Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Apple iPhone 5 Fiyasko oldu. iPhone 4S’ le devam…

Apple iPhone 5 Fiyasko oldu. iPhone 4S’ le devam…

iPhone 5 fiyasko oldu!

Daha önceden merakla beklenen Apple iPhone 5 haberinde de belirtiğimiz gibi 17 Ay sonra piyasaya sürülen bu ürün hakkında ki, tahminlerimiz doğru çıkartı ve beklentileri karşılayamadan meraklıları tarafından fiyasko olarak nitelendirildi.İlki 2007’de piyasaya sürülen iPhone akıllı telefon  serisinin beşincisi de gün ışığına çıktı. Açılışını Apple CEO’su Tim Cook’un  yaptığı basın toplantısında tanıtılan iPhone 4S, tasarımda değil ama iç  donanımda farklılıklar içeriyor. Aylardır söylentileri dolaşan iPhone 5 ise ‘bir  başka bahara’ kaldı.

iPhone 4S Özellikleri

Yeni modelde dışarıdan bakıldığında iPhone 4 ile arasında çok büyük bir fark yok. Sadece içindeki İşlemci, Kamera, gibi bazı önemli donanımlarda ciddi iyileşmeler mevcut. Özetle önceki senelerde piyasayaçıkan iPhone 3G ve iPhone 3GS modelleri arasındaki iyileştirmeler gibi.

İşlemci (CPU)

iPhone 4S’teki en büyük yeniliklerden birincisi, Apple’ın iPad 2′de kullanmaya başladı çift çekirdekli A5 işlemci. A5 işlemci, iPhone 4′te kullanılan A4 işlemciye göre standart işlemlerde iki kat performans, grafik işlemlerinde ise 7 kata kadar performans sağlıyor.

iPhone 4S’in işlemcisi iPhone 4’e göre daha performanslı.

Yeni Anten ve İndirme Hızı (Download Speed)

Apple, iPhone 4′tek anten şikayetlerinden ders almış olacak ki, iPhone 4S’teki anten tasarımında radikal bir değişikliğe gitmiş. Şöyle ki veri alış (receive) ve veriş (transmit) işlemini, biribirinden ayrı iki anten üzerinden olacak şekilde değiştirmiş.

Bu değişiklikle Apple, 3G (HSDPA) internet download hızının iPhone 4S’te iki katına (14.4Mbps) çıkabildiğini söylüyor. Tabii bu hızların teorik olduğunu unutmamakta fayda var. Yani bulunduğunuz bölgedeki 3G şebekesi eğer size max 3Mbps veri akışı sağlayabiliyorsa, cihazınızın max 14Mbps ile download yapabilmesinin pek bir anlamı yok.

iPhone 4S = GSM + CDMA

Hazır konu mobil şebekelerden açılmışken, iPhone 4S’te GSM ve CDMA teknolojisinin birleştirilerek tek bir cihazda toplandığını belirtmekte fayda görüyorum. Bu özellikle Amerika’dan iPhone alanlar için önemli bir konu. Çünkü Apple’ın Verizon için CDMA tabanlı iPhone 4 ürettiğini ve CDMA tabanlı cihazların SIM kart yuvası bulunmadığı için ülkemizde çalışmadığını belirtmiştik. Bu nedenle Amerika’dan iPhone 4 alanların bu konuya dikkat etmesi gerekiyordu.

Fakat Apple, iPhone 4S ile bu ayrılığı ortadan kaldırarak GSM ve CDMA teknolojisini tek bir cihazda birleştirdi. Bu sayede iPhone 4S aldığınızda, hem SIM kartla çalışan GSM şebekelerinde, hem de SIM kart kullanmayan CDMA şebekelerinde kullanabiliyorsunuz. Yani artık iPhone 4S alırken bu konuya dikkat etmeniz gerekmiyor . Apple’da bu yüzden iPhone 4S’e “World Phone” yani Dünya Telefonu diyor.

Pil Ömrü

Her ne kadar A5 işlemci, iPhone 4′teki A4 işlemciye göre daha güçlü ve performanslı olsa da, pil tüketimi kötü değil. Tam aksine Apple’ın paylaştığı bilgilere göre pil tüketimi yaklaşık %10 daha düşük.

Fakat halen pil konusunda radikal bir teknolojik yenilik yok. Aslında daha uzun dayanan bir pil geliştirilebilse, diğer donanımların ne kadar pil tükettiğinin pek bir önemi kalmayacak.

Kamera

Apple’ın iPhone 4S’te iyileştirdiği diğer konulardan bir tanesi de kamera. iPhone 4′ün 5 MP’lik kamerasına karşılık iPhone 4S’te 8 MP’lik bir kamera bulunuyor. (MP = Mega Piksel)

8 Mega Piksel’lik kamera da iPhone 4S’e daha yüksek çözünürlüklü (3264 x 2448) fotoğraflar çekme imkanı veriyor.

Apple’ın iPhone 4S’te Kamera ile ilgili geliştirdiği diğer önemli bir özellikte az veya çok ışıkta çekilen fotoğraflar. Biliyorsunuz profosyonel fotoğraf makinaları haricindeki cihazların çoğunluğu karanlıkta ya da az ışıkta iyi çekemez. Fakat iPhone 4S bu konuda oldukça iddialı.

Ayrıca kullanılan yeni lens teknolojisi ile çekilen fotoğraflar daha keskin ve güzel gözüküyormuş. Ayrıca Apple, iPhone 4S’in A5 işlemcisi sayesinde piyasadaki diğer telefonlardan çok daha hızlı bir şekilde fotoğraf çekebildiğini belirtiyor.

iPhone 4S’in kamerası, A5 işlemcisine entegre yüz tanıma teknolojisi sayesinde çok daha rahat fotoğraf çekmemizi sağlıyor. Örneğin grup halindeki arkadaşlarımızın resimlerini çekerken yüzleri tanıtıyıp fokuslamayı otomatik olarak kişiler üzerinde yoğunlaştırabiliyor.

1080p HD Video Kayıt

iPhone 4S’in Kamerasının diğer bir özelliği de 1080p, yani HD kalitesinde video kayıt yapabilmesi. Apple’ın açıklamasına göre de iPhone 4S ile çekilen videoların renk ve görüntü kalitesi çok daha iyi. Hatta video kayıt yaparken kameranın sabitlenmemesi nedeniyle oluşan görüntü titremeleri, iPhone 4S’in kamerası tarafından otomatik olarak düzenleniyor. (Stabilazing)

Siri

Siri, Apple’ın iPhone 4S lansmanında en ön plana çıkardığı, fakat Türkçe’yi desteklemeyen  yeniliklerden bir tanesi. Siri özetle, sesimizi tanıyıp cihaz üzerindeki komutları bizim yerimize ekrana dokunmadan yerine getiren harika bir teknoloji. Ben özellikle araba kullanırken bu özelliğe çok ihtiyaç duyuluyor.

Halen Beta aşamasında olan Siri şu an için İngilizceyi, Fransızcayı ve Almancayı destekliyor. Ayrıca şu an için sadece iPhone’daki standart uygulamalar ile entegre çalışıyor, yani App Store’daki uygulamaları sesimizle yönetemiyoruz.

Siri’nin diğer bir özelliği de akıllı olması. Yani sadece önceden kaydedilmiş sesler için belli başlı komutları yerine getirmiyor. Örneğin bir toplantının saatini değiştirme komutu verdiğimizde, yeni saat başka bir toplantıyla çakışırsa öneride bulunabiliyor. Aslında Siri’nin nasıl çalıştığını anlayabilmek ve ne kadar yetenekli olduğunu görmek için aşağıdaki tanıtım videosuna gözatmak yeterli:

iPhone 4S Fiyat ve Satış Tarihi

iPhone 4S’in fiyatlandırması eski model yani iPhone 4′ler ile çok benzer. Apple iPhone 4′ü ve iPhone 3GS’i ucuzlatarak, iPhone 4S’i de iPhone 4′ün geçen seneki fiyatından satışa sunuyor. Aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan ve lansman sırasında açıklanan fiyatlar tabii ki Amerika’daki kontratlı satış fiyatları.

Henüz belli olmasa da tabii ki kontratsız unlocked iPhone 4S’in fiyatı daha yüksek olacaktır. Fakat  unlocked iPhone 4S’in, şu an unlocked satılan iPhone 4 ile aynı fiyatta olacağını değerlendirilmekte. Türkiye’deki resmi iPhone 4S satışı başladığındaki fiyatlar da, geçen sene ilk iPhone 4 satışı yapılırken ki fiyatlar ile benzerlik gösterecektir.

iPhone 4S’in resmen ilk satışı da, 14 Ekim’de Amerika, Kanada, Avusturalya, İngiltere, Fransa, Almanya ve Japonya’da başlayacak. Bunlar klasikleşmiş şekilde, yeni üretilen cihazlara ilk seferde kavuşan ülkelerden.

Aşağıdaki resimde de ikinci partide, yani 28 Ekim’de iPhone 4S’e resmen kavuşacak 22 ülkenin daha adı var. Fakat dikkat ettiyseniz aralarında Türkiye yok :(

Türkiye ancak son partide yani geri kalan 70 ülke ile birlikte Aralık ayında iPhone 4S ile tanışacak.

Apple iPhone 5

Apple,    merakla beklenen iPhone 5  yeni telefonunu gelecek hafta tanıtmaya hazırlanıyor. Hakkın da birçok söylenti ve tahminlerde bulunulan Apple iPhone 5 in beklentileri karşılayıp karşılamayacağı yoksa bun tanıtımın bir fiyasko ile mi sonuçlanacağı ilk akla gelen sorulardan oluyor. Bunun yanında Apple iPhone 5 fiyat bilgisi de merakla bekleniyor.

Şirket 4 Ekim’de California’daki merkezine basını davet ederek merakla beklenen yeni ürününü kamuoyuna açıklayacak.

iPhone 4’ün piyasaya sürülmesinin üzerinden 15 ay geçti. Bu süre iPhone’un piyasaya çıktığı 2007 yılından bu yana yeni bir modelin pazara sunulması için geçen en uzun süre oldu. Bu da doğal olarak beklentileri yükseltiyor.

Apple iPhone 5 Özellikleri Neler olacak?

Yeni nesil iPhone üzerine çok sayıda spekülasyon ve söylenti çıkmıştı. Bunlar arasında en çok konuşulanlara göre, yine iPhone’un 8 megapiksellik bir kamerası olacak, pili daha uzun süre dayanacak ve daha hızlı bir işlemci içerecek. Diğer söylentiler ise, iPhone 5’in daha büyük bir ekrana sahip olacağı, 4G hızında iletişimi destekleyeceği ve daha fazla hafıza kapasitesi sunacağı şeklindeydi.

Daha önceki modellerin açıklanmasından önce yayılan söylentilerin neredeyse yarısı doğru çıkmıştı.

Apple’ın 4 Ekim’deki organizasyonunda basının karşısına yeni CEO Tim Cook’un çıkması bekleniyor.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap