Buradasınız : Ana Sayfa //Teknoloji//MEHMETCHİP ile Nöbette, Mehmetçik’te Güvende olacak

MEHMETCHİP ile Nöbette, Mehmetçik’te Güvende olacak

MEHMETCHİP Nedir?

Lise öğrencileri, nöbette uyuyan askerleri titreşimle uyandırmaya çalışan, başarılı olamaması halinde birliğini uyaran kask geliştirdi.

”MehmetChip” Uyandıracak

MALİYETİ 40-50 LİRA Miğfer içine kurulan elektronik devre ve radyo vericisinin maliyetinin 40-50 TL arasında olduğunu ifade eden Kaya, şöyle konuştu:  'Biz bu sistemin vericisini 50 TL'ye mal ettik. Seri üretimde bu rakam 40 TL'ye hatta daha aşağı bir rakama yapılabilir. Bizim kurduğumuz sistem 433 megaherz frekansıyla FM bandından çalışıyor. Alıcı olarak askeri birliklerdeki mevcut telsiz alıcıları da devreye konulabilir' diye konuştu.   MİLLİ GÜVENLİK DERSİNDEN ETKİLENMİŞLER Marifetli miğferi tasarlayan öğrencilerden Yusuf Makara da, milli güvenlik dersinde bu projeyi yapmaya karar verdiğini belirterek, 'Milli Güvenlik derslerinde öğretmenimiz askerin uyuması halinde şehit olabileceğini anlattı. Şehit haberlerinden de çok etkilenip böyle bir miğfer geliştirmek için çalışma yaptık. Miğferin içindeki civalı sensör hareketsizlii algılıyor' dedi.  PROJENİN PATENDİ ALINMALI Mehmetchip adlı projeyi çok beğenen Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit Özkanca ise, öğrencileri kurtlarken, 'Bu proje mutlaka patenti alınıp koruma altına alınmalı. Öğrencilermizin hazırladığı bu proje hem çok ucuza mal edilebilir özellikte, hem de çok yararlı olacak. Umarım bu proje yakında uygulamaya konulur. Çok yararlı olacak' diye konuştu. TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması Sergisinde, Hürriyet Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri Yusuf  Makara ve Kubilay Gülay’ın, öğretmenleri Ahmet Kaya’nın danışmanlığında geliştirdiği ”MehmetChip” adlı proje dikkati çekti.

MEHMETCHİP Nasıl Çalışıyor?

Ahmet Kaya, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da nöbet sırasında soğuk hava ya da yorgunluk nedeniyle uyuyan askerleri titreşimle uyararak uyandırmaya çalışan ve radyo frekansıyla birliğini uyaran kask geliştirdiklerini söyledi.

Nöbet sırasında giyilen kaskın içine kendilerinin programladığı elektronik bir devre yerleştirdiklerini ifade eden Kaya, şu bilgileri verdi:

”Asker kaskı giydiğinde birliğine radyo dalgalarıyla bilgi gönderiliyor. Kask giyildikten sonra asker sağa-sola, arkaya-öne doğru başını koyarak uyursa kask içerisindeki titreşim motorları çalışarak askeri uyandırmaya çalışıyor. Aradan 10 saniye geçtikten sonra asker halen uyanmamışsa titreşim devam ediyor. Aynı zamanda da birliğindeki alıcıya askerin uyuduğuna ilişkin uyarı sinyali gönderiyor. Askerin uyuduğundan haberdar olan üstleri nöbet bölgesine gelerek müdahalede bulunuyor. Kask giyildikten belirli bir süre sonra çıkarılırsa da sistem kaskın giyilmediğini algılıyor ve merkeze ‘kask çıkarıldı’ bilgisini gönderiyor.”

MEHMETCHİP, Zor Durumlarda da yardım sağlyacak

Kaya, kaskın nöbet sırasında rahatsızlanarak yere düşme ya da vurularak yaralanma gibi durumlarda da sinyal gönderdiğini kaydederek, bu tür olumsuz durumlarda da en kısa zamanda müdahale şansı doğduğunu sözlerine ekledi.

MALİYETİ 40-50 LİRA
Miğfer içine kurulan elektronik devre ve radyo vericisinin maliyetinin 40-50 TL arasında olduğunu ifade eden Kaya, şöyle konuştu:

‘Biz bu sistemin vericisini 50 TL’ye mal ettik. Seri üretimde bu rakam 40 TL’ye hatta daha aşağı bir rakama yapılabilir. Bizim kurduğumuz sistem 433 megaherz frekansıyla FM bandından çalışıyor. Alıcı olarak askeri birliklerdeki mevcut telsiz alıcıları da devreye konulabilir’ diye konuştu.

MİLLİ GÜVENLİK DERSİNDEN ETKİLENMİŞLER
Marifetli miğferi tasarlayan öğrencilerden Yusuf Makara da, milli güvenlik dersinde bu projeyi yapmaya karar verdiğini belirterek, ‘Milli Güvenlik derslerinde öğretmenimiz askerin uyuması halinde şehit olabileceğini anlattı. Şehit haberlerinden de çok etkilenip böyle bir miğfer geliştirmek için çalışma yaptık. Miğferin içindeki civalı sensör hareketsizlii algılıyor’ dedi.

PROJENİN PATENDİ ALINMALI
Mehmetchip adlı projeyi çok beğenen Melikşah Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reşit Özkanca ise, öğrencileri kurtlarken, ‘Bu proje mutlaka patenti alınıp koruma altına alınmalı. Öğrencilermizin hazırladığı bu proje hem çok ucuza mal edilebilir özellikte, hem de çok yararlı olacak. Umarım bu proje yakında uygulamaya konulur. Çok yararlı olacak’ diye konuştu.

Etiketler: , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap