Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Memur Zammın da Son Durum?

Memur Zammın da Son Durum?

 2012’de memura ortalama 250 lira ek ödeme yapılması gündemde…

Memurların merakla takip ettiği zam haberleri kapsamında eşit işe eşit ücret amacıyla 2008’den bu yana memura verilen ek ödeme sistemininde  2012’de sona ereceği belirtildi..

Düşük maaşlı memurlara 2008 yılından bu yana “eşit işe ‘eşit ücret” kapsamında yapılan ek ödeme 2012 yılında son kez verilecek. Ekonomi yönetimi, ek ödemenin tutarım belirlemek için çalışmalara başladı. Net rakam toplu sözleşme masasında belli olacak.

2012 kritik yıl olacak

Hükümet, memurlar arasındaki maaş adaletsizliğini 2008’den bu yana düşük maaşlı memura yaptığı ek ödemelerle gidermeye çalışıyor. Bakanlar Kurulu Kararı ve sendikalarla yapılan mutabakat metnine göre memur en son 2012 yılında ek ödeme alacak. Ek ödemenin üst limiti en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 200’ü, yani 1226 lira ile sınırlandırıldı. Ancak en yüksek ek ödeme dahi bu rakamın yarısına ulaşabildi.

2012 yılı ek ödeme konusu hükümetle memur sendikaları arasında yapılan son görüşmelerde de gündeme geldi.

Memur sendikaları Çalışma Bakanı Faruk Çelik’e, 2008’de imzaladıkları mutabakat metnini göstererek, ek ödemeyi sordular. Çelik, “Mutabakata uyar, ek ödemeyi yaparız. Zaten çalışmalarımız sürüyor. Üstelik sadece düşük ücretliler değil, müsteşar ve genel müdürleri de kapsayan geniş kapsamda çalışma yürütüyoruz” dedi.

1.5 milyon memura verilecek

Ekonomi yönetimi ek ödemeye ilişkin çalışmayı yürütürken Memur-Sen’in yaptığı ilk hesaplamalara göre, 2008’deki mutabakata uyum için gelecek yıl 1,5 milyon memura ortalama 250’şer lira ek ödeme yapılması gerekiyor.

Hesabı yapan Memur-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, ek ödeme için Maliye ile Karayolları personeline verilen ek ödeme düzeyinin dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Bayram Tonbul, söz konusu ortalama 250 liranın bazı memurlar içi daha yüksek bazı memurlar için daha düşük tutar anlamına geldiğine işaret ederken, 250 liranın normalde 125’er lira olarak ocak ve temmuz aylarında verilebileceğini söyledi.

Tonbul, hükümetin yükü azaltmak için 250 lirayı 4 veya 6 taksitte de ödeyebileceğini, yapılacak ek ödemenin bütçeye 3,5 ila 4,5 milyar lira arasında maliyeti olacağını belirtti.

       memur zammı açıklandıOlağan şekilde 15 Ağustos’ta başlaması gereken ve 2.5 milyon memurun dikkatle izlediği zam görüşmeleri, bu yıl gecikecek. Umarız bu gecikme sonuçunda memurların yüzü güler ve beklediği ve umduğu zammı alabilirler.

        Memur ve işçilerin ‘çalışan’ başlığıyla tek çatı altında toplanması amacıyla bir adım daha atılıyor.

1 Ekim’den itibaren çıkarılacak toplu sözleşme yasasıyla memurlar da işçiler gibi iki yılda bir zam pazarlığı yapacak. İşçiler, hükümetle toplu sözleşme masasına oturuyor ve her altı aylık dönemler için geçerli zammı alıyorlar. Memurlar ise her yıl 15 Ağus- tos’ta zam pazarlığı yapıyordu.Zam pazarlığının iki yılda bir yapılması ile her yıl toplu sözleşme gerilimi yaşanmayacak. Varılan mutabakatta, memurun her altı aylık dönem için ne kadar zam alacağı belli olacak. Böylece her yıl zam pazarlığı yapılmasına kıyasla herhangi bir maddî kaybı olmayacak. İşçilerde uygulanan sistem, memurlar için de geçerli hale gelecek. İşçiler, iki yılda bir hükümetle zam pazarlığına oturuyor.
Alınan zam, iki yıl için geçerli oluyor.

Yeni yasanın memurları yakından ilgilendiren bir diğer düzenlemesi ise hakem heyeti kurulması olacak. Heyet, memurları temsil eden sendikalarla hükümet arasındaki maaş pazarlığında anlaşma sağlanamaması halinde devreye girecek. Heyetin vereceği kararlar bağlayıcı olacak. Bu sebeple heyetin yapısı büyük önem
taşıyor. Hakem heyeti ve heyetin yapısı, 1 Ekim’den sonra Meclis’e gelecek olan toplu sözleşme yasası ile belirlenecek. Yasa ile ilgili pazarlıklar ise bakanlıkla sendikalar arasında sürüyor. Hakem heyetinde 4 bakanlık, 4 de sendika temsilcisi bulunması konusunda anlaşma sağlandı. Bunların dışında üniversiteler, YÖK ve yüksek yargıdan üye alınıp alınmayacağı, alınacaksa sayının kaç olacağı gibi hususlar ise
netleşmedi.Bu yıl memur zam görüşmelerinin yapılamamış olması sebebiyle Meclis’in ilk
gündemi, toplu sözleşme yasası olacak. 1 Ekim’de Meclis’in açılmasının ardından yasa tasarısı, hızla komisyonlara sevk edilecek. Ardından Genel Kurul’da yasalaşması sağlanacak. Bu sürecin en az 1 aylık zaman alması bekleniyor. Kasım
başlarında ise geciken zam pazarlığı için memur ve hükümet masaya oturacak. İlk
kez yapılacak toplu sözleşmelerle memurların iki yıl boyunca alacağı zam tespit
edilecek. Sendikalar, hükümetin önerdiği rakamları kabul etmemesi halinde hakem
heyeti devreye girecek. Heyet, tarafların görüşünü de alarak zam konusunda son sözü söyleyecek. Ancak bütün bu sürecin, bütçe
görüşmelerinin tamamlandığı aralık ayının son günlerine kadar bitirilmesi
gerekiyor. Çünkü memurun alacağı zammın bütçede yer alması gerekiyor. Bu nedenle
bu yılki toplu sözleşme takvimi bir hayli sıkışık.

2,5 milyon memurun yıllardır beklediği toplu sözleşme hakkı 12 Eylül’de
yapılan referandumla Anayasa’ya girdi. Ancak memurların toplu sözleşme hakkının uygulamaya
geçmesi için uyum yasasının çıkarılması gerekiyordu. Yasa çıkarılamadığı için
her yıl ağustosta yapılan zam görüşmeleri, bu yıl gerçekleştirilemedi. 1
Ekim’den sonra ise yeni yasa çıkarılarak toplu görüşme yerine toplu sözleşme
olarak yapılacak. Toplu sözleşme süreci ile birlikte özellikle
sosyal haklarda iyileşme getirecek. Toplu görüşme sisteminde taraflar arasında
uzlaşma sağlansa bile hükümet kararları hiç uygulamadığı gibi, değişiklik yaparak da uygulayabiliyordu.
Ancak toplu sözleşmede masada alınan kararlar Bakanlar Kurulu kararı
niteliğinde. Varılan mutabakat üzerinde hükümet değişiklik yapamayacak. Kararlar
aynen uygulamaya girecek. Mutabakata varılamaz ise bu
kez son sözü hakem heyeti söyleyecek.

 

ÇELİK: DÜZENLEME EKİMDE TBMM’DE OLACAK

Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanı Faruk Çelik, toplu sözleşme süreciyle ilgili eylül ayının ikinci yarısında bu düzenlemeyi Bakanlar Kuruluna sunacaklarını, 1 Ekim’den itibaren konunun TBMM komisyonlarında ve Genel Kurulda tartışılarakyasalaşması sürecini tamamlamış olacaklarını bildirdi.

Bakan Çelik, memur konfederasyonlarının genel başkanlarıyla Bakanlıkta bir araya gelerek, toplu sözleşme hakkının kullanımıkonusunda görüş alışverişinde bulundu.

Çelik, toplantının ardından yaptığı açıklamada, teknik heyetlerin 8 Ağustos’ta, üç memur konfederasyonunun katılımıyla
Bakanlık bünyesinde çalışmaya başlayacaklarını bildirdi. Çelik, 8 Ağustos’ta bu çalışmalar bitirildikten sonra üç konfederasyonun görüşleri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının görüşlerinin yine bir toplantıda gündeme getirileceğini belirtti. Çelik, bu toplantının da ağustosun sonu eylül ayının ilk haftalarında yapılacağını söyledi.

Eylül ayının ikinci yarısında bu düzenlemeyi Bakanlar Kuruluna sunacaklarını, 1 Ekim’den itibaren konunun TBMM komisyonlarında ve genel kurulda tartışılarak yasalaşması sürecini tamamlamış olacaklarını ifade eden Çelik, ”Umarım güzel
başlayan bu süreci yine sağlıklı ve verimli bir şekilde sonuçlanmasını birlikte gerçekleştirmiş olacağız” diyekonuştu.

Konuşmasınınardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Çelik, ”15 Ağustos itibariyle toplu görüşme olmayacak. Hukuki bir sorun çıkmaz mı? Bu yıl ücret artışları nasıl belirlenecek? Toplu sözleşme konusunda Meclis yasa çıkaramazsa ne olacak?” şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı:

”15 Ağustos yasal düzenleme, anayasa değişikliğinden dolayı bizim, hepimizin ortak görüşü bu. Bir üst norm olarak yapılan bu değişiklikten dolayı mutlak suretle uyum yasalarının çıkarılması şeklinde görüşümüz var. İkinci ihtimali düşünmüyoruz çünkü Hükümetin de bu konuda kararlılığı ortada.

Madem referandum ve sonrasında anayasa değişikliği gerçekleşti, buna paralel olarak bu düzenlemenin gerçekleştirilmesi ve toplu sözleşmenin ilgili mevzuatı 2011 yılı içerisinde tamamlanması ve 1 Ocak itibariyle yeni bir sistemin yürürlüğe girmesi şeklindeki irademiz kamuoyu ile paylaştığımız bir iradedir.”

Bakan Çelik, ”Toplu sözleşme uygulaması ekim-kasım gibi görülüyor. Bütçe bu dönemde belirlenmiş olmaz mı?” sorusu üzerine, ”Bu çalışmalarımızı Bakanlık olarak değil, Bakanlıklar olarak değerlendirmekte yarar var. Çünkü toplu sözleşmeler Hükümetimizi de ilgilendiren görüşmeler. Bu çalışmalarımızı ilgili bakan arkadaşlarımızla sürdüreceğimizin bilinmesinde yarar var” dedi.

       

    

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap