Buradasınız : Ana Sayfa //Eğitim//Ödüllü Mükemmel Sayı Sorusu

Ödüllü Mükemmel Sayı Sorusu

Cevaplarının başına ödül koyulmuş matematik sorularının varlığından haberiniz var mı? Şimdiye kadar çözülememiş bu matematik sorularından herhangi birini çözmeyi başarabilirseniz 1 milyon dolar ödül kazanabilirsiniz. Bende böyle birşeyin varlığından haber değildim. Ta ki 18 aralık 2011 Pazar gecesi TRT 1’de Leyla ile Mecnun dizisinin tekrarını izleyene kadar. Ödüllü matematik soruları konusu dizide geçince hemen bu konuyu araştırıp, takipçilerimizle paylaşmak istedim. Ödüllü matematik sorularının listesini aşağıda bulabilirsiniz. Bu listede benim en çok ilgimi çeken ise Mükemmel Sayı sorusu oldu. Mükemmel Sayı sorusunu da aşağıda ayrıntılı şekilde açıkladım.

Ödüllü Matematik Soruları Listesi

Goldbach Kestirimi
Asal Sayılardan Karışık
Mükemmel Sayı Sorusu
Palindromik Sayılar
Collatz Problemi
Riemann Hipotezi
Binyılın Problemleri

Ödüllü Mükemmel Sayı Sorusu

Mükemmel Sayı Sorusu;

Mükemmel sayı kendisi haricindeki tüm çarpanlarının toplamı kendisini veren sayıdır. Örneğin 6 bir mükemmel sayıdır çünkü kendisi haricindeki çarpanları yani 1, 2 ve 3 toplanınca kendisini verir: 1 + 2 + 3 = 6. Diğer örneklerse 28, 496, 8128 şeklinde gidiyor. Şimdiye kadar hiç tek mükemmel bir sayıya rastlanmamış. Merak edilen böyle bir sayının varolup olmadığı. Eğer vardır diyorsanız bu sayıyı, saklandığı yerden bulup çıkarmalı, ya da olmadığını iddia ediyorsanız bunu ispatlamalısınız.

Etiketler: , , , , , , , ,

4 Yorum yapılmış " Ödüllü Mükemmel Sayı Sorusu "

 1. yunus dedi ki:

  cevap:35753′ dür

 2. tugay dedi ki:

  sonsuz asal sayıları bir analatın
  teşekkürler

 3. wwww dedi ki:

  sonsuz asal sayıları bir açıklayın teşekkürler

 4. Furkan dedi ki:

  1 sayısı tüm sayılara bçlünebilir soruda kendisini almıyacaksın demişsin pozitif ve negatif sonsuz sayılar birbirini götürür fakat kendisi sayılmadığı için 1 kalır 1 tek bir sayıdır

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap