Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Mehmet Akif Ersoy’un Vefatının 75. Yıl Dönümü

Mehmet Akif Ersoy’un Vefatının 75. Yıl Dönümü

İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy 1935 yılında gittiği Lübnan’da sıtmaya yakalandı. O yılın sonuna doğru…İstanbul’a geldiği zaman hastalığı iyice ilerlemiş ve siroz teşhisi kondu. 27 Aralık 1936’da, ikamet ettiği Beyoğlu’ndaki Mısır apartmanında vefat etti. İstiklal marşı şairinin cenazesine Hükümet hiç ilgi göstermedi, hatta duyurulmadı. Neredeyse birkaç vefalı dostunun himmeti ile defnedilecekti. Fakat Türk gençliğinin, Akif’in ölümünü haber almasıyla, hadise büyük bir cenaze merasimine dönüştü ve Akif’in tabutu eller üzerinde Edirnekapı şehitliğine taşındı.

http://www.youtube.com/watch?v=5kLIqEaRBYY&feature=share

Kültürümüzün geçmişten geleceğe taşınmasının teminatı olan simge şahsiyetler, şüphesiz milletin bekasını kuvvetlendiren iç dinamiklerimizdir. Milletin geleceği için yeniden diriliş anlamı kazandıran belirleyici değerlerdir. Onları anlamak, anlatmak ise, muhabbeti tazeleme vesilesidir.İşte bu duygularla Milli Şairimiz ve büyük fikir adamı Mehmet Akif Ersoy‘u vefatının 75. yıl dönümünde bir kez daha anıyor ve anlamaya çalışıyoruz.

Mehmet Akif; sanatçı, düşünür, veteriner, öğretmen, vaiz, hafız, Kur’an mütercimi, milletvekili, sosyal bilimci, bilim adamı, milli şairimizdir. Mehmet Akif, kişi ve sanatkar olarak devrinde ve sonraki zamanlarda idealin ve gerçeklerin savunucusu olarak anılan biridir. 63 yıllık ömrünü idealleri yolunda harcamış ve bu uğurda ne lazımsa onu yapmış mümtaz bir şahsiyettir.Mehmet Akif Ersoy Vefat Etti (1936)

Etiketler: , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap