla konuştuğumuzda da çok yediklerini lakin ne kadar çok yerse yesinler yine de kilo alamadıklarını belirtirler. Bu kilolu insanlar için güzel bir durummuş gibi gelip aslında imrenseler de kilo alamamanın da bir sağlık sorunu olduğunu söyleyebiliriz. Bazılarının da kilo alamamalarının nedenlerinin iştahsızlık olduğu bilinir. Aslında yemek isterler ancak sofraya oturduklarında da birkaç kaşık sonrasında doyduklarını hissederler. Evet, burada ne yerse yesin kilo alamayanlar için bu durumun normal olduğunu söyleyebiliriz lakin iştahsızlık sorunu çeken ve bu nedenle de kilo alamayan bir insanın da bir değil birkaç yanlış nedeninin olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebepler aslında sıkıntılıdır ve çözüm yöntemini bilemediğinizde de sorununuza asla çare bulamayacaksınız. Bu nedenle de ilk yapmanız gereken şey bunu yeniden gözden geçirerek başlamak olacaktır. Bizler bu makalemizde siz değerli takipçilerimizin de kendilerini kontrol etmeleri açısından zayıflıklarının nedenlerini listelemek istedik. Aşağıda zayıf olmanızın birkaç önemli nedenleri sıralanmıştır.

caricature_812270_1280 (1)

ZAYIFLIĞIN NEDENLERİ

  • Metabolizmanız hızlı çalışıyor olabilir ya da hormonsal açıdan sorun yaşayabilirsiniz.
  • Kilo alma gibi bir korkunuz vardır.
  • Sindirim sisteminiz ya da boşaltım sisteminizde sıkıntılar olabilir.
  • Gün içerisinde çok fazla enerji harcıyor olabilirsiniz.
  • Psikolojik sıkıntılarınız yüzünden iştahınız kapanmış olabilir.
  • Daimi kullanılan ilaçlar
  • Bağırsaklarda meydana gelen parazitler ve mide parazitleri.
  • Kanser gibi zayıflığa neden olan hastalıklar
  • Dengesiz ve düzensiz beslenme
  • Yeme alışkanlığı

Evet, ben dengeli besleniyorum, sağlıklı beslenmeye özen gösteriyorum, kalorisi yüksek olan besinleri tüketiyorum diyorsanız o zaman zayıflığınızın nedeni de yukarıda belirtmiş olduğum önemli başlıklar olabilmektedir. Eğer ki sizde yukarıdaki başlıklardan birisini kendinizde görüyorsanız o zaman ciddi olarak bir doktora başvurmanız gerekiyor. Bahsettiğimiz gibi kilo almamanızın fizyolojik ya da psikolojik nedenleri vardır ancak bu demekte değildir ki her zayıf olan insan sağlıksız ve de bir hastalığı vardır. Eğer ki kendinizi zayıf görüyorsanız o zaman bunun en kolay ve basit yolu doktora başvurmaktır. Doktorunuz size ne kadar eksik kilonuz olduğunu ve olmanız gereken kilo konusunda sizi detaylıca aydınlatacaktır. Doktora başvurduğunuz da zaten yukarıdaki nedenlerin sizde olup olmadığını da araştıracaktır. Kilo konusunda eten yaş, cinsiyet ve de vücudunuzun genel yapısı olacaktır. Bu yüzden de ilk önce kendi vücudunuzun bir analizini yapmak durumundasınız.  Yaptırdığınız bu analiz neticesinde zayıflamanızın nedeni de ortaya çıkmış olacaktır. Eğer ki yine dediğimiz gibi bunun altında yatan neden bir sağlık sorununuz yok ve de kilonuz olması gereken düzeydeyse o zaman kilo almak içinde bir çaba içerisine girerek kendinizi sıkıntıya sokmanın bir nedeni yoktur.

horizontal_2424217_1280

ÇOK ZAYIF OLMANIN NE TÜR ZARARLARI VARDIR?

Çok zayıfsanız bunun vücudunuza da zararları olacaktır. Ancak her zayıf kişi de bu durumu gözlemlemek doğru olmaz. Eğer ki az önce bahsetmiş olduğumuz maddelerden herhangi biriyle karşılaşmamışsanız ve de bu durum hekim tarafından netlik kazanmışsa o zaman kilo alamamanızın altında şu nedenlerde olabilecektir. Büyümeniz ve gelişmeniz normalin dışında gelişebilecektir. Bağışıklık sisteminiz güçlü değildir. Konsantrasyon eksikliği yaşayabilirsiniz özellikle de emziren bir anneyseniz o zaman sütünüzün kesilmesine neden olabilecektir. Tüm bunlar netlik kazanmayan nedenler arasında gösterilebilmektedir. Dediğimiz gibi zayıf olan kişilerin ilk yapması gereken şey bir doktor kontrolünden geçmek olmalıdır. Bu şekilde oluşabilecek zararlardan da vücudunuzu ve sağlığınızı uzak tutmuş olursunuz.

superhero_2503808_1280

ZAYIFLIKTAN KURTULMAK İÇİN NE YAPMALI?

Bu soru aslında zayıf olan insanların en çok kafalarına takılan soru işaretlerinin başında gelir. Cevabını vermeden önce şunlara dikkat etmenizde fayda vardır. Mesela zayıflığınızın nedeni nedir doktorunuza danıştınız mı eğer ki her şey yolundaysa o zaman aceleci davranmanıza gerek yok. Çünkü kilo almakta en az vermek kadar sabır ve de irade isteyen bir durumdur. Psikolojik olarak kendinizi ve de vücudunuzu bu sürece hazırlamanız gerekiyor. Yapmanız gereken ilk iş beslenme düzeninizi yeniden kontrol etmeniz olacaktır. Yapacağınız bir değişikliğin dahi sizin kilo almanıza neden olabileceğinizi söyleyebiliriz. Eğer ki bir sağlık sorununuz yoksa zaten büyük bir ihtimalle kilo alamama nedeniniz sizin yetersiz ve dengesiz beslenmeniz olacaktır. Bu noktada ise doğal yollardan sağlıklı bir biçimde nasıl kilo alabilirsiniz bunun çabası içine girmelisiniz.

Zayıflığın nedeni beslenmenizle alakalıysa o zaman gerekli beslenme listesini uyguladığınız da çok hızlı bir şekilde kilo almaya başladığınızı da göreceksiniz. Ancak burada dikkatli olmanız gereken nokta kilo alım esnasında yağlı ve yağsız dokuyu aynı anda artırmanız gerekecektir. Eğer ki yalnızca yağlı dokunuzu artırırsanız sadece yağlı ve göbekli birisi olursunuz.

Kas dokunuzun artırılması için protein ve de karbonhidrat ağırlıklı olarak beslenmeniz gerekiyor. Eğer ki her öğününüzde protein ve de karbonhidrat içeren besinlerle beslenirseniz dengeli bir şekilde kilo alırsınız.  Protein bakımından zengin beslenmek istiyorsanız o zaman süt, yumurta, peynir, ekmek gibi besinler kesinlikle tüketilmelisiniz.

Yemeklerden sonra hafif tempoda yürümek sizin için ideal olacaktır. Bunun yanı sıra hafif egzersizler yaparak vücudunuzu daha hareketli tutmalısınız. Bu egzersizlerin iştahınızı açmada ve de almış olduğunuz proteinlerinde kaslarınızı yapılandırmasında etkisi büyük olacaktır. Kilo almak için ara öğünlere de dikkat etmek durumundasınız. Ara öğünlerinizde ise meyve, kuru meyve, badem, fındık, ceviz, süt, tost, evde hazırlanan yüksek kalorili shake içecekler, kek, ayran gibi besinler tercih edilebilir.

Unutmamanız gereken şey kilo almak en başta sizi biraz zorlayacak ancak tüm bu nedenleri ortadan kaldırdığınız da artık daha eğlenceli bir hale dönüştüğünü de görebileceksiniz. Bu şekilde hayatınızı da renklendirmiş olacaksınız.

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap