Buradasınız : Ana Sayfa //Kişisel Gelişim//Konuşmama hakkına sahipsin söylediğin her şey mahkemede aleyhine delil olarak kullanılabilir

Konuşmama hakkına sahipsin söylediğin her şey mahkemede aleyhine delil olarak kullanılabilir

Konuşmama hakkına sahipsin söylediğin her şey mahkemede aleyhine delil olarak kullanılabilir sözünün hukuk dilindeki adı nedir?

A) Vitruvius hakları

B) Dreyfus hakları

C) Miranda hakları

D) Madison hakları

Miranda Hakları

1963 yılında amerika’nın arizona eyaletinde 18 nyaşında bir kadın kaçırılır ve tecavüze uğrar. 23 yaşındaki ernesto miranda göz altına alınır. iki saatlik sorgu sonucunda suu itiraf eder ve hüküm giyer. bu adam sorguya girerken kendisinin bir avukat tarafından temsil ebileceğinden habersizdir. söylediği herşeyin kendi aleyhinde kullanılabileceğini de sözylemezler Miranda‘ya. bu durum temel haklara aykırıdır. ayrıca miranda’nın zihinsel enelli olduğu da söylenir. bunun üzerine olaylar gelişir ve neticede artık polis birini tutklarken ya da sorgularken miranda’nın adıyla anılan temel hakları tek tek saymak ve bunlarının anlaşıldığını teyit etmek zorundadır. hakların tam metni şöyledir:

1. you have the right to remain silent and refuse to answer questions. do you understand?
2. anything you do say may be used against you in a court of law. do you understand?
3. you have the right to consult an attorney before speaking to the police and to have an attorney present during questioning now or in the future. do you understand?
4. ıf you cannot afford an attorney, one will be appointed for you before any questioning if you wish. do you understand?
5. ıf you decide to answer questions now without an attorney present you will still have the right to stop answering at any time until you talk to an attorney. do you understand?
6. knowing and understanding your rights as ı have explained them to you, are you willing to answer my questions without an attorney present?

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap