Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Memur ve memur emeklisine 2012 ‘de 3 ayrı zam

Memur ve memur emeklisine 2012 ‘de 3 ayrı zam

Peki nasıl olacak?

Memur ve memur emeklisinin merakla beklediği 2012 yılına yönelik zamlara ilişkin stratejiyi belirledi ve oluşabilecek kriz aşıldı gibi görünüyor. Toplu sözleşme geciktiği için yeni yılda memur ve memur emeklisi üç kez zam alacak. Belirlenen stratejiye göre memur ve memur emeklilerine 15 Ocak tarihinde yüzde 3 oranında zam ve enflasyon farkı verilecek. Toplu sözleşmenin yasalaşmasının ardından da yine yılın ilk yarısında memur ve emeklilere ikinci kez zam yapılacak. Kasım ayı itibariyle maaşlara yansıtılacak enflasyon farkı yüzde 2.8 seviyesinde. Ancak Aralık ayında enflasyonun düşük çıkması durumunda bu oranın biraz düşeceği belirtiliyor. Toplu sözleşmenin yürürlüğe girmesi ile birlikte yeniden memur zam oranı belirlenecek. Toplu sözleşmede yüzde 5 oranında zam oranı belirlenirse, aradaki yüzde 2’lik fark yine yılın ilk yarısında memur maaşlarına yansıtılacak. Böylece, 2012 yılının ilk yarısında memur maaşlarına üç ayrı zam yapılmış olacak.

Toplu sözleşme hükümleri 1 Ocak 2012 den itibaren geçerli olacak

Toplu sözleşmelerle ilgili hükümler 1 Ocak tarihinden itibaren geçerli olacak. Yani, memur ve memur emeklileri, toplu sözleşme ile birlikte ‘geriye dönük aylar’ için fark da almış olacaklar.

İşçi zamları da uyumlu olacak

Anayasa değişikliği kapsamında hazırlanan ve memurlara yüksek zam olarak yansıyacak toplu sözleşme yasa tasarısı, kısa bir süre önce bakanların görüşlerine sunulmuştu. Maliye Bakanlığı tasarıda yer alan bazı düzenlemelere itiraz etti. Özellikle kamu işçilerini ilgilendiren iş kollarına ilişkin toplu sözleşmelerle ilgili hükümlerde bazı çekinceler ortaya çıktı. Bunun üzerine ekonomi bakanları, geçtiğimiz günlerde bir araya gelerek toplu sözleşme yasa tasarısını ve memur zamlarını masaya yatırdı. Toplantıda, tasarının Maliye’nin itirazları doğrultusunda yeniden düzenlenmesi kararlaştırıldı. Yapılacak düzenlemelerle, iş kollarındaki toplu sözleşmelerde belirlenecek olan zam oranları, genel toplu sözleşmede belirlenen zam oranlarını geçmeyecek. Yani, kamu işçilerinin zam oranları, memurlara yapılacak zamla uyumlu olacak.

Etiketler: , , , , , , , ,

1 Yorum yapılmış " Memur ve memur emeklisine 2012 ‘de 3 ayrı zam "

  1. ismail cetin dedi ki:

    yeter artık zam yapılmayan hic bir şey kalmadı memur emeklısı haric sag olun var olun vekiller sız anca kendinizi düsünürsünürsünüz

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap