Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//KİRPİ : Mayın, el yapımı patlayıcı ve roket saldırılarına dayanıklı

KİRPİ : Mayın, el yapımı patlayıcı ve roket saldırılarına dayanıklı

PKK’nın mayınlı tuzaklarına karşı geliştirilen ‘Kirpi’lerin 2008 yılından itibaren hangarlarda bekletildiği ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanı Özel, Kirpilerin araziye gönderilmesi talimatını verdi.

PKK’nın mayın saldırılarına son vermek için  BMC’ye ürettirilen Kirpi’lerin Hangar esareti son buldu. Mayın, el yapımı patlayıcı ve roket saldırılarına dayanıklı KİRPİ lerden 250 adedi hangarlarda bekletiliyordu. Mayın saldırılarının artması üzerine yapılan araştırmada durum ortaya çıkınca Kirpiler acilen bölgeye gönderildi. BMC ise üretimine hız verdi. PKK’nın elindeki en büyük koz çok yakında tarihe karışacak.

  Yerli üretim şartı getirilen araçlar için BMC Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmasıyla 2008 yılında anlaşmaya varıldı. BMC’nin “Yürüyen Kale” olarak nitelediği araca Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından “Kirpi” ismi verildi. Firma ürettiği araçları parti parti teslimata başladı. Ancak hangarlara çekilen araçlar Birliklere teslim edilmedi. Üst düzey taşımalar için yaklaşık 15 tanesi çeşitli görevlerde kullanıldı. Org. Necdet Özel’in Genelkurmay Başkanlığı’na oturması sonrasında durum yeniden ele alındı. İlk etapta sevkiyatlarda hava unsurlarının kullanılması kararlaştırılırken, TSK’ya teslim edilen mayına dayanıklılıkta en üst düzey güvenlikteki Kirpilerin hangarda bekletildiği ortaya çıktı. Acil kararla bütün Kirpilerin, bölgeye sevki sağlandı. Şu an aktif kullanıma başlayan Kirpiler, NATO testlerinden başarıyla geçtiği şekilde arazide uğradığı saldırılarda da aynı başarıyı sağladı.

kirpi - yürüyen kale2 bin 720 araç temin edilecek

Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi İcra Komitesi’nin kararıyla Kara Kuvvetleri’ne mayına karşı korumalı 2 bin 720 adet araç tedarik edilecek. Araçların tamamı NATO standartlarında mayına ve balistik tehlikelere karşı koruma sağlıyor. Alttan ve yandan patlayacak mayınlar ve roket saldırıları aracı etkilemiyor. Kirpi’de dünyada benzer amaçlı çok az araçta varolan, motorun da mayına korumalı olması özelliği bulunuyor. Araç savaş durumunda gerekli silah eklendiğinde tankla muharebe edecek zırha sahip. 120 cm’lik su ve yüzde 60 eğimden geçebiliyor. İzmir Bornova’daki BMC fabrikasında üretimi süren toplam 7 bin 240 araç; Mayına Karşı Korumalı Araç Kirpi (16 ton) ve 2.5, 5-10 tonluk taktik tekerlekli araçlardan oluşuyor. Kirpi’lerden 250 adeti envantere geçerken; 2.5 tonluk araçtan 364, 5 tonluk araçtan 188, 10 tonluk araçlardan 268’i teslim edildi.

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap