Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Meral Okay Hayatını Kaybetti

Meral Okay Hayatını Kaybetti

Meral Okay Öldü

53 yaşında ki ünlü senarsiti Meral Okay saat 06:00 da öldü. Kanser tedavesi olduğu bilinen Meral Okay vefat etti haberi ajanslara düştü. Eşi yaman Okay’ı da 41 yaşında kanserden kaybeden Meral Okay da kansere yenik düştü.

Muhteşem Yüzyılın da senaristi olan Meral Okay, İkinci Bahar, Asmalı Konak gibi fenomen olmuş herkes tarafından bilinen dizilerinin de senaristliğini üstlenmişti.

Meral Okay’ın  Hastalığı nasıl ortaya çıkmıştı?

Sol göğsümün üzerinde pinpon topu büyüklüğünde bir şişlik oluştu. Ben de “Yağ bezesi herhalde” diyerek çok ciddiye almadım. 10 gün sonra Timur Savcı’yla toplantıdayken ona gösterdim. Timur, “Ben bundan çok hoşlanmadım” deyip güvendiği bir doktoru aradı. 30 Mayıs’ta muayeneye gittim. Doktorda Timur gibi söyleyip beni hemen operasyona aldı. 2 Haziran’da kanser teşhisi koydular. Daha sonra da akciğer kanseri olduğum anlaşıldı.

Meral Okay denilince ardından hep bir ağızdan “Güçlü kadındır” denir. Peki, doktor sana “Kansersin” dediğinde aklına ilk ne geldi?
Muhteşem Yüzyılın da senaristi olan Meral Okay'ın

Akciğer kanseri beyne sıçrar. O nedenle “Acaba beynime sıçradı mı?” diye düşündüm. Çünkü bu uğraştırıcı ve sevimsiz bir sürecin beni beklediğini gösterecekti. Olmadığı ortaya çıktı, kanser tek bir yerdeydi. Rahatladım. Güç meselesine gelince Oya’cım, kanser teşhisinin karşısında ne gücünüz ne de paranız geçiyo…

Meral Okay Biyografi

20 Eylül 1958 tarihinde, Ankara’da doğdu. Sanat dünyasıyla ilgilenmeden önce beş yıl süresinde devlet memurluğu yaptı. Bu süreçte Toprak Mahsülleri Ofisi’nin düzenlediği Dünya Bankası projelerinde yer aldı.
12 Eylül döneminde İşçi Partisi’nin üyesi ve işyeri temsilcisiydi; bu dönemde yaşadığı olayları daha sonra yapım koordinatörü ve oyuncusu olduğu Beynelmilel filminde izleyicilerine aktardı.

1984 yılında, sinema ve tiyatroya büyük emeği geçmiş olan usta oyuncu Yaman Okay ile evlendi. Bu evlilik, eşinin pankreas kanseri yüzünden vefat ettiği 1993 yılına kadar devam etti.

Ankara’dan İstanbul’a taşınması sanat ve yayın hayatına geçişini kolaylaştırdı. İlk olarak Günaydın gazetesinde çalışan Okay, dergi yayıncılığı, yapımcılık gibi farklı işlerde çalıştı. Sezen Aksu ile birlikte şarkı sözleri de yazan Okay, 1992 yılında, Seni Seviyorum Rosa filmindeki rolü ile oyunculuk hayatına başladı.

Propoganda filminde basın danışmanlığı, Asmalı Konak dizisinde senaryo yazarlığı, İkinci Bahar, Yeditepe İstanbul dizileri ve O Şimdi Asker filminde oyunculuk yaparak kariyerini güçlendiren Okay, popüler dizi Bir Bulut Olsam’ın senaryosunu yazmakta ve dizide İnci Batur karakterini canlandırmaktadır.

Rol Aldığı Film ve Diziler; Bir Bulut Olsam (2009) , Alia (2008), Beynelmilel (2006) , O Şimdi Asker (2002), Hiçbiryerde (2001), Koltuk Sevdası (2001), Yeditepe İstanbul (2001), İkinci Bahar (1998), Seni Seviyorum Rosa (1992)

Senaryo Yazarlığı Yaptığı Film ve Diziler; Bir Bulut Olsam (2009), Fedai (2007), Asmalı Konak (2002), Yasemince (1997)

Aldığı Ödüller; 14. Adana Altın Koza Film Şenliği – 2007 [En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Beynelmilel], 24. Siyad Türk Sineması Ödülleri – 2002 [En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Hiçbiryerde]

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

1 Yorum yapılmış " Meral Okay Hayatını Kaybetti "

  1. ENEGER dedi ki:

    Fatih Portakal, Fox Tv’ de haberi onayladı.

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap