Buradasınız : Ana Sayfa //Merak Edilen Sorular//Mandala Nedir?

Mandala Nedir?

Hindistan’dan Budizm de etkisiyle dünyaya yayılan ve doğunun mistik gücünü de bünyesinde taşımasının yanında, Mandala’yı yapanın hayal gücü ile sınırsız olması da Mandala’yı oldukça ilgi çekici hale getiriyor. Son zamanlarda ünlülerin ve sosyetenin oldukça ilgi gösterdiği Mandala ile ilgili resim ve videoları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mandala (मण्डल)

Hindistan kökenli dinlerde metafizik veya sembolik bakımdan meta veya mikro kozmosu gösteren şekillere verilen ad.Genel olarak mandala,şekilleri belli bir düzene göre boyamaktır. Genellikle daire veya kare şeklinde olan ve her şeyin mistik merkezini sembolize eden mandalalar meditasyon nesnesi olarak kullanılabilmektedir.
Hinduizm’de Siva ve Sakti’nin kozmik dansını, Budizm’de Buda Diyarını veya Buda’nın vizyonunu simgeleyen mandalalar bulunmaktadır.Budizm’de Mandalalar onu temaşa eden için evrendeki kutsallığın içkinliğini ve aynı kutsallığın kendisindeki potansiyel durumunu hatırlatan önemli işaretlerdir. Budist bağlamda mandalanın amacı insanın acısına onu aydınlanmaya ulaştırarak son vermek ve hakikate ilişkin doğru görüşe ulaştırmaktır.

Mandala Çeşitleri
1. Mistik Mandala
2. Geometrik Mandala

Mistik Mandala

Mistik Mandala

Mandala Paintings

Mandala Paintings

Mandala Paintings collar_inspired_mandala_colored Mandala Kalp Mandala Gül Mandala Paint Mandala

Etiketler: , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap