Buradasınız : Ana Sayfa //Ekonomi Haberleri//Memur Zamları Son Durum Mayıs 2012

Memur Zamları Son Durum Mayıs 2012

Hükümetin Memura Son Teklifi 21.05.2012

Tüm kamu çalışanlarının dört gözle bir sonuç çıkmasını beklediği hükümet ve memur konfederasyonları arasındaki görüşmelerden maaş zamlarına ilişkin yeni bir haber daha geldi.

Hükümet ile memur konfederasyonları arasında yapılan zam pazarlığında hükümet 2012 yılı için memur maaşlarına yüzde 3 Hükümet ile memur konfederasyonları arasında yapılan zam pazarlığında hükümet 2012 yılı için memur maaşlarına yüzde 3.5+3.5 zam önerisinde bulundu. Kamu İşveren Heyeti, 2013 yılı için yaptığı yüzde 2+3’lük zam teklifini ise korudu. Bu öneri talep edilenin altında olsa da temsilcilerin ne karar vereceği bilinmiyor.

Memur konfederasyonları ile hükümet arasında, memurların 2012 ve 2013 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarının belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinin sekizinci ve son oturumu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndaki Reşat Moralı Toplantı Salonu’nda başladı. Oturumda Kamu İşveren Heyeti’ne Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti’ne ise Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu başkanlık yapıyor.

Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda, hükümetin 2012 yılı için memur maaşlarına daha önce teklif ettiği yüzde 3+3’lük zam teklifini revize ederek, yüzde 3.5+3.5’a yükselttiği, 2013 yılı için yaptığı yüzde 2+3’lük zam teklifini ise koruduğu öğrenildi.

Yılan hikayesine dönen ve memurların dört gözle beklediği memur mmaş zammı Ocak ayından bu güne hala bir netlik kazanamamıştı. Yasa çıktı çıkacak derken, toplu sözleşme heyetiyle anlaşılabilecek mi yoksa iş hakem heyetine mi kalacak  gibi sorular ardı ardına gelirken, dananın kuyruğunun kopacağı tarih 29 Mayıs 2012 olarak belirlendi

Memura bu yıl için yüzde 16 zam yapılması talebinden bulunan sendikalardan sonra hükümet  teklifini sundu. Buna göre zam teklifi  2012 için yüzde 3+3,2013 için yüzde 2+3 oldu. Memur-Sen bu açıklamanın ardından yarın meydanlara çıkacaklarını açıkladı. Ayrıntılar geliyor

Memurların Toplu Sözleşme yapmasını öngören yasa tasarının bu hafta Alt Komisyon’dan Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelmesi ve yasanın bu ay Meclis’ten çıkması bekleniyor. Normal şartlar altında memur zammlı maaşını ve oranını 15 Ocak 2012 tarihi itibarı ile bilecek ve almış olacak idi. Fakat bir türlü netleşmeyen yasa yüzünden bu güne kadar gelindi.

Peki yasa çıkarsa ne olacak?

Yasanın çıkmasını takip eden ay, toplu sözleşme masası kurulacak. Yasa Mart’ta çıkarsa Nisan da pazarlıkla geçecek.

Buna göre öngörülen ve beklenen 15 Mayıs’ta memurlar zamlı maaş alacak ve   5.5 aylık fark ödenecek. Bin 630 lira olan en düşük memur maaşı için toplu ödeme tahminen 537.9 lirayı bulacak. Kesin rakamı ise toplu sözleşme belirleyecek.

Normalde 15 Ocak’ta ödenecek zam, yasa çıkmadığı için gecikti. Şimdi zamların 15 Mayıs’ta ödenmesi gündemde. Memurlar bu tarihte zamla birlikte 5.5 aylık toplu ödemeye de kavuşacak. Bütçe çalışmalarında yüzde 2.5+2.5 artış öngörülmüş, toplu sözleşme düşünülerek 5 milyar liralık da ek ödenek konulmuştu. Bu ödenek yüzde 5’lik bir artış sağlıyorYapılan haberlere göre, memurun zammı yüzde 11.25 oluyor. Toplu sözleşmede oranın 1-2 puan artması bekleniyor. Ocak’ta enflasyon farkıyla en düşük memur maaşı bin 630 lira olmuştu. Bu hesapla en düşük memur maaşına uygulanacak yüzde 12’lik yıllık zam miktarı 195.6 lira olacak. Zamlar 6’şar aylık uygulanıyor. Bu durumda ilk 6 ay için en düşük memur maaşına gelecek zam 97.8 lira olacak. Bu miktardaki zam için 5.5 aylık toplam ödeme 537.9 lirayı bulacak. Daha yüksek maaşlarda miktar artacak.

memur zammı 2012

 

Etiketler: , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap