Buradasınız : Ana Sayfa //Makale//Mutluluk Arayışı

Mutluluk Arayışı

Mutluluk uzakta mı?

Ademoğlu nefes almaya başlamasıyla birlikte kısa sürede yaşama tutunmayı öğrenir. Yaşam dönüşünde yerini almasıyla da ihtiyaçları, istekleri çeşitlenir. Fizyolojik gelişimine paralel kişisel, zihinsel, psikolojik gelişimi de hızla gelişir. İlk başlarda küçük şeyler onu mutlu ederken birden kendini mutsuzluk ararken buluverir. Bir çok kişinin hadi canım der dediklerini duyar gibiyim. Ama biraz geri çekilip tabloya geriden bakınca durumun öyle olduğunu görmek hiçte zor olasa gerek. Zira insanların ellerinde bulunanlara yetinmeyip hep daha fazlasının peşinde koşma çabasının ürünüdür bu durum.

Mutluluk aslında hep yanındadır insanın ama bakmasını bilmesi önemlidir. Elindekinin kıymetini bilmeden olmayanın peşinde koymayınız sonucudur aslında. Bazıları buna Polya nacılık oynamak olarak niteliyerek küçümseyebilir.  Ancak bu basit formül mutluluğun anahtarı sayılabilir. Sahip olduğumuz şeylerin başında ilk olarak sağlıklı olmak gelir, sağlıkla ilgili sorunu olanlar belki de hemen isyan edecekler ama mevcut durumlarından bir adım daha kötüsünü düşündüklerinde ne demek istediğimizi anlayacaklardır. Bunun gibi yüzlerce örnek verilebilir.

Tabi ki hayalleri, ümitleri, hedefleri vb. olacak insanın fakat bunlara ulaşmak isterken sahip olduklarıyla mutlu olmayı da bilecek. Birde maddiyatın herşeyin çözeceğiz düşünenler var ancak Dünya da maddi anlamda herşeye sahip olan insanların bile elde etmek istediği bir şeyler ya da mutsuzluğa yol açacak nedenleri olduğunu unutmak gerekir. (Örneğin engelli bir çocuğa sahip olmaları)

Sonuç olarak mutluluk peşinde koşarken mutsuzluğumuza kendimiz neden oluyoruz. Mevcut şartlarımızla, göz açıp kapatana kadar geçecek olan hayattan keyif alarak anın tadını çıkarmak en mantıklı.  Sözlerine mutluluk konusunda ki görüşlerinizi YORUMUNUZ bölümüne bekliyoruz.

Mutluluk

Mutluluk

Etiketler: , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap