Buradasınız : Ana Sayfa //Dünya Haberleri//Moldova Vizesi Kalkıyor! Mayıs 2013

Moldova Vizesi Kalkıyor! Mayıs 2013

Moldova İstanbul Başkonsolosu Veaceslav Filip, “Mayıs’ın sonuna doğru ülkelerimiz arasında vizenin kalkacağını tahmin ediyoruz” yaptığı bu açıklama ile Türkiye ile arasındaki vize’nin kalkacağının sinyallerini verdi. Başkonsolos Veaceslav Filip, Türkiye ile vize’nin kalkacağı zamanı da belirtti. Mayıs ayında Türkiye-Moldova vizesi kalkıyor. Artık pasaportsuz Moldova seyahati yapılabilecek. Moldova pasaportu ne zaman kalkıyor?

Moldova Vizesi Kalktı 2013

Moldova Vizesi Kalktı 2013

Veaceslav ve eşi Larisa Filip, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Başkanı Celal Özel’i ziyaret etti. Ziyarette konuşan Başkonsolos Filip, iki ülke ilişkilerinin her geçen gün daha iyiye gittiğini, Türkiye ile Moldova arasındaki vizelerin kalkması için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Filip, ülkelerle vize olmamasına önem gösterdiklerini belirterek, “Şimdilik diplomatik pasaportla vizesiz giriş yapılıyor. Geçen yıl kasım ayında devlet başkanımız gelmişti. Burada vizelerin kalkması için ön protokol imzaladı. Bizim parlamentoda bunun onaylanmasını bekliyoruz. Mayıs’ın sonuna doğru ülkelerimiz arasında vizenin kalkacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Vize Dubrovniklileri üzdü!

YTSO Başkanı Özel ise vizelerin kalkmasının önemine değinerek, “Ticaretin ilerlemesindeki en büyük engel vizedir. Türkiye’nin dünyada ticari ve ekonomi olarak geldiği nokta ortadır. Bu vizenin bir an önce kalkması gerektiğini düşünüyorum. İnsanlar oralara rahatlıkla gidip gelebilirlerse, o zaman ilişkiler çok farklı olur. Vize olunca insanlar psikolojik olarak iş yapmak isteseler bile çekiniyor. İş adamlarının orada olması gerekiyor. Bundan yararlanması için de vize duvarının kaldırılması lazım” dedi.

Filip, oda üyelerinden oluşan bir heyeti Moldova’ya davet ederek, “Moldova’da, iş adamlarına görüşmeler ayarlayabiliriz. Size, tarım bakanlığı, ticaret bakanlığı ile temaslarda bulundurabilirim” ifadesini kullandı.

Yalova’dan fahri bir konsolos olmasını istediklerini kaydeden Filip, Bursa’dan Serdar Yazıcı’nın fahri konsolos olduğunu, Yalova’da da iş adamlarından birinin bu görevi üstlenebileceğini kaydetti.

Veaceslav Filip,

Etiketler: , , , ,

1 Yorum yapılmış " Moldova Vizesi Kalkıyor! Mayıs 2013 "

  1. ramazan basım dedi ki:

    moldova vizesini bekliyorum ungen şehrinde cocum var cok özledim vize cok para artık dayanamıyorum moldova türkiye biz bir aile olduk bunun bilincine varmak lazım

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap