Buradasınız : Ana Sayfa //Teknoloji//MK 19 El Bomba Atar Silah ve Özellikleri

MK 19 El Bomba Atar Silah ve Özellikleri

Son zamanlarda hergün gelen şehit haberleri ile zor günler geçiriyoruz. Artan terör olayları ve hergün aralıksız devam eden operasyonlar, çocukları askerde olan ailelere uykusuz geceler geçirtiyor. Ancak vatanın bölünmez bütünlüğünün yegane koruyucusu olan Türk Silahlı Kuvvetleri, terör saldırılarına misliyle karşılık vererek bir nebze olsun yüreklere su serpiyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine yeni katılan MK 19 El Bomba Atar silah, son zamanlarda düzenlenen operasyonlarda etkin olarak kullanılmaya başlandı. Son olarak Kato Dağı’nda düzenlenen operasyonda kullanılan MK 19 El Bomba Atar silah teröt örgütüne ağır kayıplar verdirdi. MK 19‘a ait teknik özellikleri yazının devamında bulabilirsiniz.

MK 19 El Bomba Atar

MK 19 El Bomba Atar

Mk 19 Bombaatar, Soğuk Savaş döneminde ABD silahlı kuvvetleri envanterine girmiş, Vietnam Savaşı’nda da kullanılmış, şerit beslemeli 40 mm’lik bombaatardır. Maksimum menzili 2.212 m, etkili menzili yaklaşık 1.500 metredir. En yakın güvenli atış mesafesi 75 metredir. AN/TVS-5 gece görüş sistemi monte edilebilir. TSK tarafından kullanılmaktadır. Silah 24 yiv 24 set’ten oluşan bir namluya sahiptir. 4 çeşit mühimmatı vardır ve en etkilisi zırh delici mühimattır. Çok hassas bir başlığa sahip bu bombalar elden düşürme sonucu da patlayabilmektedir. Silahın en büyük dezavantajlarından birisi, karlı havalarda silah ateşlendikten sonra bombanın düştüğü yerdeki yumuşak karın, sert bir zemin oluşturamaması sonucu mühimmat patlamama olasılığının bulunmasıdır. Silahın geri tepme kuvveti 272 kg olduğu için ateşlenmeden önce zemine sabitlenmelidir. Silah tek atım ve otomatik atım olarak iki ayarda çalışabilmektedir. silahta çok ince ayar yapabilirsiniz ayrıca zırhlı araçlara karşı kullanılabilir. hızlı yuruyen tanklara karşı kullanırken nişan ayarını yuruyen zbtnin tankın hızına göre ayarlamanız gerekir ayrıca zırhlı araçlara ateş ederken genelde tanklarda veya jeeplerde bulunan makineli tüfekçilere yakın bölgelere ateş edilmelidir. çünkü hareketli olan tanklara 2 ci kez nişan almak biraz uzun surecektir.

MK 19 El Bomba Atar Özellikleri

MK 19 Menzili: 1372 metre

MK 19 Mühimmat Çapı: 40 mm

Mk 19 Namlu Uzunluğu: 411 mm

Mk 19 Boş Ağırlığı: 32.90 kg

Etiketler: , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap