Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Lotus Doğum Nedir?

Lotus Doğum Nedir?

Lotus Doğum Nasıl Yapılır?

Bebeğin dünya ile ilk buluşması doğum ile başlar. Bu bebek için hatırlanacak bir durum olmasa da anne adayı o anı ve o ana kadar olan her şeyi çok iyi hatırlar. Bir annenin en büyük isteği bebeği sağlıcakla kucağına almak olduğu için doğum ve doğum yöntemine çok büyük önem verir. Hamileliğin büyük bir bölümünü bu konu konuda araştırma yaparak, sorarak irdeleyerek geçirir. Pek çok farklı bilgi, yorum ve sonuç, zaten karışık olan kafasını daha da karıştırmaya yeter. Ama bir anne adayı öncelikle şunu unutmamalıdır. Hangi yöntemi seçerse seçsin bunun önce kendi sonra bebek için sağlıklı olanı tercih etmeli, illaki böyle olacaktı, neden olmadı, olmalıydı gibi gelişen durumlara takılmamalıdır. Doktor gözetiminde ve tavsiyesinde seçtikleri ya da seçmek zorunda kaldıkları durum kafalarına takılırsa bir kaç farklı uzmandan yardım alarak kararlarının ya da verilen kararların doğruluğunu da teyit edebilirler.

Belki birçok doğum şekli duydunuz ama yazımızda geçen doğum yöntemini ya yeni duymuş ya da hiç duymamışsınızdır.

Lotus Doğum Hakkında Bilinmeyenler

Hindistan ve Tibet gibi ülkelerde daha yaygın olan Lotus doğum son yıllarda batıda da ilgi görmesiyle yaygınlaşmaya başladı. Bu kültürlerde göbek bağ ve plasentaya çok önem verilir.

Lotus Doğum Yöntemi

 

Lotus doğumda bebek doğumu evreleri aynı olup sadece doğumdan sonra klasik yöntemlerde hemen göbek kordonu klemplenir ve kesilirken  bir süre sonra plasenta ayrılır ve doğumu gerçekleştiren hekim ya da ebe tarafından çıkarılır.

Lotus doğumda ise bebek doğduktan sonra göbek kordonu kesilmez ve bebek plasentaya bağlı olarak tutulur. Plasentanın kendiliğinden ayrılması beklenir, plasenta ayrıldıktan sonra bir beze sarılır veya özel bir kase içine alınır. Yatakta anne, bebek ve plasenta aynı hizada dururlar. Oluşabilecek kötü kokuları engellemek için kokulu otlar yerleştirilir ve tuzlanır. Birkaç gün içinde göbek kordonu düşer.

Lotus Doğum Kimler Yapamaz ve Zorlukları Nelerdir?

Kan uyuşmazlığı olan hamilelerde lotus doğum uygulanmaz
Lotus doğum yaptıracak doktor bulmak zordur, lohusalık süresinde plasentanın varlığı sıkıntı yaratabilir. Ayrıca kötü bir koku oluşabilir.Enfeksiyon gelişme riski, yenidoğan ve anneyi ziyaret sırasında gelişebilecek sosyal sıkıntılar, buna örnek olarak verilebilir.

Lotus Doğum

Lotus Doğum

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap