Buradasınız : Ana Sayfa //Güzel ve Özlü Sözler//Lorem ipsum dolor sit amet ne demektir?

Lorem ipsum dolor sit amet ne demektir?

İnternette çok vakit geçirenlerin mutlaka rastladığı bir cümle olan “Lorem ipsum dolor sit amet“in ne demek olduğunu sizler için araştırdık. Genellikle yapım aşamasında olan ya da demo olarak tasarımı tanıtılan websitelerinde karşılaştığımız Lorem ipsum dolor sit amet Latince bir ifadedir. Ancak Latince yazılmış bir özlü sözün içinden rastgele alınmış kelimelerden oluştuğu için herhangi bir anlam ifade etmemektedir. Lorem ipsum dolor sit amet‘in rastgele alındığı Latince özlü sözü ve anlamını yazının devamında bulabilirsiniz.

Marcus Tullius Cicero

Marcus Tullius Cicero

Lorem ipsum dolor sit amet nedir?

“Before & After” dergisinin 1997’te yayımlanan bir sayısında “Lorem ipsum …” ifadesinin, İ.Ö. 45 yılında Cicero tarafından yazılan etik teorisi ile ilgili bilimsel bir inceleme olan de Finibus Bonorum et Malorum metninde geçen bir bölümün uyarlanmasıyla elde edilen Latince bir ifade olduğu belirlenmiştir. “Lorem ipsum …” bölümü, “Neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit …” şeklindeki metinden uyarlanmıştır ve “Acıyı seven veya onun peşinden koşan ya da arzulayan kimse yoktur, çünkü o acıdır…” olarak çevrilebilir.

1500’lü yıllarda, bir matbaacı Cicero‘nun bu metnini alarak baskı örneklerinin yer aldığı bir sayfa yaptı. O günden beri, Latince’ye benzeyen bu metin matbaacılıkta sahte bir standart metin olarak kullanılmaktadır. Elektronik yayımcılıktan önce, grafik tasarımcıların metni gösteren kıvrımlı çizgilerle desenler oluşturmaları gerekiyordu. “Lorem ipsum” metni basılan yapışkan sayfalarda, metnin nereye gireceği açıkça görülüyordu.

Not: Alttaki iki paragraf Microsoft websitesinden alıntıdır.

Etiketler: , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap