Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Merakla beklenen bedelli askerlik ve askerlik süreleri ile ilgili son açıklama

Merakla beklenen bedelli askerlik ve askerlik süreleri ile ilgili son açıklama

bedelli askerlik -tek tip askerlik 

Bedelli askerlik düzenlemesi Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı. 17 kasım 2011 16:40

Şimdiye kadar bedellide hiç bu kadar sona yaklaşılmamıştı. Başbakan bizzat konunun içerisinde ve takipcisi.

Bedeli askerlikle ilgili yaş sınırı netleşmeye başladı. Önceki gün önce Bakanlar Kurulu’nu ardından da AK Parti Merkez Yürütme Kurulu’nu (MYK) toplayan Başbakan Tayyip Erdoğan, bedelli askerlikle ilgili sadece kendisinin açıklama yapacağını söyledi.Erdoğan, 30 yaş üzeri yükümlü sayısının 400 bin, 32 yaş üzeri yükümlü sayısının 250 bin, 35 yaş üzeri yükümlü sayısının ise 200 bin olduğunu açıkladı. Erdoğan’ın, “Milli Savunma Bakanımız ile Genelkurmay Başkanımızla görüştükten sonra düzenlemeye son şeklini vereceğiz. Spekülasyonlara neden olacak açıklamalardan kaçınalım” dediği öğrenildi.

Bedelli askerlik bekleyenlerin gözü kulağı hükümetin üzerinde. Bayram sonrası bedellide bir noktaya gelmesi beklenen çalışmayı Başbakan Erdoğan açıklayacak.

BAYRAMDAN SONRA BELLİ BİR NOKTAYA GELMİŞ OLACAK

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz bedeli askerlikle ilgili olarak, “Daha öncede açıklandı. Belli bir çalışma yapılıp bir noktaya gelmiştir. Açıklandıktan sonra af gibidir bu bedellide. Dile getirildikten sonra, kamuoyuna duyurulduktan sonra en kısa zamanda tamamlanması lazım. Bayramdan sonra belli bir noktaya gelmiş olacak. Çalışmayı arkadaşlar bayramdan sonra tamamlayacaklar. Tamamlandıktan sonra biz sayın başbakanımıza arz edeceğiz. Bakanlar kurulunda değerlendirecek ve nihai açıklamayı başbakanımız yapacaktır.’’ dedi.

20’DEN BAŞLAR 40’A KADAR GİDER

Bedellide yaş sınırlandırmasına da değinen Bakan Yılmaz, “Yaş sınırıyla ilgili kamuoyunda ne beklenti var bilmiyorum. 20’den başlar 40’a kadar gider. Bunu nasıl tespit edeceğiz. Geçmişte yapılan uygulamaları dikkate alacağız. Genelkurmay başkanlığımızın görüşlerini dikkate alacağız. Sosyal hukuka, sosyal gerçekliğe hangisi çözüm olacaksa o yaş sınırı belirlenecektir. Şu anda öyle genel bir tanı olmadı. Başbakanımıza arz edeceğiz sonuçta hep beraber bakanlar kurulunda karara bağlayacağız. Sonrada meclise sunulacaktır, bu iş yasayla olacaktır. Son söz milletvekillerine aittir.” diye konuştu.

SÖZLEŞMELİ ERLER SİVAS’TA EĞİTİLECEK

Sivas’ta eğitime başlayacak olan sözleşmeli erler konsuna da değinen Bakan Yılmaz, “Yılsonuna kadar eğitim Sivas’ta başlayacaktır diye düşünüyorum. İlk aşamada 2000 sözleşmeli erin sözleşmesi yapıldı. Çok yakın bir zamanda Sivas’ta eğitime başlayacaklar. 2012 yılı için 10 bin daha ilana çıkıldı. Onunda başvuru süresi Aralık ayının sonuna kadar uzatıldı. O 10 bin askerde Sivas’ta eğitim alacaklar.” diye konuştu. dedi.

 

Bedelli askerlik bayram sonrasına kaldı

En son açıklama Başbakan’ın bedelli askerlikle ilgili yeşil ışık yakmasından sonra :

Milli Savunma Bakan’ın dan geldi. ‘Çalışmalar bayram sonrası başlayacak’ dedi.

 Binlerce kişinin merakla beklediği bedelli askerlik uygulam asına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan açıklama geldi.
01 KASIM 2011 Almanya ‘ya hareket etmeden önce Başbakan’a yöneltilen sorular arasında bedelli askerlikle ilgili bir soru üzerine Başbakan öncelikle bunları nerden çıkarıyorsunuz diyerek soruyu yönelten gazeteciyi zor durumda bıraksa da, konu ile ilgili çalışmaları olduğunun üstü kapalı sinyallerini verdi. Henüz net bir şeyin olmadığını da belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Almanya’ya hareket etmeden önce gazetecilere bedelli askerlikle ilgili olarak şunları söyledi: “Yeni bir çalışma değil, eski bir çalışma ama süreç itibarıyla ‘şu gün olacak’ diye bir şey yok. Bizim de tabii gönlümüzde yer alan bir an önce neticelendirip, tüm çerçevesini, içeriğini açıklamak suretiyle bu adımı atmaktır. Tahmini çerçevesi ne olacak, içeriği ne olacak bunun üzerindeki çalışmalarımızı Milli Savunma Bakanlığı vasıtasıyla yapmak suretiyle belli bir noktaya getirdikten sonra zaten açıklarız. Ama şu anda ‘içeriğinde şu var, tarih şudur’ dememiz yanlış olur. Netice alacağımızı umuyorum.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Almanya ziyareti öncesinde, bedelli askerlikle ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade etmişti. Bedelli askerlik uygulamasının ayrıntıları netleşmeye başladı.

Bedelli askerlik düzenlemesinin detaylarına göre üç maddelik bir genel plan söz konusu… Bedelli askerlik konusundaki yasal düzenleme ise yeni yılın ilk ayında yasallaşacak.

35-40 YAŞ ARASINDA OLANLAR

35-40 yaş grubunu kapsayan bedelli askerlik düzenlemesinde, belli bir bedel karşılığı 21 günlük askerlik hizmetini yapanlar askerlik görevini tamamlamış olacak.

MADDİ DURUMU ZAYIF OLANLAR

35-40 yaş grubunda olup askerlik hizmetini yerine getirmemiş olanlar arasında maddi olarak yetersiz durumda olanlar ise devlete borçlanacaklar. Borçlanan bu kişiler belli bir süre kamuda görev yaparak borçlarını ödemiş olacaklar.

40 YAŞ ÜSTÜ OLANLAR

40 yaş üstü grubunda olup askerlik görevini yerine getirmeyenler ise çok daha yüksek bir bedel ödeyerek askerlik görevini yapmış olacaklar. Öte yandan bu gruptakiler ödedikleri bedel sonrası 21 günlük askerlik ya da kamuda çalışma durumundan muaf olacaklar.

Daha önce bedelli askerlikle ilgili çıkan haberler ve açıklamalar ise aşağıda yer almaktadır.

12.09.2011 Hükümet sözcüsü Bülent Arınç, AK Parti hükümetinin ‘bedelli askerlik’ gündemi  olmadığını söyledi.

Hükümet sözcüsü Bülent Arınç, bedelli askerlik tartışmalarına son  noktayı koydu:

“Kanun teklifi vermek partilerin yasal hakkıdır. Muhalefetin bunları yapmalarına yasal  engel yok. Ama hükümetten bekleniyorsa böyle bir şey, hükümet  neyi ne  zaman yapacağını bilir. Ama bugün bedelli askerlik bizim gündemimzde   sözkonusu değil”

Hükümet sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası soruları yanıtladı.Bedelli askerlik” beklentisinin çok fazla olduğunu  ve toplum tarafından da yakından takip edildiğini belirten Arınç, AK Parti  hükümtinin TSK’nın asker ihtiyacını dikkate alarak karar verdiğini  vurguladı:

“TSK, hükümete bu kadar ihtiyacımız var bedelli düşünülmemektedir dediğinde  hükümet de o doğrultuda karar vermiştir. İhtiyaca göre bedelli askerlik olabilir  mi? Ama bir hükümet böyle bir karara alacaksa, hergün siyasetçilerin bunu  kullanabilecekleri bir davranış içinde olmamalıdır. Muhalefet partileri geçmişte  bedellli askerliğe karşı çıktı. MHP’de, CHP’de karşı çıktı. Şimdi farklı bir  davranış biçimindedirler. Öyle bir yasa teklifi veriyorlar ki neredeyse 800 bin  kişilik mevcudu olan TSK’yı 50 bin kişiye düşürüyorlar.

HÜKÜMET NEYİ NE ZAMAN YAPACAĞINI İYİ BİLİR

O zaman sormak gerekir. Siz TSK mevcudunu fazla buluyor ve mevcudu 50 bin  kişiye düşürecek bir düzenleme mi istiyorsunuz? Bu tartışılabilir. Bunlar  toplumda farklı da algılanabilir. Terörle mücadele eden Türkiye’de bir kısım  buna karşı çıkarken, bazıları da destekleyebilir. MHP’nin bugünkü konuşmalarını önemsiyorum. Ama Bahçeli bazı hassasiyetlere dikkat edilmesi gerektiğini  söylüyor. Kanun teklifi vermek partilerin yasal hakkıdır. Bunları yapmalarına  yasal engel yok. Ama hükümetten bekleniyorsa böyle bir şey, hükümet neyi ne  zaman yapacağını bilir. Ama bugün bedelli askerlik bizim gündemimzde sözkonusu  değil.


Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’nın bedelli askerlikle ilgili yaptığı son açıklama :
Bedelli askerliği TSK istemiyor: Bedelli askerlik meselesi tamamen Genelkurmay’ın personel ihtiyaçlarıyla ilgili bir durum. Genelkurmay, ‘bu kadar asker bana lazım, bedelli çıkarsa bu sayıyı tutturtamayız’ diyorsa yapılacak bir şey yok. Yoksa parti teşkilatlarımız istiyor. Bana göre genel süreyi kısaltmak lazım.

CHP İstanbul milletvekili Aydın Ayaydın, daha önce birçok kez gündeme gelen  bedelli askerlik için kanun teklifi verdi.11 Eylül 2011 Pazar 20:28

Kılıçdaroğlu, bedelli askerlikle ilgili olarak ‘önümüzdeki süreçte  parlamentoya gelecek biz de ayrıca kanun tekliflerimizi vereceğiz’ demişti.  Kılıçdaroğlu’nun sözünü ettiği kanun teklifleri Meclis Başkanlığı’na  sunuldu.

Hem bedelli askerlik hem de askerlik süresinin kısaltılması ile ilgili iki  ayrı düzenlemeyi içeren kanun tekliflerinin altında CHP İstanbul Milletvekili  Aydın Ayaydın’ın imzası var.

Bedelli askerlik ile ilgili kanun teklifi aslında yeni değil. Önceki döneme  ait. Ama kadük oldu o yüzden Ayaydın teklifi birkez daha başkanlığa sundu.

28 YAŞINDAN GÜN ALMAMIŞ OLANLAR YARARLANACAK

CHP’nin teklifi her ne sebeple olursa olsun askerlik hizmetini yapmayanları kapsıyor. Yasa teklifine göre, yıllık geliri 10 bin liradan az olan veya hiç  geliri bulunmayanlar bedel ödemeden, yıllık geliri 25 bin liradan az 10 bin  laradan fazla olanlar 7 bin 500 lira , yıllık geliri 25 bin liradan fazla  olanların ise 15 bin lira ödeyerek bedelli askerlik yapmalarını öngörüyor.

ASKERLİK 6 AYA İNDİRİLSİN

Erbaş ve erler için 15 aylık sürenin 9 ay olması, bu sürenin, koşullların  müsait olması halinde altı aya kadar indirilmesi teklifte yer aldı. 12 ay olan  yedek subay hizmet süresinin de yine 9 ay’a indirilmesi, yedek subay hizmet  süresinin barış dönemlerinde genelkurmay başkanının teklifi ve bakanlar kurulu  kararı ile beş aya kadar düşürülmesi istendi.

Bedelli askerlik için uzlaşmaya varıldı iddiası yine ortaya atıldı.Kafalar yine karıştı.

        Bedelli konusunda ilgili taraflar arasında uzlaşmaya varıldığı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın çevresine ‘çalışmalarda son
aşamaya gelindiği’ni söylediği öğrenildi. Çıkarılacak bedelli askerlikte alt yaş sınırının ise 35 olacağı belirtiliyor.

Bedelli askerlikle ilgili sürpriz bir gelişme yaşanıyor. Yeni askerlik
sistemi üzerinde çalışan hükümet bedelli askerliği gündemine aldı. Konu üzerinde Milli Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı’nın çalışma yürüttüğü ve uygulamaya ilişkin uzlaşmaya vardığı öğrenildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da önceki gün görüştüğü bazı isimlere, “Bedelli çıkacak, çalışmalarda sona yaklaşıldı” dediği öğrenildi.

Daha önceki açıklamalar ise Aşağıdaki gibiydi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, merakla beklenen bedelli askerlik ve askerlik süreleri ile ilgili açıklama yaptı.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, seçim dönemi sık sık gündeme gelen  ‘bedelli askerlik ve askerliğin kısaltılması’na ilişkin hükümetin tavrını net  bir dille açıkladı.

“Bedelli ve askerliğin kısaltılmasıyla ilgili bir çalışma  yok.”

Ancak hükümet yine de askerlikle ilgili bazı düzenlemeler için  harekete geçmiş durumda. Çalışmanın kapsamı ise ‘askerlik sürelerinin tek  tipleştirilmesi.’

BEDELLİ ÇALIŞMAMIZ YOK!

Şehit aileleriyle bir araya gelmek için Sivas’da bulunan Bakan Yılmaz,  gazetecilerin bedelli ve askerlik sürelerine ilişkin sorularını yanıtladı. Ancak, Yılmaz’ın yanıtları kamuoyunun beklentisinden çok uzaktı:

“Bedelli askerlikle ilgili bir çalışmamız yok.  Askerliğin  kısaltılmasıyla ilgili de bir çalışmamız yok. Onu çok net olarak söyleyeyim,  askerliğin kısaltılmasıyla ilgili hiçbir çalışmamız yok. Ancak süre bakımından  tek süreli olsun, bir süreli olsun şeklinde, ona süre bakımından tek tip  diyelim, Genelkurmay Başkanlığımızın bir çalışması var. Daha o henüz  tamamlanmadı.  İnşallah tamamlayıp Bakanlığımıza ilettiklerinde biz yapılmış olan çalışmayı değerlendireceğiz. Ancak o 5 bin sözleşmeli erin eğitiminin  yapılacağı yerler arasında Sivas da var, onu  söyleyebilirim.” dedi.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

18 Yorum yapılmış " Merakla beklenen bedelli askerlik ve askerlik süreleri ile ilgili son açıklama "

 1. ilker şit dedi ki:

  hiç boşuna hevese girmeyin bunu üzülerek söylüyorum ali kırca nın programında da başbakan söyledigi askerlik kısaltmaları üzerinde çalışıyoruz ve seçime kadar yok anneler gününde süpriz derken seçimler geldi aldılar zaten yine daha ne diye yapsınki ha yine seçim meydanda tabi böyle şeyler piyasaya çıkacak hatta araştırın bakın sözlşemeye kadro da verilecek çıktı ki onu yaparlar ak partinin cebinden çıkmıyor ya para zaten sözleşmeliye kadro olsa yine yeter yine iktidar ha unutmadan biraz önce ak parti iletişim merkezi ile görüştüm inanın naptıysam bilgi almak için belki 10 kişiye bağladılar kesin bilgi almak için hepsi yok diyor en sonunda konuştugum biraz açıklayıcı oldu teror bitmeden olmaz ki o durumda bile yılları alır vs. ahh ak parti ahh ama eyvallah bizde bu millet oldukça normaldir verelim yine %50 oyu akp az bile yapıo bize

 2. ramazan dedi ki:

  vala arkadaşlara katılıyorum ben kendımde şuan askerim yapılmaz duruma geldı gereksız yere 15 ay çok bence ayreten arkadaşların belirtiği gibi sıv devlete masraf ve zarardır lutfen bızı duyun duşurun şu askerlığı ameleliği inşaatada yaparım anladınız arz ederim

 3. nazz dedi ki:

  uuff yaa düşürmezler bu askerliği daha 14 ay varken 12 aya düşürsenizde bi an önce gelse askerim evlensek yaa

 4. sibel dedi ki:

  osman abi askerde acilen gelsinde bende mehmetle evleneyim acilen askerligi düşürün neolur yaaaa

 5. mehmet dedi ki:

  sayın başbakanım bedelli güzel oldu ama zenginler faydalanıyor.ama fakirler yine hep aynı rezilligi çekiyor abim asker kimse özlem çekmesin artık askerligin düşmesini istiyorum

 6. osman dedi ki:

  sayın başbakanım tamam bedelliyi çıkardınız devlet bundan çok güzel yararlanıyor ama fakir ne yapacak yine her zaman oldugu gibi sürünecekmi askerlik kısaltılsa hem fakirin yüzü güler hemde anamızın yüzü güler ben askerim ama benden sonra gelen nesillerde aynı şekilde düşünecegine inanıyorum askerligin düşmesini istiyorum bilginize arz ederim

 7. fatih dedi ki:

  bence askerlik düsmeli neden mı sindi askerlikte bı dengesizlik var bu bazıları kısa dönem bazıları uzun dönem bunun bı sevıyeye inmeı ve esitligin olmaı ıcın askerlık düşsünnnnnnnnnn

 8. serkan dedi ki:

  askerlıgı dusurun ya ne bedellısı parası olanmı yasıcak bu dunyada hep …

 9. kadir dedi ki:

  bende şuanda bir askerim ve bir an önce askerliğin düşmesini istiyorum düşerse çok memnun kalırım saygılarımla arz ederim

 10. arif karaduman dedi ki:

  ben bedelli askerligin çıkmasına askerligin kısalmasından yanayım bedelli askerligin devletin kasasına askerligin kısalıp moderin ordu sistemine geçilmesininde asker kaybının azalacagı düşüncesindeyim saygılarımla arz ederim

 11. bilal pirimoglu dedi ki:

  ben bedelli askerligin çıkmasına askerligin kısalmasından yanayım saygılarımla arz ederim

 12. sayın başbakanım arkadaşların yorumlarını okudum bende kendi düşüncelerimi yazmak istedim bende askerligin düşmesinden moderin bi ordunun kurulmasından yanayım saygılarımla arz ederim

 13. ahmet bostancı dedi ki:

  efendim hergün gelen şehit haberleri inanın yürekleri yakmaktadır biz halk olarak şehit haberleri degil profesyonel ordumuzla zaferler kazanmak istiyoruz

 14. mehmet geçgel dedi ki:

  sayın başbakanım bende şuanda bi asker babasıyım yolgözlemek nasıl biliyorum 15 aY IN UZUN Bİ SÜRE OLDUGUNU DÜŞÜNÜYORUM askerlik tamamen kalksın demiyoruz bu düşünce tamamen yanlış ama 8 6 veya 4 ay gibi zaman olsa inanıyorumki askere gitme talebi daha çok olacaktır bedelli askerliginde çıkmasını isterim burdan elde edilen parada devletimize inanıyorumki bi gelir saglıyacaktır saygılarımla arz ederim

 15. mehmet aras dedi ki:

  sayın başbakanım bende askerligin kısalmasından ve moderin heran savaşa hazır bi ordu kurulmasından yanayım maddi olarak giderin kısılacagına asker kaybımızında azalacagı kanaatindeyim buyolla asker kaçaklarınında önüne geçilebilir

 16. fatma dedi ki:

  Bu nedir ya! 15 ay askerlik nedir? Niye bu kadar uzun ? 4 yıldan fazla okuyanlar 6-12 ay yapsın diğer askerlerimiz 15 ay yapsın adalet mi bu! Hayat şartları nasıl, aile durumları nasıl diye düşünen yok. Bizde bir annenin evladıyız bizim de canımız ciğerimiz askerde, bir kez olsun rahat değiliz. Doğuda asker beklemek ne kadar zor acaba başbakanımız bu durumu biliyor mu? Erdoğan geçen annesi öldü diye ağladı. Peki bizimde canımız ciğerimiz hayat arkadaşımız evladımız askerde şehit olunca bizim içimiz kan ağlamıyor mu? Madem askerlerimiz şehit olmak için askere gidiyor o zaman başbakanın da oğlu askere gitsin şehit olsun ben o zaman görürüm 15 ay nasılmış? Askerlik nasılmış? Böyle mi olur vatan korumak! Sen israili koruyacağına kalkta kendi askerini koru vatandaşını koru onlara bir yardım eli uzat be adam! Bunları bir akp li olarak yazıyorum verdiğim oy için pişmanım hem de çok

 17. ali dedi ki:

  bu askerligin süresi b necede çok fazla gereksiz devlete zarar sadece ne yapıor bu kadar asker 15 ay tsk altında ben ne yaptıgımı söyleyeyim sadece temzilik yapıorum götürgetir işi bir nevi hizmet amelelik yapıorum burada 8 ay oldu askerim hala aynı işler aynı şeyler 15 ay bitecek gibide durmuyor kısalacaksa kısalasın her kese aynı olsun bu süreç gereksiz yere 15 ay devlete sadece maddi zarar veriyoruz bi askerin gümnlük 10 lira dır devlete maliyeti siz hesabını yapın artık

 18. reşat dedi ki:

  ya kardeşim ben 22 yaşındayım okul okudum öyle geç başladım okula ne bilim bir kaç yılım boşa gitti. bir de şöyle düşünülmeli ben 15 ay boyunca orda kalıyorum 15 ay dile kolay. bu kadar çok olmasının sebebi ne o kadar türk gençleri askerlik düşer hevesiyle gitmiyor. düşürün artık benim gibi nice insanlar var gelsin bitirsin bu askerliği. saygılarımla

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap