Buradasınız : Ana Sayfa //Eğitim, Matematikçi//MATEMATİK NOKTASI

MATEMATİK NOKTASI

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Fen Fakültesi’nde Prof. Dr. Mehmet Üreyen’in önderliğinde hazırlanan “Matematik Noktası”nı gezdik.

Prof. Dr. Mehmet Üreyen hocamız kil tabletlerinde Sümerlere ait yazıları incelerken bulduk ve çaylar eşliğinde Matematik noktası’nın nasıl oluştuğundan konuştuk. 2007 yılından itibaren bu işin içerisine bulunan Prof. Dr. Mehmet Üreyen; oldukça zor şartlar altında ve büyük bir emek vererek tamamlamış. Yanında yedi öğretim üyesi daha var yardımcı olan.  Prof. Dr. Mehmet Üreyen;  “Onlar olmasaydı tamamlayamazdım diyor” ama diğer hocalar da  “en çok emek hocamıza ait”  diyorlar, hepsi de çok mütevazı insanlar…

Üniversitenin bir odasına yerleştirilen “Matematik Noktası” ilk girişte büyüleyici bir tasarımla karşılıyor sizi.  Galileo Galilei’nin “Evrenin Dili Matematiktir” sözü ile başlıyoruz gezmeye. Her detayını anlatmaya özen gösteren hocamızın özellikle birim çemberi anlatmak için tasarlanan ürün dikkat çekiyor.  Matematikte ispatların daha çok materyallerle nasıl daha kolay öğretilebileceğini görmek heyecan vericiydi. Derslerde kağıt üzerinde yapılan ispatlar burada dile geliyor.

Tarihi kitapların bulunduğu vitrin ise matematikçilerin eski kitapları ile dolu. Bu kitapların bir çoğu tek örnek, bir kısmıda tekrar basılmış. Salih Zeki’nin “Asar-ı Bakiye”,  Hüseyin Rıfkı Tamani’nin “Mecmu’atü’l Mühendisin” ,Mahmut Şevket’in logaritma cetvelini gösteren kitabı vb kitaplar mevcut.

En ilginç koleksiyonlarından biriside hesap makinelerin tarihsel evrimini gösteren vitrindi. İlk hesaplama aletlerinden günümüze kadar gelen hesaplarda kullanmış olduğumuz aletler ve makineler yer alıyor.

Orta bölümde yer alan masada çeşitli ispatlar yapılabilen bir çok materyal bulunuyor. Hocamız burada bize bir çok ispat örneği gösterdi.

Bir örneği El Hamra Sarayı’nda olan süslemelerin hepsi, yani oluşturulabilecek 17 süslemelerin 17’side burada yer alıyor. Çini olan bu süslemelerin hepsi Kütahya’da yapılmış.

Prof. Dr. Mehmet Üreyen, öğrencilerin ve öğretmenlerin mutlaka ziyaret etmeleri gerektiğinden bahsediyor. Derslerde çizmenin zor olduğu ve göstermenin zor olduğu deneyleri burada kolaylıkla yapılabileceğinden bahsediyor. Bunun yanında öğretmenlerin çok ilgili olmamalarından da yakınıyor.

Biz kısa zamanda geçirmiş olduğumuz bu deneyim bize çok şey kattı. Orijinal deney setlerinden tarihsel dokulara dokunmanın hazzını yaşadık. En kısa zamanda ziyaret etmenizi dilerim.

Prof. Dr. Mehmet Üreyen ve ekibini bu güzel çalışmadan dolayı tebrik ediyoruz.

Etiketler: , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap