Buradasınız : Ana Sayfa //Kitap Tavsiyeleri//Mete Özgencil Zoranahtarı Kitabı

Mete Özgencil Zoranahtarı Kitabı

Mete Özgencil’den “Zoranahtarı”

Çoğu yazar yazmak içn uğraşırken Mete Özgencil “Buradakileri ben yazmamak için çok uğraştım, inanın; Bunlar yazmadan yazdıklarım…” diyor.

Söz yazarı, bestecisi; senarist, yönetmen, ressam, kitap ve kapak tasarımcısı gibi bir çok meziyeti üstünde toplayan Mete Özgencil; beklenmeyen kitabı “Zoranahtarı” nı sevenleriyle paylaştı.

Mete Özgencil’in lirik biyografi olarak nitelendirdiği ve on dokuz yıldır kaleme aldıklarını aktaran kitap, aynı zamanda onun ve herkesin kendini görebileceği dev bir ayna.

Mete Özgencil’in “Zoranahtarı”nın önsözü bu cümleyle başlıyor. Bir içedönüş- dışavurum çerçevesinde okuyucuyu sürükleyen, her sayfasında, her dizesinde farklı anlamların döküldüğü cümlelerin hissettirdikleri ve düşündürdükleri ise çok tanıdık. Ertelediğimiz, sakladığımız, söyleyemediğimiz, belki korktuğumuz, belki utandığımız iç sesler; “Zoranahtarı”nda satırlar ve satırlara uyumlu eşsiz çizimlerle kitap sayfalarından yüzümüze yansıyor.

19 yıldır bir köşede kaleme aldıklarını, kronolojik olarak “Zoranahtarı”nda  anlatıyor Mete Özgencil . Bazen bir iki cümle, bazen de uzun bir şiir olarak okuyucunun karşısına çıkan satırların en özgün taraflarından biri de Mete Özgencil’in eski dostu Murat Savaşkan’ın çizimleriyle bezeli olması. Kitabın sayfalarını,her çizgisi farklı bir anlam taşıyan resimlerle dolu.

Mete Özgencil’in, “Zoranahtarı” için yorumu ise şöyle:

“Ve son 19 yılımın içinde yazmadan sıyrılamayacağım bazı sorular ya da sonuçlar kendilerini bana yazdırdılar. Topladım, çıkardım onlarca sayfa etti. Şimdi onları insan içine çıkarma sırası geldi, diye düşünüyorum. Otuz yıllık dostum; ki ben bu ”Dost” lafını duyunca irkilenlerden biriyim; otuz yıldır dostum ressam Murat Savaşkan’ın boyamaları ile birlikte oldu.”

“Yazının icadı beni affetsin” diyerek önsözünde başladığı çarpıcılıkla kitabını bitiren Mete Özgencil, “Yazının icadının en önemli sonuçlarından biri” olarak okuyucunun aklında yer edinecekmiş gibi görünüyor.

Mete Özgencil Zoranahtarı

Mete Özgencil Zoranahtarı

Etiketler: , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap